
Fotó: Tuchiluș Alex
Nem működik a cégbíróság és az adóhivatal közti adatátvitel, ezért bajos a gazdasági elemzés, csak nagy nehézségek árán sikerült összeállítani a Kovászna megyei vezető vállalkozások rangsorát, derült ki Edler András György, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökének a szerdai sajtótájékoztatóján. Ráadásul a háromszéki gazdaság összképe sem túl biztató.
2024. szeptember 18., 16:062024. szeptember 18., 16:06
2024. szeptember 19., 11:392024. szeptember 19., 11:39
„Az elmúlt 15 évben nem volt arra példa, hogy az Országos Cégbíróság oldalán ne legyenek meg a cégek előző évre vonatkozó mérlegadatai” – jelentette ki a kamaraelnök. Idén a Kovászna megyében bejegyzett 5472 cég közül 176 esetében a kereskedelmi kamarának külön be kellett kérnie azokat. Az adóhivatalnál ugyan le vannak téve a könyvelési mérlegek, de a cégbíróság adatbázisa azokat nem vette át onnan – mondta Edler. A rangsorolásból így is kimaradt néhány
Az élenjárók díjazására október 24-én kerül sor a Kovászna megyei vezető vállalkozások gáláján.
Fotó: Tuchiluș Alex
A háromszéki gazdaság összképe az itt bejegyzett 5472 cég mérlegadatai alapján rajzolódik ki. Látszik, hogy 2023-ban összességében nőtt az alkalmazottak száma, és vélhetően ez, illetve a magasabb bérköltségek miatt csökkent a cégek bruttó nyeresége majdnem 10 százalékkal, vagyis a cégek a profitjukból fedezték a többletkiadásokat. Az előző évhez képest ugyanis 14 százalékkal nőttek a fizetésekkel járó terhek, miközben az alkalmazottak száma csak 1 százalékkal (szám szerint 214-gyel) nőtt.
A legtöbb embert a kézdivásárhelyi Zarah Moden készruhagyár foglalkoztatja, kétszer annyit, mint az őt követő Secuiana nadrággyár (592) és a Bertis cégcsoport (533).
Hasonlóképpen csökkent a cégek tavalyi összforgalma is: az erre vonatkozó adatok alapján feltűnő, hogy
Fotó: Tuchiluș Alex
Az iparban tevékenykedő közel 700 cég hozta össze az összesen közel 5 milliárd lejes forgalmat, ehhez képest a kétszerannyi, kereskedelemmel foglalkozó cég csak 3,2 milliárd lejes forgalmat valósított meg. Összességében nézve
A legnagyobb profitot megvalósító Kovászna megyei cégek sorrendben a következők:
Brassói tejgyár
Novagenius Rt.,
Combridge kft.
Madexport kft.
Viastein kft.
Ager kft.
Sepsiszentgyörgyi Közművek
Walor kft.
Bertikris kft.
Imperial Hotel Management kft.
Kovászna megyében a cégek kétharmada városon van bejegyezve, egyharmaduk vidéken tevékenykedik.
Továbbra is a mikrovállalkozások jelentik a megye gazdaságának bázisát (a cégek 90 százaléka ilyen, az 5472-ből 4950), további 9 százalékot jelentenek a kis és közepes vállalkozások.
Az egy főre jutó bruttó profit 8450 euró a kkv-szektorban, a nagyvállalkozások esetében ez 4720 euró.
Összességében véve nem túl jó az irány a megye gazdaságában – vélekedett Edler András.
Fotó: Gecse Noémi
Az országos adatok is azt mutatják, hogy a bankokban a korábbinál több pénz van felhalmozva, az emberek tartalékolnak, óvatosabban költenek, bizonytalannak érzékelik a jövőt. Az építőipar hanyatlik, a kereskedelem sem pezseg.
– összegezett a kereskedelmi kamara elnöke.
Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.
A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.
Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.
Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.
Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.
Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!
Szívecskéket formázó kezek, lobogó zászlók, könnyek, mosolyok, kézfogások, kiabálások, énekszó, himnusz, megörökített pillanatok – ezeket tapasztaltuk az összenemzeti zarándokvonat sepsiszentgyörgyi fogadásán.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
szóljon hozzá!