
A verseny- és tömegsport támogatása is az igazgatóság feladatkörébe tartozik – elméletileg
Fotó: Kovászna Megyei Ifjúsági és Sportigazgatóság/Facebook
Ismét belezavarodott saját teremtési folyamatába a kormány, és ez a megyei ifjúsági és sportigazgatóságok meghasonlását, tevékenységeiknek beszűkülését eredményezte. Gyerő Etelka, a Kovászna Megyei Sportigazgatóság megbízott ügyvezető igazgatója az általa vezetett intézmény tavalyi tevékenységéről és gondterhelt jövőjéről beszélt.
2024. szeptember 03., 12:192024. szeptember 03., 12:19
2021-ben a kormány sürgősségi kormányrendelettel akarta szétválasztani a sporttal, illetve az ifjúsággal kapcsolatos intézkedéseket és intézményeket, ennek megfelelően a megyei ifjúsági és sportigazgatóságoknak is két különálló intézményként kellett volna kifejteniük további tevékenységüket.
2023-ban létrejött az Országos Sporthatóság (románul Agenția Natională de Sport), ennek alárendeltségébe kerültek az eddigi megyei ifjúsági és sportigazgatóságok, amelyek nevükben is már csak az utóbbi területet vállalták fel.
A háromszéki esetében 930 ezer lejes tavalyi költségvetéssel, amelyből 846 ezer a fizetésekre volt szánva, nagy események szervezésére nem igazán jutott, de ezt a személyzet létszáma is korlátozza: 18-an szerepelnek a szervezeti felépítésben (organigramm), ezek közül hárman az intézmény ügykezelésében lévő besenyői diáktábor alkalmazottai, de szeptembertől már csak heten lesznek a sportigazgatóságnál, és az állások zároltak – derült ki Gyerő Etelka igazgató prefektusi hivatalnak tett minapi beszámolójából.
A könyvelést kiszervezték, személyzeti felelős nincs.
Ennek következtében idén már a keresett besenyői diáktábor is takaréklángon üzemelt, úgy, hogy a szórványosan érkező csoportok fogadását maga az igazgató vagy egy más alkalmazott végezte. Tavaly még közel 200 ezer lejes saját jövedelem is származott a diákok fogadásából, akiket hat 12–14 férőhelyes házikóban, egy 14 férőhelyes központi épületben, illetve nyáron (mivelhogy az épületben nincs fűtés) egy harmadik szálláshelyen tudtak elhelyezni, de sátorozásra is lehetőséget nyújtottak.
Itt szervezték meg nyári táborukat például a brassói cserkészek, ugyanakkor a pünkösdista egyház fiataljai és a történelem iránt érdeklődők is megfelelő helyszínnek találták a besenyői diáktábort.
Takaréklángon üzemelt idén a besenyői diáktábor
Fotó: Kovászna Megyei Ifjúsági és Sportigazgatóság/Facebook
Bár elméletileg a verseny- és tömegsport támogatása is az igazgatóság feladatkörébe tartozik, a 2023-as évre kapott szűkös támogatás ezt gyakorlatilag ellehetetlenítette. Harminchárom verseny szervezését mégis sikerült partnerként támogatni, illetve a sportminisztérium által kezdeményezett Herkules program keretében múlt év februárjában összesen 170 gyermek vehetett részt kezdő szintű úszásoktatásban, dzsiudzsicu, kosárlabda, asztalitenisz és jégkorong edzéseken. Nyáron további sportágakban is szerveztek hasonló tanfolyamokat. Ezekre összesen 40 ezer lejes támogatást utalt ki a minisztérium.
Az intézménynél uralkodó bizonytalanság és a nem túl vonzó fizetések miatt
magyarázta az igazgató, aki abban reménykedik, hogy a választások után valahogy rendeződik a megyei sportigazgatóság helyzete országszerte.
Felfüggesztette a Bukaresti Ítélőtábla az egységes bértörvény-tervezet véglegesítési eljárását. A Sanitas szakszervezet kérésére meghozott határozatot az érdekvédelmi tömörülés részleges sikerként értékeli, de a tiltakozást nem állítják le.
Magyarországi motoros vesztette életét egy balesetben szerdán a 67C jelzésű országúton, a Transalpinán, miután egy kanyarban feltehetően elvesztette uralmát a jármű felett, és nekiütközött a fém szalagkorlátnak.
Nem lesznek fennakadások a súlyos égési sérülteket ellátó, jelenleg épülő marosvásárhelyi kórház felszerelésével, beüzemelésével – nyilatkozta Florin Crăciun menedzser, aki Alexandru Rogobete volt egészségügyi miniszternek mutatta be a munkálatokat.
Több mint száz tűzoltót és huszonhét beavatkozó járművet mozgósítottak a hatóságok a szerda reggel egy brassói fafeldolgozó üzemben keletkezett tűz oltására – közölte a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) vezetője.
Tizenöt sürgősségi esethez riasztották kedden a Hargita megyei hivatásos tűzoltókat. A beavatkozások többsége egészségügyi segítségnyújtás volt, de közlekedési balesetekhez és más veszélyhelyzetekhez is kivonultak az egységek.
Július 27. és 31. között rendkívüli ülésszakra hívták össze a felsőházat az országos helyreállítási tervhez kapcsolódó törvénytervezetek és az Országos Kataszteri Hivatalnál kialakult helyzettel összefüggő jogszabályjavaslatok elfogadása érdekében.
Háborúk, geopolitikai átrendeződés, bizonytalan európai jövő és regionális együttműködés: ezek a kérdések uralták a 35. Tusványos első nagypolitikai paneljét, ahol Magyarország, Románia és Lengyelország szerepét keresték a változó világrendben.
Rendhagyó módon immár harmadik alkalommal kerül vissza az erdélyi mozik műsorára a Hogyan tudnék élni nélküled? című magyar zenés vígjáték. A film vetítései előtt ezúttal a folytatás első, több mint háromperces exkluzív részletét is levetítik.
A Bisztraterebes–Bihar autópályaszakasz kivitelezője szerint a munkálatok a tervezettnél gyorsabban haladnak, így elképzelhető, hogy a 28,55 kilométeres részt már idén decemberben átadják a forgalomnak.
Folyamatosan szemerkélő, időnként erősebben eleredő eső fogadja a tusványosozókat szerdán.
szóljon hozzá!