
A verseny- és tömegsport támogatása is az igazgatóság feladatkörébe tartozik – elméletileg
Fotó: Kovászna Megyei Ifjúsági és Sportigazgatóság/Facebook
Ismét belezavarodott saját teremtési folyamatába a kormány, és ez a megyei ifjúsági és sportigazgatóságok meghasonlását, tevékenységeiknek beszűkülését eredményezte. Gyerő Etelka, a Kovászna Megyei Sportigazgatóság megbízott ügyvezető igazgatója az általa vezetett intézmény tavalyi tevékenységéről és gondterhelt jövőjéről beszélt.
2024. szeptember 03., 12:192024. szeptember 03., 12:19
2021-ben a kormány sürgősségi kormányrendelettel akarta szétválasztani a sporttal, illetve az ifjúsággal kapcsolatos intézkedéseket és intézményeket, ennek megfelelően a megyei ifjúsági és sportigazgatóságoknak is két különálló intézményként kellett volna kifejteniük további tevékenységüket.
2023-ban létrejött az Országos Sporthatóság (románul Agenția Natională de Sport), ennek alárendeltségébe kerültek az eddigi megyei ifjúsági és sportigazgatóságok, amelyek nevükben is már csak az utóbbi területet vállalták fel.
A háromszéki esetében 930 ezer lejes tavalyi költségvetéssel, amelyből 846 ezer a fizetésekre volt szánva, nagy események szervezésére nem igazán jutott, de ezt a személyzet létszáma is korlátozza: 18-an szerepelnek a szervezeti felépítésben (organigramm), ezek közül hárman az intézmény ügykezelésében lévő besenyői diáktábor alkalmazottai, de szeptembertől már csak heten lesznek a sportigazgatóságnál, és az állások zároltak – derült ki Gyerő Etelka igazgató prefektusi hivatalnak tett minapi beszámolójából.
A könyvelést kiszervezték, személyzeti felelős nincs.
Ennek következtében idén már a keresett besenyői diáktábor is takaréklángon üzemelt, úgy, hogy a szórványosan érkező csoportok fogadását maga az igazgató vagy egy más alkalmazott végezte. Tavaly még közel 200 ezer lejes saját jövedelem is származott a diákok fogadásából, akiket hat 12–14 férőhelyes házikóban, egy 14 férőhelyes központi épületben, illetve nyáron (mivelhogy az épületben nincs fűtés) egy harmadik szálláshelyen tudtak elhelyezni, de sátorozásra is lehetőséget nyújtottak.
Itt szervezték meg nyári táborukat például a brassói cserkészek, ugyanakkor a pünkösdista egyház fiataljai és a történelem iránt érdeklődők is megfelelő helyszínnek találták a besenyői diáktábort.
Takaréklángon üzemelt idén a besenyői diáktábor
Fotó: Kovászna Megyei Ifjúsági és Sportigazgatóság/Facebook
Bár elméletileg a verseny- és tömegsport támogatása is az igazgatóság feladatkörébe tartozik, a 2023-as évre kapott szűkös támogatás ezt gyakorlatilag ellehetetlenítette. Harminchárom verseny szervezését mégis sikerült partnerként támogatni, illetve a sportminisztérium által kezdeményezett Herkules program keretében múlt év februárjában összesen 170 gyermek vehetett részt kezdő szintű úszásoktatásban, dzsiudzsicu, kosárlabda, asztalitenisz és jégkorong edzéseken. Nyáron további sportágakban is szerveztek hasonló tanfolyamokat. Ezekre összesen 40 ezer lejes támogatást utalt ki a minisztérium.
Az intézménynél uralkodó bizonytalanság és a nem túl vonzó fizetések miatt
magyarázta az igazgató, aki abban reménykedik, hogy a választások után valahogy rendeződik a megyei sportigazgatóság helyzete országszerte.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!