
Az SDM Venatoris társaság területén naponta 20–30 medve is megfordul, egyetlen példány kilövésére kaptak engedélyt, azt is megtámadták. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
2024. november 06., 17:272024. november 06., 17:27
A brassói Szövetség a Visszaélések Elleni Küzdelemért (Alianţa Pentru Combaterea Abuzurilor) nevű egyesület arra kéri a Brassói Törvényszéket, függessze fel a medvék vadászatára vonatkozó, egyes megyei környezetvédelmi ügynökségek által az 1339/2024-es számú rendelet alapján a 2024-2025-ös vadászati idényre kibocsátott medvekilövési engedélyeket. Egészen pontosan
Mint ismert, a medveszaporulatot mérsékelendő,
A brassói civilszervezet Kovászna megyéből négy vadásztársaság számára kibocsátott engedélyeket támadta meg a táblabíróságon, érveit 55 gépelt oldalon sorakoztatva fel.
Ezen engedélyek birtokában Pro Silva Egyesület két vadat ejthetne el a sepsiszbükszádi és egyet a zaláni vadászterületen, a Katrosa Vadásztársaság összesen nyolcat (hármat Torja, egyet Kézdikővár, egyet Dobolló, hármat Zágon körzetében), a Kovászna Megyei Halász-Vadász Egyesület tizennégyet (négyet Magyarhermány, kettőt-kettőt Bölön és Nagyajta, egyet-egyet pedig Bardoc, Barót, Sugásfürdő, Előpatak, Barátos és Benedekmező környékén). A kézdivásárhelyi SDM Venatorisnak mindössze egy jutott az Esztelnek feletti erdőkben.
Hasonló keresetet nyújtottak be a Hargita és Vrancea megyei környezetvédelmi ügynökségek ellen is. Hargita megye esetében – egy korábbi halasztást követően – elvileg november 6-án kellett volna nyilvánosságra hozni a döntést, de ezt végül november 13-ra halasztották, akárcsak – korábban – a Kovászna megyét érintő 4356/62/2024-es számú ügyiratban.
Addig viszont az érvényben lévő engedélyek birtokában akár ki is meríthető a megelőzési kvóta, és többek között a Katrosa Vadásztársaság is azon van, hogy egy esetleges számukra kedvezőtlen bírósági döntéssel ne tudjanak nekik keresztbe tenni. Vezetőjüktől, Kiss Attilától megtudtuk, hogy
Azt viszont keserű szájízzel jegyezte meg, hogy már ebből is sikerült etnikai jellegű ügyet gyártani, ugyanis a brassói civilszervezet főként Kovászna és Hargita megyei vadásztársaságokat vett célba, de Kovászna megyéből egyetlen bodzavidékit sem; pár Vrancea megyei is érintett ugyan, de azok már kimerítették a kvótájukat, tehát gyakorlatilag őket most ez nem érinti.
A Codruţ Feher által képviselt brassói egyesület
A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója, Gheorghe Neagu a Székelyhonnak elmondta: nem vitatja egyetlen civilszervezet jogát sem arra nézve, hogy a bírósághoz forduljon céljai elérése érdekében, de
Ráadásul ez a per is rengeteg pénzbe kerül, amit az állami költségvetésből, vagyis az adófizetők pénzéből fedeznek.
– nyilatkozta.
Valamit tényleg tenni kell, mert különösen Székelyföldön az erdőkhöz közeli falvak lakói sokat szenvednek a medvék miatt, amelyek a városokban is egyre inkább kezdik otthon érezni magukat. A katasztrófavédelmi felügyelőség szinte naponta ad ki riasztásokat Kovászna és Hargita megyében.
Tekintve, hogy Romániában a medvék számát hivatalosan 8000 és 10 000 közöttire becsülik, a 426 példányra vonatkozó megelőzési kvóta elenyészőnek tűnik.

Jóváhagyta ugyan a kormány, hogy országszinten 481 medvét lehessen kilőni megelőzési, illetve beavatkozási céllal, ám a sürgősségi rendelet alkalmazási utasításainak is meg kell jelenniük. Erre várnak jelenleg a vadászok.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
6 hozzászólás