
Solymosi Vince (jobbról) testvérével, a hegedűs Solymosi Mátéval
Fotó: culture.hu
Több éve kérik a leendő népzenészek és e hangszer kedvelői a sepsiszentgyörgyi Népiskola vezetőségétől, hogy szervezzen egy hiánypótló jellegű cimbalmos-képzést, végre megérett rá az idő.
2025. január 12., 10:062025. január 12., 10:06
2025. január 15., 14:342025. január 15., 14:34
Gáj Nándor, az intézmény igazgatója – akinek helyét hamarosan egy megbízott igazgató veszi át, mivel ő a megyei tanács alelnöke lesz – elmondta: „futottunk egy kört Háromszéken, de mivel kevés a cimbalom és a cimbalmos – jelenleg kettőt ismerünk – utóbbiaknak pedig nagyon sok a kiszállásuk, munkájuk, helyi erőkkel ezt nem tudtuk megszervezni.
A Népiskola mellett működő SicArt Egyesület pályázatot nyújtott be a Bethlen Gábor Alaphoz, hogy megvalósíthasson egy első képzést. A projekt futamideje nyolc hónap,
A Népiskola pályázati partnerként saját erőforrásokból biztosítja a hangszereket. Az intézmény tavaly megvett egy bolgár cimbalmot („ami itt Romániában kapható volt”), és Magyarországról is vásárolt egyet másodkézből, illetve egy ajándékba kapott hangszert is pontra tesznek a tanfolyamra. A cimbalom igen drága hangszer, ára használtan is 3000 eurótól kezdődik.
illetve az egyezség szerint a nyári népzeneoktató táborokban is részt vesz, tudtuk meg az igazgatótól.
Jelenleg tízen vannak beiratkozva a cimbalmos tanfolyamra, fiatal férfiak és két nő, az oktatás két hét múlva kezdődik.
Medve jelenlétét jelezték hétfőn este Csíksomlyón, a Sarkadi Elek utca 93 szám alatt.
Egy markológépben csaptak fel a lángok hétfőn délután Héjjasfalva községben – tájékoztat a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (BNR) egy új, a román festőknek szentelt sorozat ezüstérméjét bocsájtotta ki a numizmatikai forgalomba hétfőn. Ez egyben az első téglalap alakú érme, amelyet a bank a numizmatikai forgalomban kibocsájt.
A képviselőház plenáris ülése hétfőn elfogadta a feddhetetlenségi törvény módosítását és kiegészítését az alkotmánybíróság észrevételei alapján.
Nicușor Dan államelnök hétfőn részt vett a tettrekészek koalíciójának távértekezletén, amelyet Ukrajna függetlenségének napján szerveztek meg.
Egy autó kapott lángra hétfőn délután a Maros megyei Felsőrépán, szerencsére senki sem sérült meg a tűzesetben – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Nagy visszhangot váltott ki az országban a szociális ösztöndíjak vakáció alatti megszüntetését célzó tervezet. Civil szervezetek, szülők és diákok tiltakoznak ellene, míg a minisztérium azzal érvel, hogy a támogatás célja az iskolába járás ösztönzése.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfőn kiadott előrejelzése szerint a Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő napokban várhatóan másodpercenként 1600 köbméterre nő.
A pilóta lelki nyugalmának, felkészültségének, magabiztosságának, a honvédség és a tűzoltók gyors reagálásának köszönhető, hogy nem esett kár a civil infrastruktúrában a Gripen vadászgép lezuhanásakor.
szóljon hozzá!