
Fotó: Kocsis B. János
Miután az elmúlt években a „saját bőrén tapasztalta meg”, hogy szükség van a nők érdekeit felvállaló hálózatra, a Székelyföldi nők közéleti műhelye című online beszélgetéssorozatot kezdeményezett Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője.
2021. május 11., 17:592021. május 11., 17:59
A kezdeményezést az RMDSZ sepsiszentgyörgyi és háromszéki nőszervezetei karolták fel, az első kiadásra csütörtökön, május 13-án kerül sor, a nőszervezet Facebook-oldalán követhető.
A beharangozó sajtótájékoztatón Ájgel Ágnes, az RMDSZ Háromszéki Nőszervezetének elnöke rámutatott, olyan témákat feszegetnek, melyek a nők mindennapjait érintik, de valamiért egyáltalán, vagy csak felületesen kerülnek be a közbeszédbe. Benkő Erika, aki nemcsak a program kezdeményezője, hanem koordinátora is, elmondta, lassú, de fontos folyamat volt a személyes fejlődéstörténetében, amíg megtapasztalta, hogy szükség van nőszervezetre.
„A gyakorlat mutatta meg számomra, mennyire fontos, hogy az erdélyi magyar nők közéleti szerepvállalása ne esetleges és ne kizárólag helyzetfüggő legyen” – szögezte le. Egy olyan platformot szeretne, ahol kötetlenül, szakemberekkel meg lehet vitatni a nőket érintő kérdéseket.
A műhely másik gazdája Kondor Ágota mentálhigiénés szakember, helyi önkormányzati képviselő, aki szerint a nők ritkán találják meg a fórumokat, ahol véleményt nyilváníthatnak, ez a platform lehetőséget biztosít a szőnyeg alá söpört témák felszínre hozására. Hangsúlyozta, várják az ötleteket, a témákat. „Elindítunk valamit, nem váltjuk meg a világot, de megtesszük egy hosszabb folyamat első lépéseit, gondolva itt akár a nők közötti szolidaritás megalapozására” – mondta Magyarósi Imola, művészettörténész, a sepsiszentgyörgyi tanács RMDSZ-frakciójának vezetője, aki szintén csatlakozott a kezdeményezéshez.
Az idén nyolc éves fennállását ünneplő háromszéki nőszervezetnek 17 tagszervezete van, havonta találkoznak, programokat, képzéseket szerveznek, arra ösztönzik a nőket, hogy legyenek bátrak, magabiztosak. Megtudtuk, jelenleg Háromszéken az RMDSZ-ben önkormányzati mandátumot szerzett nők aránya 12,1 százalék, nőtt a négy évvel ezelőtti 9 százalékhoz képest. A magánszférában jobb a helyzet, a vállalkozók 30 százaléka nő, ami még jobb arány, mint az országos 21,8 százalék.
A dédai hivatásos és önkéntes tűzoltókat is riasztották egy tarlótűzhöz péntek este. A Maros megyei Ratosnya egyik falujában nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok.
Szombaton 20:30 és 21:30 között lekapcsolják a parlament épületének belső és külső világítását a Föld órája kezdeményezéshez való csatlakozás részeként – közölte a képviselőház.
Idén is megrendezik Marosvásárhelyen a Virágvasárnapi passió előadást, amelyen a résztvevők együtt élhetik át Jézus Krisztus szenvedéstörténetét. Az érdeklődőket vasárnap 17 órára várják a Nyári Színpadhoz.
A legfelsőbb bíróság perelni készül a kormányt a bírák és ügyészek számára bírósági döntéssel megítélt bértartozások kifizetésének elhalasztása miatt, és első lépésként előzetes panaszt nyújtott be a kormányhoz és a pénzügyminisztériumhoz.
Nicușor Dan államelnök pénteken kihirdette a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvényeket.
Ünnepélyes keretek között adják át szombaton Gyergyóremetén az új bicikliutat. Az esemény nem csupán egy hivatalos átadó lesz: a szervezők egy különleges rekordkísérlettel is készülnek.
A marosvásárhelyi tűzoltók egy lakástűzhöz vonultak ki pénteken délután, amely egy tömbház legfelső emeletén keletkezett.
Nem mindennapi tűzesethez riasztották a hatóságokat Székelyudvarhelyen, péntek délután: valaki a plázánál levő lakópark mögött egy betonkerítés tövében akart halat sütni. Azonban a lángok elharapóztak.
Az utóbbi években ismétlődő jelenség Székelyföldön, hogy a márciusi-áprilisi felmelegedést hirtelen visszatérő fagyok váltják. Ezek komoly károkat okozhatnak a gyümölcsösökben, teljesen el is veszhet az adott évi termés.
Pénteken délutánra sikerült teljesen eloltani a maroludasi hulladéklerakónál kedden délben keletkezett tüzet. A területet továbbra is megfigyelés alatt tartják.
szóljon hozzá!