
Képünk illusztráció
Háromszéken a 2019-es évet Benedek Elek emlékévnek nyilvánították, mivel idén van az erdővidéki író és mesemondó, lapszerkesztő születésének 160. évfordulója. Szeptember 28-30. között több helyszínen, Kisbaconban, Baróton, Sepsiszentgyörgyön és Torján is tartanak Benedek Elek emlékére ünnepséget.
2019. szeptember 26., 18:442019. szeptember 26., 18:44
Szombaton Torján Benedek Elek emléktáblát avat a Balassi Intézet és Kovászna Megye Tanácsa a Karatnai Református Egyházközség parókiájának épületén, ahol Benedek Elek többször is nyaralt anyai nagybátyjánál, Benedek Ignácnál. Vasárnap Baróton, a Rózsa utcai parkban felavatják Benedek Elek egész alakos szobrát. Gergely István csíkkozmási szobrászművész a 90-es években készítette el Benedek Elek egész alakos szobrát, másfélszeres embernagyságban. A szobor öntését Demeter Péter csíksomlyói öntőmester végezte el, a szakmai felügyelet és patinázás Berze Imre szobrászművész munkáját dicséri.
Vasárnap Kisbaconban a Benedek Elek Emlékház fennállásának 50. évfordulója alkalmával egész napos rendezvénysorozattal várják az érdeklődőket. Az emlékház történeti kiállításának ünnepélyes megnyitóján Benedek Botond Farkas színművész Benedek Marcell: Emlékezés és Szentimrei Jenő: Vágtat az élet című írásait adja elő. Köszöntőt mond Bíró Enikő, Benedek Elek dédunokája, az emlékház vezetője. A Cimborák Bábszínház A buták versenye című előadását mutatja be, ezt követően a háromszéki családok kívánság-almafáját, illetve tulipánfát ültetnek a Benedek Elek leszármazottak. Az ültetés után koszorúzásra kerül sor a kopjafánál, a szobornál és a temetőben. Bemutatják a Bardócz Orsolya, Benedek Elek ükunokája által szerkesztett Kisbaconi versek című kötetet és a Benedek Elek emlékalbumot, melynek szerzői Bardócz Orsolya és Nagy Nándor. A kisbaconi és nagybaconi általános iskolások megzenésített Benedek Elek verseket adnak elő. A kisbaconi református templomban ünnepi nagy koncert lesz Cseppek vagyunk csak a Mindenségből címmel, a budapesti vendégelőadás rendezője Pesty-Nagy Kati.
A nap folyamán az emlékház udvarán megtekinthető a fennállásának 50. évfordulóját ünneplő Benedek Elek Emlékház történeti kiállítása, valamint a Benedek Elek meseillusztrációs rajzverseny alkotásai. Hétfőn Sepsiszentgyörgyön a Keresztes-házban nyitják meg a Székely Tündérország örökös követe című kiállítást, amelynek részeként bemutatják a Bardócz Orsolya és Nagy Nándor által összeállított Benedek Elek emlékalbumot. A nagy mesemondó emlékére Benedek Elek fényfestésre kerül sor a Bod Péter Megyei Könyvtár homlokzatán. Hétfőn ingyenesen látogatható a kisbaconi Benedek Elek Emlékház.
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
szóljon hozzá!