Hirdetés
Hirdetés

Barót 800: először kulturális hét, majd városnapi kavalkád

A Barót 800 rendezvénysorozat égisze alatt avatták fel vasárnap gróf Kálnoky Dénes szobrát is Miklósváron •  Fotó: Tamás Sándor/facebook

A Barót 800 rendezvénysorozat égisze alatt avatták fel vasárnap gróf Kálnoky Dénes szobrát is Miklósváron

Fotó: Tamás Sándor/facebook

Erdővidék központjában hétfő délután rajtol a kulturális hét a Barót 800 rendezvénysorozat keretében. Már az elmúlt héten sportesemények zajlottak, illetve szobrot és orvosi rendelőt avattak vasárnap, az előttünk álló hétvégén pedig a klasszikus városnapok esedékesek.

Kocsis Károly

2024. augusztus 05., 15:542024. augusztus 05., 15:54

Miközben a történészek még mindig vitáznak azon, hogy II. András magyar király 1224-ben kiadott kiváltságlevelében, az Andreanumban szereplő Boralt egyáltalán Barótra vonatkozik-e vagy egy Kőhalom melletti szőlődombra, Erdővidék „fővárosában” ezt nem tekintik lényegi kérdésnek, hanem

a település nyolcszáz éves múltját ünneplik annak rendje és módja szerint.

Hirdetés

Sőt, amint arra Benedek Huszár János polgármester a figyelmet felhívta, tulajdonképpen régebbre is visszanyúlhatnak az írott források mezején, hiszen a ma a városhoz tartozó Miklósvár vártemploma még korábban, már 1211-ben szerepel egy oklevélben.

Hétfőtől kulturális hét

A Barót 800 névre keresztelt kéthetes rendezvénysorozat keretében a múlt héten sportvetélkedők zajlottak, vasárnap pedig orvosi rendelőt és – születése 210. évfordulója apropóján –

gróf Kálnoky Dénes szobrát avatták fel Miklósváron.

Hétfőn képes könyvbemutatóval kezdődik a kulturális hét (Bardócz Orsolya Naptárszerkesztő Benedek Elek című kötetét Szabó Zsolt kolozsvári irodalomtörténész méltatja 17 órától a baróti Gyulai Líviusz Könyvtárban), 19 órától pedig a Sepsi Art Quartet adja elő A klasszikus zenétől a könnyűzenéig, avagy Bachtól Bocelli-ig című produkcióját a nagyajtai Bihari József Művelődési Házban. Erre a baróti érdeklődők számára ingyenes autóbuszjáratot biztosítanak a szervezők.

Augusztus 6-án, kedden 18 órakor nyitják meg a művelődési ház Bodosi Dániel-termében berendezett, Életre kelnek a bábok című kiállítást, ahol 60–70 éve készített bábokat is közszemlére bocsátanak. Egy órával később ugyanott, de már nagyteremben kezdődik A Székely Trupp ébredése. A verses-zenés emlékműsor szereplői között – Bardócz Orsolya, Sebestyén Aba és Benedek H. Botond mellett – magát a polgármester is ott találjuk.

A „székely truppot” egyébként Benedek Elek alapította Székelyföldre való visszatelepedését (1921) követően, és két év alatt majdnem az egész Erdélyt bejárták vele, mindenütt a székely irodalmat népszerűsítve.

Szerdán 15 órától az érdeklődők helytörténeti sétán vehetnek részt Demeter László muzeológus vezetésével – gyülekező Erdővidék Múzeuma udvarán. A múzeumban 19 órától helytörténeti kiállítás nyílik Barót évszázadai címmel.

Augusztus 8-án, csütörtökökön 11 órakor mesés, zenés interaktív előadásra (Gólya, fecske útra készül) várják a gyerekeket a Gyulai Líviusz Könyvtárba. 19 órától a Bekecs Néptáncegyüttes három tagja mutatja be a Madách Kamaradrámát a művelődési ház nagytermében.

Pénteken 9 órakor a Gyulai Líviusz Könyvtárban kezdődik a Barót 800 című felolvasó-maraton. A tervek szerint

800 percen át, egymást váltva olvasnak fel erdővidéki kötődésű művekből – remélhetőleg lesz hozzá elegendő jelentkező.

14 órától ugyanilyen címmel tartanak tudományos konferenciát a baróti unitárius templomban, erdővidéki születésű kutatók, egyetemi tanárok részvételével.

19 órakor, a kulturális hét záró akkordjaként nyitják meg baróti születésű képzőművészek Innen nézve című közös tárlatát a baróti református altemplomban, ahol Bodosi Dániel, Gyulai Líviusz, Incze Mózes és Pető Hunor képzőművészek alkotásaiból kap ízelítőt a nagyérdemű. Gitáron közreműködik ifj. Krizbai Imre (Csíkszereda) és Tókos Imre (Barót).

A szombat és a vasárnap a hagyományos városnapoknak van szentelve – ennek programjával később jelentkezünk.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 08., csütörtök

Megdöbbentő helyen, a Drum bun feliratnál történt a tragédia

Halálos baleset történt csütörtökön Szeben és Fehér megye határán, Szerdahely kijáratánál. A rendőrség szerint egy férfi autójával egy fának ütközött.

Megdöbbentő helyen, a Drum bun feliratnál történt a tragédia
Hirdetés
2026. január 08., csütörtök

Marosvásárhelyi fiatal sofőr balesetén ámulnak: rácsúszott autójával egy panzió tetejére – videóval

Nem mindennapi balesetet szenvedett csütörtök délben egy fiatal, marosvásárhelyi sofőr Predealon: autójával egy üdülőtelepi panzió tetejére csúszott rá az útról.

Marosvásárhelyi fiatal sofőr balesetén ámulnak: rácsúszott autójával egy panzió tetejére – videóval
2026. január 08., csütörtök

Székelyföldön elkezdődött a suli, több helyen viszont még tart a téli vakáció

Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint csütörtökön mintegy 62 ezer óvodás és iskolás tanítása szünetelt vagy online formában zajlott a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt.

Székelyföldön elkezdődött a suli, több helyen viszont még tart a téli vakáció
2026. január 08., csütörtök

Egy fél lakás árába kerül az államfő mostani párizsi útja

Radu Miruță védelmi miniszter csütörtökön kijelentette, a Spartan típusú katonai repülőgéppel egy párizsi út költsége hozzávetőleg 30 ezer euró. Közlése szerint ez az összeg töredéke annak, amennyibe egy ugyanilyen út került Iohannis idején.

Egy fél lakás árába kerül az államfő mostani párizsi útja
Hirdetés
2026. január 08., csütörtök

Négy év letöltendőre ítélték a halálos balesetet okozó volt minisztert

A pitești-i ítélőtábla csütörtökön jogerősen négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Daniel Chițoiu volt minisztert gondatlanságból elkövetett emberölés miatt, a 2019 decemberében okozott halálos közúti baleset ügyében.

Négy év letöltendőre ítélték a halálos balesetet okozó volt minisztert
2026. január 08., csütörtök

Egyetlen városban több pirotechnikai eszközt foglaltak le, mint Hargita megyében másutt összesen

Az országos pirotechnikai ellenőrző akcióhoz csatlakozva a Hargita megyei rendőrség az elmúlt időszakban 1300 kilogrammnyi petárdát és tűzijátékot foglalt le, amelyből 885 kilogrammnyit Borszéken találtak.

Egyetlen városban több pirotechnikai eszközt foglaltak le, mint Hargita megyében másutt összesen
2026. január 08., csütörtök

Nem ugranak meg hirtelen a gázszámlák az árplafon kivezetése után – ígéri a miniszter

Csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan energiaügyi miniszter közölte: már tavaly szeptembertől tárgyalnak az energiaszolgáltatókkal a gázárplafon kivezetésének módozatairól, hogy 2026. március 31. után se emelkedjenek hirtelen a lakossági gázszámlák.

Nem ugranak meg hirtelen a gázszámlák az árplafon kivezetése után – ígéri a miniszter
Hirdetés
2026. január 08., csütörtök

Ezeket tanácsolja a katasztrófavédelem a rossz időjárás átvészelésére

A rossz időjárásra való tekintettel a hatóságok egy sor ajánlást fogalmaztak meg a lakosság számára.

Ezeket tanácsolja a katasztrófavédelem a rossz időjárás átvészelésére
2026. január 08., csütörtök

Nyolcmillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők egy hónap alatt

Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) több mint nyolcmillió lejre szabott ki bírságokat az utóbbi egy hónapban végzett országos ellenőrzések nyomán.

Nyolcmillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők egy hónap alatt
2026. január 08., csütörtök

Büntetőeljárás indult a salamási rendőrség épületében keletkezett tűzeset miatt

Büntetőeljárás indult a salamási rendőrség épületében keletkezett tűz körülményeinek tisztázására. Bár a lángok jelentős kárt tettek a tetőzetben, az archívum és a technikai eszközök épségben maradtak. A rendőrök a községházán kaptak ideiglenesen helyet.

Büntetőeljárás indult a salamási rendőrség épületében keletkezett tűzeset miatt
Hirdetés