
A gelencei gazdatalálkozón. Vitatják a pásztorkutyák ivartalanításának kötelezettségét
Fotó: Könczei Csaba/Facebook
Gazdagyűléseken visszatérő téma, hogy a Kovászna megyei rendőrség állatvédelmi szolgálata borsos büntetéseket szab ki azokra az állattartó gazdákra, akiknek a juhnyájai és tehéncsordái mellett dolgozó nem fajtiszta pásztorkutyák nincsenek ivartalanítva. Ennek a törvényes kötelezettségnek a jogosultságát vitatják az érintettek, és törvénymódosítást kezdeményeztek ez ügyben.
2023. december 10., 08:562023. december 10., 08:56
Ez a kérdés legutóbb a november végén Gelencében megtartott gazdagyűlésen került szóba, amelyre az Agrosic Közösségek Közti Társulás, a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete és a helyi önkormányzat szervezésében került sor, de jelen voltak a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság és a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) munkatársai, illetve Könczei Csaba háromszéki parlamenti képviselő is, aki a mezőgazdasági szakbizottság tagja.
Mint Könczei Csabától megtudtuk, aggodalomra adott okot a jelenlévők körében, hogy az elmúlt hónapokban a megyei rendőrség keretében működő állatvédelmi szolgálat munkatársai
Egy 2001-ben kibocsátott sürgősségi kormányrendelet alapján az esztenákhoz kilátogató állatvédő rendőrök borsos, ötezer és tízezer lej közötti bírságokat szabtak ki, holott „egy
– erősítette meg Könczei Csabának több megkérdezett állatorvos is.
Szórványos példa volt már ilyen ellenőrzésre, még Gelence környékén is előfordult egy-kettő, az erdővidéki átfogó akció azonban felháborította a gazdákat. Szerintük ugyanis ha a jó őrző-védő készségekkel rendelkező pásztorkutyákat ivartalanítják, nem tudják jó képességeit továbbörökíteni. Mint jelezték,
Egy jó pásztorkutya, amely a hegyekben (esetenként medvék között) is megállja a helyét, 1000–1200 euróért cserél gazdát, még akkor is, ha nem fajtiszta.
Fajkutyák közötti belterjes tenyésztésben a megcélzott jó őrző-védő készségek elhalványulnak, mondják a gazdák, akik azt is nehezményezik, hogy a fül- vagy a faroklevágást ugyan büntetik a szakhatóságok, de ivartalanításra kötelezik a kutyatulajdonosokat, holott utóbbi esetben sokkal nagyobb csonkításról van szó.
Törvénymódosítást kezdeményeznek
A felhozott érvekkel egyetértve az RMDSZ parlamenti csoportja törvénymódosítást kezdeményezett: ennek alapján a pásztorkutyák is vakvezető, drogkereső, földrengéseknél bevetett keresőkutyákhoz hasonló „munkakutyastátusba” kerülnének, így pedig rájuk nem vonatkozna az ivartalanítási kötelezettség. A törvénymódosítás jelenleg a szenátus mezőgazdasági bizottságában van. Amennyiben ott jóváhagyják, átkerül a képviselőház megfelelő szakbizottságába, onnan pedig a plénumba, ahol megszavazzák – vagy nem. A gazdatalálkozókat egyébként 2022 tavaszától kezdődően szervezik meg Kovászna megye községközpontjaiban. A rendezvénysorozatot jövő tavasszal zárják le, miután mindenütt legalább egyszer lezajlottak a gyűlések.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
5 hozzászólás