
Fotó: Albert Eszter
514 diák és húsz tanár öltözött népviseletbe a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium „újrakezdés” jegyében szervezett hagyományőrző napján. Két év kényszerszünet után, a újra több százan járták a körtáncot a gimnázium épülete előtt.
2022. május 19., 12:112022. május 19., 12:11
2022. május 19., 17:432022. május 19., 17:43
A „folytatás újrakezdésének” nevezte az idei, XVII. hagyományozó napokat a Salamon Ernő Gimnázium igazgatója, Ferenczi Attila, miután két év kényszerszünet után újra megtarthatták az iskola nagy múltú hagyományozó eseményét.
„2003-2004-ben Patek Mária, tanárnő kezdeményezésére indult útjára az esemény, majd lelkes tanárok bekapcsolódásával egyre színesebbé nőtte ki magát. Idővel felvette Tarisznyás Márton néprajzkutató, iskolánk volt diákjának nevét.
Fotó: Albert Eszter
– ekképp összegezte a nagy múltú rendezvény rövid történetét az iskola igazgatója, majd hozzátette, 2019-ig az iskola volt igazgatója Lakatos Mihály irányítása alatt mindig
Fotó: Albert Eszter
Az idei rendezvény „mozgatórugói” Kastal Otília, Albert Melánia és Sólyom Gabriella tanárnők voltak.
A „Határtalanul” program részeként magyarországi vendégei is voltak a XVII. hagyományőrző napnak, siófoki és kiskőrösi diákok képviseletében.
Fotó: Albert Eszter
A rövid megnyitót követően a diákok kivonultak a tanintézmény bejárata elé, ahol elkezdődött a hagyományos körtánc. A mostani hagyományozó napon is nyitottak osztálymúzeumot, a nap folyatásaként a legszékelyebb osztály számbavételére, történetmondásra, népdaléneklésre, kézművesműhely látogatásra is sor kerül.
Fotó: Albert Eszter
A szakhatóságok a Duna Bala-ágánál is különböző beavatkozási lehetőségeket elemeznek, hogy biztosítsák a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorának működéséhez szükséges vízszintet – jelentette ki péntek este Ilie Bolojan.
Jövő héttől ingyenesen lehet használni a városi buszjáratokat Csíkszeredában a hétvégéken. A Csíki Trans Kft. ugyanakkor 25 százalékkal emeli a bérletek árát, a jegyek ára azonban egyelőre a régi marad.
Országos energetikai válsághelyzetet hirdettek Romániában augusztusra a villamosenergia-termelés csökkenése miatt – jelentette be pénteken Ilie Bolojan.
Újabb marosvásárhelyi útkereszteződéseknél és átjáróknál helyezik üzembe az új jelzőlámpákat az okos forgalomirányító-rendszer részeként. Soós Zoltán polgármester szerint segítenek, gyorsítják a haladást.
Duna vízhozama továbbra is alacsony marad, augusztus 6-áig várhatóan 1450 köbméter/másodpercre csökken, fokozatos emelkedés pedig augusztus második felében várható – közölte csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Kedden vagy szerdán lehet olyan alacsony a Duna vízszintje, hogy a paksi atomerőmű utolsó, még üzemelő blokkját is teljesen le kell kapcsolni – mondta Magyar Péter miniszterelnök pénteken Pakson.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu szerint a jelenlegi parlamenti erőviszonyok alapján egy új kormány csak szűk többséggel, valamivel több mint 240 szavazattal kaphatna bizalmat a parlamentben.
Mezőrücsre telepednek ki augusztus 3-án, hétfőn a marosvásárhelyi vérközpont szakemberei, lehetőséget adva a véradásra.
Csak részben orvosolja a székelyföldi orvos- és személyzethiányt az egészségügyi létszámstop feloldása.
Döntő házként elfogadta pénteken a képviselőház a sertés- és szarvasmarhatenyésztők idei állami támogatásáról szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!