
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nem a lakosság digitális kompetenciáján, hanem az önkormányzatok szervezési kapacitásán múlik, hogy milyen mértékben regisztrálnak az erdélyi magyarok a népszámlálás első szakaszában, az önkitöltési fázisban, szögezte le kedden sajtótájékoztatón Bodor László, az RMDSZ háromszéki területi szervezetének ügyvezető elnöke.
2022. április 12., 22:002022. április 12., 22:00
Rámutatott, Kovászna megye a népszámlálás 28. napján jobban teljesített az országos átlagnál: míg az országban a lakosság 16,7 százaléka regisztrált, Háromszéken 17,8 százalék. Az eredmény az urbánus közegnek köszönhető, Sepsiszentgyörgyön például kiemelkedően sokan regisztráltak, míg a falvakon kevesebben.
Az ügyvezető elnök felhívta a figyelmet, hogy a május 16 és július 17 között zajló, hagyományos, személyesen lekérdezős szakaszban sokkal kevesebb kérdezőbiztos lesz, mint tíz évvel ezelőtt, fizikailag nem lesz idő mindenkit felkeresni. Az utolsó szakaszban a személyi szám alapján a különböző adatbázisokból töltik ki a népszámlálási íveket, ám akkor már nem kerül be a nemzetiség, az anyanyelv, a felekezeti hovatartozás, hívta fel a figyelmet Antal Árpád, a sepsiszentgyörgyi RMDSZ elnöke. Hozzátette, a húsvéti ünnepekre sokan hazatérnek külföldről, arra kér mindenkit, akinek van romániai személyi száma, regisztráljon az önkitöltős szakaszban.
A szociológus végzettségű politikus hangsúlyozta, ha a kitöltés jelenlegi üteme nem változik, országosan 30 szálék lesz az önkitöltésben résztvevők aránya, közben az Országos Statisztikai Hivatal 40 százalékot tűzött ki célként. Antal Árpád abban reménykedik, Kovászna megyében sikerül elérni a 40 százalékot, ami azt jelenti, a városokban 50 százalékon kell teljesíteni. Hangsúlyozta, aki a következő 32 nap során regisztrál, akkor is megkapja a hivatalos szabadnapot, ha a segítőpontokon teszi ezt meg. Bodor László hozzátette, tapasztalataik szerint 60-63 százalék az eddig regisztrálók közül igénybe vette a segítőpontokat.
Nicușor Dan államelnök szerdán kijelentette, hogy a Román Hírszerző Szolgálaton (SRI) belül lesz egy egység vagy egy osztály, amely a korrupció visszaszorításával foglalkozik majd.
Szomszédjához besurranó tolvajok miatt riasztotta a rendőrséget november 20-án egy sepsiszentgyörgyi férfi. Az eset végül szerencsésen zárult: a besurranókat, két fiatal lányt, lefülelték, a lakásból sem hiányzott semmi.
A tanárokra nem fog vonatkozni az állami fizetés és a nyugdíj halmozását szabályozó új tervezet – szögezte le szerdán Daniel David oktatási miniszter.
Civilizált lakossági fórum zajlott szerdán este Marosvásárhelyen, ahová több mint ötvenen jöttek el találkozni a polgármesterrel és az RMDSZ-es alpolgármesterrel. Szó volt a parkolóhelyekről, a zöldövezetekről és a hulladékgazdálkodásról is.
Az Európai Parlament európai uniós szinten egységesen 16 évben határozná meg a közösségimédia-platformok, videómegosztók és mesterséges intelligencián alapuló digitális társalkalmazások használatának alsó korhatárát.
Nicușor Dan államelnök „baleseteknek” minősítette az ország légterébe bekerülő, illetve a területére lezuhanó drónokat, hangsúlyozva, hogy a dezinformáló kampányok jelentik Oroszország Romániával szembeni valódi ellenséges megnyilvánulásait.
Elfogadta a parlament az Oroszország elleni szankciók megsértésének vagy kijátszásának büntetését szigorító törvénytervezetet – közölte szerdán Oana Țoiu külügyminiszter.
A szenátus és a képviselőház szerdai együttes ülésén elfogadta a 2025–2030 közötti időszakra szóló nemzetvédelmi stratégiát jóváhagyó határozatot. A dokumentumot Nicușor Dan államfő ismertette a plénum előtt.
A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) szerdán két újabb szerződést írt alá összesen közel 6 milliárd lej értékben további 47 kilométer autópálya megtervezésére és kivitelezésére.
A gyanú szerint nagy kockázatú drogokat és pszichoaktív szereket juttattak be egy Brassó megyei börtönbe, a hatóságok több helyszínen tartottak házkutatást szerdán.
szóljon hozzá!