
Fák hűvösében, patakcsobogásban, lélekközelségben peregnek a percek
Fotó: Tuchiluș Alex
A tinédzser lelke törékeny, ugyanakkor képlékeny, formálható, ezért is szerveztek úttörő jellegű önismereti tábort a 14-17 éves fiataloknak az elmúlt héten a csernátoni Malomkertben. Kevés elméleti, annál több játékban megélt tapasztalat, érzelem, felismerés, amit innen magukkal vihettek a résztvevők. Hogy ez hasznos volt, jelzi a szinte egyöntetű visszajelzés, mely szerint jövőre is részt vennének hasonló jellegű táborban a fiatalok.
2024. július 21., 12:002024. július 21., 12:00
A csernátoni Malomkertbe 28 tinédzser – 17 lány és 11 fiú – érkezett Maros, Brassó, Szilágy, Hargita és Kovászna megyéből, illetve Bukarestből. Voltak, akiket a szülők küldtek, hiszen a kamaszok sokszor ellenállnak, mert az önismeret nem komfortos számukra (itt is volt a közös munkától elzárkózó kamasz, aki lassan mégis megnyílt, bevonódott), de kétharmaduk önszántából jött – tudtuk meg Bărcăceanu Andrea mentálhigiénés szakembertől, nyelvoktatótól, a tábor szervezőjétől.
– magyarázta a szakember.
A tábor tematikája a férfi-női archetípusokra fókuszált: a fiatalok a Harcost, a Szeretőt, a Mágust, a Királyt, a Királynőt jellemezték.
Bărcăceanu Andrea táborvezető mindenre figyelt, miközben maga is mélyen bevonódott a fiatalok megéléseibe
Fotó: Tuchiluș Alex
Csapatjátékokban délelőttönként nemek szerint elkülönítve, délután együtt személyesítették meg és keresték az érintkezési pontokat a saját egyéni megtapasztalásaikkal, életükkel. Közben pedig – főleg a szünetekben – megbeszélték a legégetőbb problémáikat, konfliktusaikat, ismerkedtek és lazultak.
Úgy látom, ez a csapat teljesen rendben van, és ez nekem nagy elégtétel” – fogalmazott a táborvezető, aki több területről is hívott előadókat, foglalkozásvezetőket.
Ferencz Áron a zenén keresztül tapasztaltatta meg a kreativitást, ami jellemzője a Szerető archetípusnak, másnap a Harcos archetípusához kapcsolódva Szekrényes László és Fekete Zsolt a maorik tradicionális táncára, a hakára tanították meg a fiatalokat. Ez a rendkívül magával sodró, elemi ösztönöket felszabadító tánc sok gátat feloldott a résztvevőkben, ami jót tett a további munkának.
Foglalkozásokat tartott még Prezsmer Boglárka drámapedagógus, Kolcsár József színész, Ferenc-Gyöngyössy Gyöngyvér, Ménessy Magor és Virág Edit mentálhigiénés szakemberek, Bartos Károly lelkész, a Vinczi-házaspár pedig a Király és a Királynő archetípusát testesítette meg.
„A célom az volt, hogy a gyerekek megtapasztaljanak, tudatosítsanak olyan dolgokat, amelyekről mi életünk későbbi szakaszában azt gondoltuk, hogy jobb lett volna korábban tudni róla. Persze nem mindenki befogadóképes minden információra, de ha esetleg nem tudja tőlem meghallani a gyerek, valamelyik kollégától talán mégis elér hozzá az üzenet.
– mondta el Bărcăceanu Andrea.
Az ebédszünetben a patak fölötti kis hídra kiülő lányok – mind 15 évesek – érdeklődésünkre egyöntetűen azt mondták, nagyon érdekes számukra a program. Persze volt javaslatuk változtatásra, de hogy jövőre is eljönnének, afelől nem volt kétségük.
15 évesek - még sok mindent kell megtanulniuk magukról
Fotó: Tuchiluș Alex
A helyszínt ugyanúgy értékelték, mint Magor, az a Brassó megyei 15 éves fiú, aki kissé betegeskedve és fáradtan élte meg az első napokat, mégis több pozitív tapasztalattal gazdagodott: tudott kapcsolódni a természethez, megtapasztalta a többiek segítőkészségét, jófejségét.
„Köszönöm anyukámnak, hogy kirángatott az ágyból” – mondta Magor, aki egy másik táborból hazaérkezve, átmenet és pihenés nélkül csöppent a Teen Soul önismereti műhelymunkáiba.
Fotó: Tuchiluș Alex
A szombati táborzárás után Bărcăceanu Andrea táborvezető is rendkívül elégedetten nyugtázta, hogy nagyon pozitív visszajelzések érkeztek a résztvevőktől, ugyanakkor már körvonalazódott az is, min kellene a jövőben változtatni: a bizalmi légkör kialakulásának az tesz jót, ha kevesebb, de állandóan jelenlevő felnőttel bonyolítják majd le a programot. A Teen Soul tábornak viszont kétségkívül lesz második kiadása is.
A szakszervezeti szövetségek kérik a kormánytól és a munkaügyi minisztériumtól, hogy haladéktalanul kezdeményezzenek „valós és átlátható” vitát az új egységes bértörvény tervezetéről.
A Béke – Románia az első parlamenti frakció szenátora, Adrian Peiu csütörtökön közölte, hogy egy BÉKE–AUR–PSD alkotta kormány létrehozását támogatnák.
Gyerekzsivaj pezsdítette fel a borús reggelt Sepsiszentgyörgy főterén, a Lábbusz-program ötödik születésnapján. A gyalogos iskolabuszról az elmúlt években 13 város vett példát, és az ötletgazdák abban bíznak, hogy hamarosan még többen csatlakoznak.
Az alacsony bérek miatt alig van szakemberutánpótlás, nem vonzó a népegészségtan az egészségügyi pályát választók számára. Most viszont a még meglévő személyzetet is karcsúsítania kell a népegészségügyi igazgatóságoknak az állami megszorítások miatt.
Az Európai Unió Szolidaritási Alapjából kaphat támogatást Románia a tavalyi árvizek utáni helyreállítási munkálatokra. A tervek szerint a parajdi beavatkozások és több Kovászna megyei település is érintett lehet.
A kormányfői megbízatás maximális hosszának korlátozását kezdeményezte alaptörvény-módosító javaslatában a Tisza-frakció két tagja szerdán.
Az ivóvíz- és csatornahálózat korszerűsítési munkálatok alatt minden gyergyószentmiklósi városrészben felásták az utakat. Történtek már korábban is visszaaszfaltozások, idén ennek szeretnének a végére járni. Elkezdődtek a helyreállítási munkálatok.
Az Electrica áramszolgáltató tájékoztatása szerint karbantartási és javítási munkálatok miatt több Maros és Hargita megyei településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő két napban.
Meg kell hosszabbítani az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását a jelenlegi gazdasági helyzetre való tekintettel Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter szerint. Az intézkedés hatálya június 30-án járna le.
Jubileumi ballagási ünnepséget tartottak a csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központban szerdán, tíz évvel azután, hogy megnyitották a létesítményt az FK Csíkszereda épületében. Idén 27 végzős diák ballagott el a központból.
szóljon hozzá!