
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Kereskedelmi egységeket ellenőriz a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség, ugyanis számos esetben elmaradtak a működési engedélyek illetékének kifizetései. A figyelmeztetések során arra is felszólítják az egységeket, hogy semmilyen körülmények között ne szolgáljanak ki kiskorúakat cigarettával és alkoholos itallal.
2022. november 14., 19:582022. november 14., 19:58
A járványhelyzet óta egyre több az olyan kereskedelmi egység, amely nem fizette be a működési engedélyt biztosító összeget a városházán – nyilatkozta lapunk megkeresésére László Szabolcs, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség igazgatója. Mint elmondta, intézményük munkatársai eddig közel száz létesítményt ellenőriztek, és hívták fel azok figyelmét tartozásuk törlesztésére. A rendőrség továbbá minden ellenőrzött egységet figyelmeztetett, hogy kiskorúak cigarettával és alkoholos termékekkel való kiszolgálása törvénybe ütközik és súlyos következményekkel jár. Amennyiben ezt figyelmen kívül hagyják, jelentős bírságot kaphatnak, és a törvényszegés akár a létesítmény bezárásával is járhat.
Több elárusító is tapasztalta és aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a kiskorúak „szülői jóváhagyással” vásárolnak, illetve vásárolnának cigarettát és alkoholos termékeket – mutatott rá László Szabolcs. A helyi rendőrség igazgatója kihangsúlyozta, hogy
de ha ez mégis megtörténne, a kiszolgáló egység eladója ennek nem szabad eleget tegyen. Mint mondta, elsősorban a szülőknek kell figyelniük a gyerekekre, hiszen a kiszolgáló egységek ezeket az eseteket teljes odafigyelés mellett sem tudják mindig kivédeni.
– említett egy példát László Szabolcs. Kérdésünkre, hogy amennyiben a diákot cigarettázáson vagy alkoholos ital fogyasztásán kapják iskolaidőben, ki vonható felelősségre, azt válaszolta, hogy az iskola és a szülők is felelősségre vonhatók. Állítása szerint az oktatási intézményeknek tanítási időben biztosítaniuk kell, hogy a diákok ne hagyhassák el az iskola területét. A kijárás persze engedélyezés függvényében jóváhagyott, ám a meghatározott időn belül a diáknak vissza kell térnie az épületbe. A szülő ilyen esetekben hasonlóan felelős gyermekéért: ha észleli, hogy többször hiányzott az órákról vagy kerüli az iskolát, mindenképp érdeklődnie kell az oktatási intézmény igazgatójától, hogy gyermeke beérkezett-e aznap az iskolába, megjelent-e az adott órán – részletezte.
akárcsak az iskola vagy a kiskorúakat tiltott termékekkel kiszolgáló egység.
A hatályos rendelkezések értelmében kihágásnak minősül a nyilvánvalóan ittas és 18 év alatti személyek alkohollal való kiszolgálása, és 100-tól 500 lejig terjedő pénzbírsággal büntethető – erősítette meg értesüléseinket László Szabolcs –, emellett a kiszolgáló egység tevékenységének 10-től 30 napig terjedő felfüggesztésével jár. A dohányzásra vonatkozó hatályos törvények már sokkal nagyobb pénzbírságot helyeznek kilátásba. A jogszabályok értelmében tilos a dohánytermékek értékesítése 18 év alatti személyeknek, ennek megszegése szintén kihágásnak minősül, és 10 ezer lejes bírsággal, illetve az egység tevékenységének 30 napos felfüggesztésével büntethető.
Újabb mérföldkőhöz érkezett a csíkszeredai kórház robotsebészeti programja, ugyanis az elmúlt két napban elvégezték az első robotasszisztált prosztataműtéteket a Nyugat-Európában is performánsnak számító Da Vinci robotsebészeti eszközzel.
A jövő évi jubileumi, huszadik kiadás főpróbájának is tekintik az idei, 19. Székelyföldi Lovas Ünnepet, amelyet augusztus 20. és 23. között rendeznek meg. A gyergyószentmiklósi esemény a lovas élet, a hagyományőrzés és kikapcsolódás találkozóhelye.
Kiemeltek egy embert a Marosból csütörtökön délután Kutyfalva községhez tartozó Marosorosziban, majd megkezdték az újraélesztését. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt csütörtökön 13 óra 22 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Ezt később 3,4-es erősségűre módosítotották.
A legfelsőbb bíróság csütörtökön elrendelte az érdemi tárgyalás megkezdését abban az perben, amelyben a korábbi államelnökjelöltet, Călin Georgescut és Horațiu Potra zsoldoscsoportját alkotmányos rend elleni cselekményekkel vádolják.
Az energiaügyi minisztérium arra kéri a lakosságot, a vállalatokat, a közintézményeket és a termelő-fogyasztókat, hogy augusztus 31-éig önkéntesen csökkentsék az áramfogyasztást este 19 és 23 óra között.
Kórházba szállítottak több embert, mezőgazdasági munkagépek rongálódtak meg, és ideiglenes védelmi rendeleteket is kibocsátottak azután, hogy szombat délután súlyos konfliktus alakult ki Csatószegen egy elsőbbségadási vita nyomán.
Szombaton szavaz a Tisza parlamenti képviselőcsoportja arról, hogy kit jelöl köztársasági elnöknek – mondta az MTI kérdésére Bujdosó Andrea frakcióvezető csütörtökön.
Románia nagy részén a hét végéig kánikulára, fokozott hőterhelésre, valamint záporokra és zivatarokra figyelmeztető előrejelzés lesz érvényben – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kormány két héten belül memorandumot hagy jóvá a napokban átadandó bölcsődék személyzetének alkalmazásáról, hogy ezek az intézmények már ősztől működhessenek – jelentette ki csütörtökön az ügyvivő miniszterelnök.
szóljon hozzá!