
Fotó: Erdély Bálint Előd
Régészeti feltárásokkal kezdődtek a székelyudvarhelyi Székelytámadt-vár rendbetételének munkálatai. Ezek tavaly késő őszig tartottak, majd a téli szünetet követően hétfőn újraindultak.
2022. március 28., 20:022022. március 28., 20:02
2022. március 29., 11:472022. március 29., 11:47
Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója lapunknak elmondta, a feltárásokat saját projektként végzik, vagyis a helyi költségvetésből erre a célra elkülönített összegekből gazdálkodnak. Ehhez még hozzáadódott a Hargita Megye Tanácsa által kiírt pályázatból származó mintegy 35 ezer lej.
A Székelytámadt-vár rendezését érintő, ötmillió euró értékű pályázat kivitelezési határideje 2023 vége, egyelőre azonban csak a helyreállítást megelőző feltárásoknál tartanak.
így a jelenlegi tízről akár húsz főre is emelkedhet a feltárásokat végző csapat létszáma.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Zörgő Noémitől, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivőjétől megtudtuk, hogy jelenleg vizsgálják az ehhez szükséges közbeszerzés dokumentációját, majd a következő héten megtörténik a kiírás is.
– jegyezte meg Miklós Zoltán.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Székelytámadt-vár Hargita megye műemlékeinek hivatalos jegyzékében 1992 óta szerepel műemléképületként.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán hőségre és kelletlen hőérzetre vonatkozó figyelmeztetéseket adott ki, amelyek csütörtöktől az ország nagy részére érvényesek lesznek.
A Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő három napban várhatóan másodpercenként 1300 köbméter körül stagnál, majd enyhén nő, és augusztus 25-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként.
Két, a Richter-skála szerint 3,3-as, illetve 2,9-es erősségű földrengés történt az elmúlt 12 órában Buzău és Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Új fejezet kezdődik a közmédia történetében augusztus 20-án, az államalapítás ünnepén elindul a független és hiteles Híradó – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-vel.
Szerdán lép államfői hivatalába Baka András. Az Országgyűlés augusztus 11-én választotta meg köztársasági elnöknek a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét, akit a kormánypárti Tisza-frakció jelölt.
Közeledik a Száz év magány sorozatfeldolgozásának lezárása, a Netflix pedig közzétette a Grand Finale néven futó utolsó epizód előzetesét.
Nem szabad a törvényalkotást politikai bosszúra, az ellenfelek elleni támadásra használni - hangoztatta Ilie Bolojan, Románia ügyvivő miniszterelnöke kedden.
Egy tervezett ingatlanberuházás miatt tartottak közvitát kedden Kézdivásárhelyen, miután az elképzeléssel nem értenek egyet az érintett utca lakói. A felek végül is nem jutottak közös nevezőre, a végső döntés a helyi képviselő-testület kezében van.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a Hivatalos Közlönyben hétfőn közzétették a Pályázati útmutatót az önálló akkumulátoros villamosenergia-tároló beruházásokhoz, amelyeket a Modernizációs Alapból finanszíroznak.
Nicușor Dan államelnök kedden az alkotmánybíróság feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos hétfői döntésére reagálva kijelentette, várja a testület indoklását.
szóljon hozzá!