Hirdetés
Hirdetés

Az elmúlt héten hét koronavírus-fertőzéshez köthető elhalálozás történt a sepsiszentgyörgyi kórházban

Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Az elmúlt egy hét során hét koronavírus-fertőzéshez köthető elhalálozás történt a sepsiszentgyörgyi kórházban – számolt be a szerdai sajtótájékoztatón András-Nagy Róbert kórházigazgató.

Bíró Blanka

2021. október 06., 22:192021. október 06., 22:19

2021. október 06., 22:202021. október 06., 22:20

Az elhunytak életkora 59 és 80 év között van, nem kaptak koronavírus elleni oltást, és mindannyiuknak voltak társbetegségeik: cukorbetegség, krónikus szívelégtelenség, magas vérnyomás, véralvadás-problémák. Az elmúlt egy hét során 22 koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteg hagyta el a kórházat, az igazgató rámutatott, akkor is hazaengedik a beteget, ha a tesztje még pozitív, ha otthonában van lehetőség az elkülönítésre.

Jelenleg a kórházban 41 koronavírus-fertőzött beteget ápolnak. Közülünk két pácienst sebészeti beavatkozásra utaltak be pozitív PCR-teszttel, egy Brassó megyei kismama szerdán császármetszéssel adott életet gyerekének, a fertőzött édesanyáknál ez javallott, hogy minimálisra csökkentsék a baba megfertőzésének valószínűségét. A fertőzőosztályon 32 beteget kezelnek, a többség súlyos állapotban van, mindenki oxigénpótlásra szorul, közülük hárman kapták meg a vakcinát. Az intenzív terápiás osztályon hat beteget kezelnek nagyon súlyos állapotban, közülük egy szorul lélegeztetőgépre, három esetben alkalmazzák a non-invazív pozitív nyomású lélegeztetést (CPAP). Az intenzív osztályon lévő betegek nem kapták meg az oltást.

Hirdetés

Az igazgató emlékeztetett, hogy a Kovászna megyei kórházak közötti egyezség értelmében a közepesen súlyos lefolyású fertőzött betegeket a városi kórházak is ellátják. A kovásznai szívkórházban 26 koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteget ápolnak.

András-Nagy Róbert aggasztónak tartja, hogy

a fertőzöttek többsége a betegség előrehaladott szakaszában, súlyos állapotban jelentkezik a sürgősségen.

Felhívja a figyelmet, hogy mindenképpen szükséges orvosi véleményt kérni, hogy a fertőzés ne hatalmasodjon el.

Az oltás hatása kimutatható, azok esetében, akik megkapták a vakcinát, könnyebb a lefolyás, soha nem kerülnek az intenzív terápiás osztályra, kevésbé agresszív kezelés után hamarabb hazamehetnek.

Egyelőre megbirkózunk a helyzettel, reménykedünk, hogy nem rosszabbodik – mondta az igazgató. Hosszabb – két-háromhetes – szabadságra nem engedik el az alkalmazottakat, de két-három napra igen, hogy pihenhessenek, azzal a feltétellel, hogy ha szükség van rájuk, visszahívják őket.

Kétnaponta újraértékelik a helyzetet, szükség szerint csoportosítják az ágyakat és az alkalmazottakat, a fertőzőn és az intenzív terápián már növelték az asszisztensek számát.

A szakorvos dönti el, mi a sürgősség

Az erre a hétre beütemezett műtéti beavatkozásokat, kivizsgálásokat elvégzik, jövő héttől a nem sürgősségnek minősülő ellátást halasztják. Az igazgató elmondta, minden esetben a szakorvos dönti el, mi minősül sürgősségnek. Ha a halasztás életet veszélyeztet, súlyosbítja a betegség lefolyását, akkor nem napolják el.

Általában a krónikussérv-, epehólyag-, mandula-, szürkehályog-műtéteket halasztják.

András-Nagy Róbert azt javasolja a betegeknek, egyeztessenek a háziorvossal, kérjenek időpontot a járóbeteg-rendelőintézetben, ahol nem korlátozott az ellátás, a szakorvos eldönti, hogy halasztható vagy sem a kivizsgálás, beavatkozás.

Ha az átütemezés kárt okozna, sürgősségként kezeljük, meg kell találni az egyensúlyt, hogy a betegellátás minél kevésbé sérüljön

– szögezte le az igazgató. Hozzátette, a onkológiai, hematológiai, reumatológiai kezeléseket, műtéteket, a dialízist, semmiképp nem halasztják, a várandós kismamák követése is zavartalanul zajlik.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 29., szerda

RMDSZ-es javaslat: csökkenne a gyermekpénz, de iskolalátogatás esetén összességében többet kapnának a családok

Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.

RMDSZ-es javaslat: csökkenne a gyermekpénz, de iskolalátogatás esetén összességében többet kapnának a családok
Hirdetés
2026. április 29., szerda

Máris átlépte a pszichológiai küszöböt a lejjel szemben az euró

A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 5,1004 lej/euró hivatalos árfolyamot jelentett be, ez pedig az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy az európai valuta átlépte az 5,1 lejes pszichológiai küszöböt.

Máris átlépte a pszichológiai küszöböt a lejjel szemben az euró
2026. április 29., szerda

Magyar Péter: hamarosan érkeznek az uniós források Magyarországra

Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra – közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.

Magyar Péter: hamarosan érkeznek az uniós források Magyarországra
2026. április 29., szerda

Betilthatják a mobilokat az iskolákban – a szenátus rábólintott a tervezetre

Első házként elfogadta szerdán a szenátus azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi a középiskolák számára, hogy igazgatótanácsi döntéssel betiltsák a mobiltelefonok használatát az iskolában.

Betilthatják a mobilokat az iskolákban – a szenátus rábólintott a tervezetre
Hirdetés
2026. április 29., szerda

Dán kiskereskedelmi üzletlánc lép be a román piacra

Belép a román piacra a Normal dán kiskereskedelmi vállalat – írja az MTI a profit.ro gazdasági portál információ alapján.

Dán kiskereskedelmi üzletlánc lép be a román piacra
2026. április 29., szerda

Megkapta az utolsó döfést a Novák-törvény

Az alkotmánybíróság szerdai döntése szerint sérti az alkotmányt az a törvénytervezet, amely szerint a romániai kluboknak a hivatalos mérkőzéseken legalább 40 százalékban hazai sportolókat kell szerepeltetniük a 2026–2027-es szezontól.

Megkapta az utolsó döfést a Novák-törvény
2026. április 29., szerda

Elhunyt Czegő Zoltán költő, író, újságíró

Április 29-én elhunyt Czegő Zoltán (1938–2026) költő, író, újságíró – közölte a szerző halálhírét a Magyar Írószövetség. A több elismerést kapott szerző számos verseskötete, elbeszélése, novellája, regénye és publicisztikája jelent meg.

Elhunyt Czegő Zoltán költő, író, újságíró
Hirdetés
2026. április 29., szerda

Igazat adott az AUR-nak az alkotmánybíróság: több helyre jogosultak a közmédia vezetőségében

Az alkotmánybíróság szerdán közölte, hogy helyt adott a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) beadványának és alkotmányellenesnek nyilvánította a közszolgálati televízió és rádió vezetőtanácsi tagjainak kinevezéséről szóló parlamenti határozatokat.

Igazat adott az AUR-nak az alkotmánybíróság: több helyre jogosultak a közmédia vezetőségében
2026. április 29., szerda

Ötvenezer lejébe került egy cégnek az illegális szemétlerakás

Nagy mennyiségű szemetet dobott ki a csíkszeredai Suta-tó mellett, ötvenezer lejes bírságot kapott érte egy helyi cég, amelyet nemrég sikerült azonosítania a Csíkszeredai Helyi Rendőrségnek.

Ötvenezer lejébe került egy cégnek az illegális szemétlerakás
2026. április 29., szerda

Szülőföld utáni sóvárgás levelekbe öntve

A gyimesbükki Fejér Sándor joggal nevezhette magát a sors kegyeltjének, hiszen a csodával határos módon maradt életben a Bilibók-tetőn, s került messzi földre. Idegenből hazaküldött levelei a szülőföldszeretet szépirodalmi igényű megnyilvánulásai.

Szülőföld utáni sóvárgás levelekbe öntve
Hirdetés