
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az elmúlt egy hét során hét koronavírus-fertőzéshez köthető elhalálozás történt a sepsiszentgyörgyi kórházban – számolt be a szerdai sajtótájékoztatón András-Nagy Róbert kórházigazgató.
2021. október 06., 22:192021. október 06., 22:19
2021. október 06., 22:202021. október 06., 22:20
Az elhunytak életkora 59 és 80 év között van, nem kaptak koronavírus elleni oltást, és mindannyiuknak voltak társbetegségeik: cukorbetegség, krónikus szívelégtelenség, magas vérnyomás, véralvadás-problémák. Az elmúlt egy hét során 22 koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteg hagyta el a kórházat, az igazgató rámutatott, akkor is hazaengedik a beteget, ha a tesztje még pozitív, ha otthonában van lehetőség az elkülönítésre.
Jelenleg a kórházban 41 koronavírus-fertőzött beteget ápolnak. Közülünk két pácienst sebészeti beavatkozásra utaltak be pozitív PCR-teszttel, egy Brassó megyei kismama szerdán császármetszéssel adott életet gyerekének, a fertőzött édesanyáknál ez javallott, hogy minimálisra csökkentsék a baba megfertőzésének valószínűségét. A fertőzőosztályon 32 beteget kezelnek, a többség súlyos állapotban van, mindenki oxigénpótlásra szorul, közülük hárman kapták meg a vakcinát. Az intenzív terápiás osztályon hat beteget kezelnek nagyon súlyos állapotban, közülük egy szorul lélegeztetőgépre, három esetben alkalmazzák a non-invazív pozitív nyomású lélegeztetést (CPAP). Az intenzív osztályon lévő betegek nem kapták meg az oltást.
Az igazgató emlékeztetett, hogy a Kovászna megyei kórházak közötti egyezség értelmében a közepesen súlyos lefolyású fertőzött betegeket a városi kórházak is ellátják. A kovásznai szívkórházban 26 koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteget ápolnak.
András-Nagy Róbert aggasztónak tartja, hogy
Felhívja a figyelmet, hogy mindenképpen szükséges orvosi véleményt kérni, hogy a fertőzés ne hatalmasodjon el.
Egyelőre megbirkózunk a helyzettel, reménykedünk, hogy nem rosszabbodik – mondta az igazgató. Hosszabb – két-háromhetes – szabadságra nem engedik el az alkalmazottakat, de két-három napra igen, hogy pihenhessenek, azzal a feltétellel, hogy ha szükség van rájuk, visszahívják őket.
Kétnaponta újraértékelik a helyzetet, szükség szerint csoportosítják az ágyakat és az alkalmazottakat, a fertőzőn és az intenzív terápián már növelték az asszisztensek számát.
Az erre a hétre beütemezett műtéti beavatkozásokat, kivizsgálásokat elvégzik, jövő héttől a nem sürgősségnek minősülő ellátást halasztják. Az igazgató elmondta, minden esetben a szakorvos dönti el, mi minősül sürgősségnek. Ha a halasztás életet veszélyeztet, súlyosbítja a betegség lefolyását, akkor nem napolják el.
András-Nagy Róbert azt javasolja a betegeknek, egyeztessenek a háziorvossal, kérjenek időpontot a járóbeteg-rendelőintézetben, ahol nem korlátozott az ellátás, a szakorvos eldönti, hogy halasztható vagy sem a kivizsgálás, beavatkozás.
– szögezte le az igazgató. Hozzátette, a onkológiai, hematológiai, reumatológiai kezeléseket, műtéteket, a dialízist, semmiképp nem halasztják, a várandós kismamák követése is zavartalanul zajlik.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
szóljon hozzá!