
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az elmúlt egy hét során hét koronavírus-fertőzéshez köthető elhalálozás történt a sepsiszentgyörgyi kórházban – számolt be a szerdai sajtótájékoztatón András-Nagy Róbert kórházigazgató.
2021. október 06., 22:192021. október 06., 22:19
2021. október 06., 22:202021. október 06., 22:20
Az elhunytak életkora 59 és 80 év között van, nem kaptak koronavírus elleni oltást, és mindannyiuknak voltak társbetegségeik: cukorbetegség, krónikus szívelégtelenség, magas vérnyomás, véralvadás-problémák. Az elmúlt egy hét során 22 koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteg hagyta el a kórházat, az igazgató rámutatott, akkor is hazaengedik a beteget, ha a tesztje még pozitív, ha otthonában van lehetőség az elkülönítésre.
Jelenleg a kórházban 41 koronavírus-fertőzött beteget ápolnak. Közülünk két pácienst sebészeti beavatkozásra utaltak be pozitív PCR-teszttel, egy Brassó megyei kismama szerdán császármetszéssel adott életet gyerekének, a fertőzött édesanyáknál ez javallott, hogy minimálisra csökkentsék a baba megfertőzésének valószínűségét. A fertőzőosztályon 32 beteget kezelnek, a többség súlyos állapotban van, mindenki oxigénpótlásra szorul, közülük hárman kapták meg a vakcinát. Az intenzív terápiás osztályon hat beteget kezelnek nagyon súlyos állapotban, közülük egy szorul lélegeztetőgépre, három esetben alkalmazzák a non-invazív pozitív nyomású lélegeztetést (CPAP). Az intenzív osztályon lévő betegek nem kapták meg az oltást.
Az igazgató emlékeztetett, hogy a Kovászna megyei kórházak közötti egyezség értelmében a közepesen súlyos lefolyású fertőzött betegeket a városi kórházak is ellátják. A kovásznai szívkórházban 26 koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteget ápolnak.
András-Nagy Róbert aggasztónak tartja, hogy
Felhívja a figyelmet, hogy mindenképpen szükséges orvosi véleményt kérni, hogy a fertőzés ne hatalmasodjon el.
Egyelőre megbirkózunk a helyzettel, reménykedünk, hogy nem rosszabbodik – mondta az igazgató. Hosszabb – két-háromhetes – szabadságra nem engedik el az alkalmazottakat, de két-három napra igen, hogy pihenhessenek, azzal a feltétellel, hogy ha szükség van rájuk, visszahívják őket.
Kétnaponta újraértékelik a helyzetet, szükség szerint csoportosítják az ágyakat és az alkalmazottakat, a fertőzőn és az intenzív terápián már növelték az asszisztensek számát.
Az erre a hétre beütemezett műtéti beavatkozásokat, kivizsgálásokat elvégzik, jövő héttől a nem sürgősségnek minősülő ellátást halasztják. Az igazgató elmondta, minden esetben a szakorvos dönti el, mi minősül sürgősségnek. Ha a halasztás életet veszélyeztet, súlyosbítja a betegség lefolyását, akkor nem napolják el.
András-Nagy Róbert azt javasolja a betegeknek, egyeztessenek a háziorvossal, kérjenek időpontot a járóbeteg-rendelőintézetben, ahol nem korlátozott az ellátás, a szakorvos eldönti, hogy halasztható vagy sem a kivizsgálás, beavatkozás.
– szögezte le az igazgató. Hozzátette, a onkológiai, hematológiai, reumatológiai kezeléseket, műtéteket, a dialízist, semmiképp nem halasztják, a várandós kismamák követése is zavartalanul zajlik.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
A meteorológusok által beharangozott kánikulában a felhevült lakosokat vízpartokra és medencébe csábítja a sepsiszentgyörgyi Rekreatív Rt.: az Állomás negyedi tónál e hétvégétől lehet csónakázni és vízibiciklizni, a strandon pedig fürödni.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
szóljon hozzá!