
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az érintettek szerint felháborító módon zajlott a Marcel Ciolacu miniszterelnök által elrendelt ellenőrzés, amelyre országszerte igen szűk határidőn belül, e héten kellett sort keríteni az öregeket, fogyatékkal élő felnőtteket és gyermekeket befogadó intézményekben. Az akcióra azért van szükség, mert Ilfov megyében két idősotthonban is a felelősök elkepesztő állapotban és körülmények között, gyakorlatilag rabul ejtve tartottak időseket. „Az ő vétségeikért miért rajtunk kell elverni a port?” – tette fel a kérdést Klárik Mária, a sepsiszentgyörgyi Zathureczky Berta idősotthon igazgatója.
2023. július 13., 21:412023. július 13., 21:41
Hétfőtől kezdődött a nagy razzia, a vizsgálatot végző bizottságban több intézmény képviseltette magát: a megyei kifizetési és szociális ellátási ügynökség (AJPIS), a közegészségügyi igazgatóság (DSP), a területi munkaügyi felügyelőség (ITM), az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hivatal (DSVSA), a készenléti felügyelőség (ISU), a megyei rendőrség és a fogyasztóvédelem (OPC) felügyelői, akik sorra vették – illetve veszik még csütörtökön és pénteken is – az összesen tizenkilenc, Kovászna megyében az említett rendeltetéssel bíró intézményt.
Az első ellenőrzött egységek egyike a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által fenntartott Zathureczky Berta Központ volt. Az idősotthon igazgatója, Klárik Mária megkeresésünkre felháborodottan számolt be az ellenőrzésről, pontosabban annak módjáról: „tíz intézménytől tíz ember egyszerre két több tíz papírt.” Nem mindenkire jellemző, de
Másik súlyos, a betegek életminőségét rontó vétség, amelyért újabb összeget kell fizetnie a Zathureczky Berta Központnak, hogy a konyhán nem volt felírva a leves összetevői mellé a mennyiség, a 250 ml. Ezt a kihágást 5000 lejre taksálták. Természetesen megfellebbezik a döntést, mondta Klárik Mária. Az élelmiszer-biztonsági hivatal ellenőre pedig azért rótt ki büntetést, mert a konyhában a kagylón a mosogatószeren kívül más vegyszert (zsíroldó tisztítószert) is talált, illetve az aznap beszerzett tojás még a raktárban, és nem a hűtőben volt.
Klárik Mária igazgatónő az egész eljárást embertelennek és megalázónak minősítette. Nemcsak az öregeket ijesztették meg, de
– elégedetlenkedett. Továbbá azért is tiltakozott e fellépés okán, mert az adminisztratív személyzet így is kis létszámú és leterhelt, nem tudja követni az igen gyakori törvényi változásokat, amelyekért az ellenőrök hajlamosak büntetni. „Először talán kellene értesíteniük ezekről a törvénymódosításokról, azután jöjjenek ellenőrizni” – ezt a meglátását az igazgatónő a prefektusnak is jelezte. Harmadsorban pedig az ellenőrzések nyomasztó gyakoriságát nehezményezte Klárik Mária igazgatónő, hiszen ezek mellett igen megterhelő elvégezni a tulajdonképpeni munkát.
Szabó Jolán a kézdivásárhelyi Zenóbia idősotthon ügyvezetője, ott szerdán járt egy 17 tagú bizottság. Mint tőle megtudtuk, a felügyelők szóba álltak az ellátottakkal is, akiket kikérdeztek ellátásról, bánásmódról. Ugyanakkor bírságoltak azért, mert
rozsdás volt egy tusolófej egy része;
durva sót használtak a konyhán jódozott só helyett;
azon a dobozon, amelybe az estére megsütött fasírtot kitették, nem voltak rajta az összetevők;
a július elsejétől leszerződött, de éppen beteg kinetoterapeuta helyett az asszisztens tartotta a foglalkozást az ellátottaknak.
Szabó Jolán is elmondta, rendszeresen és sűrűn látogatják őket a hatóságok.
Az ellenőrző akciót a prefektúrák vezényelik le. Ráduly István Kovászna megyei prefektus érdeklődésünkre elmondta, az ellenőrző akció következtetéseit július 17-én, hétfőn összesítik és osztják meg a közvéleménnyel.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
3 hozzászólás