
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az érintettek szerint felháborító módon zajlott a Marcel Ciolacu miniszterelnök által elrendelt ellenőrzés, amelyre országszerte igen szűk határidőn belül, e héten kellett sort keríteni az öregeket, fogyatékkal élő felnőtteket és gyermekeket befogadó intézményekben. Az akcióra azért van szükség, mert Ilfov megyében két idősotthonban is a felelősök elkepesztő állapotban és körülmények között, gyakorlatilag rabul ejtve tartottak időseket. „Az ő vétségeikért miért rajtunk kell elverni a port?” – tette fel a kérdést Klárik Mária, a sepsiszentgyörgyi Zathureczky Berta idősotthon igazgatója.
2023. július 13., 21:412023. július 13., 21:41
Hétfőtől kezdődött a nagy razzia, a vizsgálatot végző bizottságban több intézmény képviseltette magát: a megyei kifizetési és szociális ellátási ügynökség (AJPIS), a közegészségügyi igazgatóság (DSP), a területi munkaügyi felügyelőség (ITM), az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hivatal (DSVSA), a készenléti felügyelőség (ISU), a megyei rendőrség és a fogyasztóvédelem (OPC) felügyelői, akik sorra vették – illetve veszik még csütörtökön és pénteken is – az összesen tizenkilenc, Kovászna megyében az említett rendeltetéssel bíró intézményt.
Az első ellenőrzött egységek egyike a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által fenntartott Zathureczky Berta Központ volt. Az idősotthon igazgatója, Klárik Mária megkeresésünkre felháborodottan számolt be az ellenőrzésről, pontosabban annak módjáról: „tíz intézménytől tíz ember egyszerre két több tíz papírt.” Nem mindenkire jellemző, de
Másik súlyos, a betegek életminőségét rontó vétség, amelyért újabb összeget kell fizetnie a Zathureczky Berta Központnak, hogy a konyhán nem volt felírva a leves összetevői mellé a mennyiség, a 250 ml. Ezt a kihágást 5000 lejre taksálták. Természetesen megfellebbezik a döntést, mondta Klárik Mária. Az élelmiszer-biztonsági hivatal ellenőre pedig azért rótt ki büntetést, mert a konyhában a kagylón a mosogatószeren kívül más vegyszert (zsíroldó tisztítószert) is talált, illetve az aznap beszerzett tojás még a raktárban, és nem a hűtőben volt.
Klárik Mária igazgatónő az egész eljárást embertelennek és megalázónak minősítette. Nemcsak az öregeket ijesztették meg, de
– elégedetlenkedett. Továbbá azért is tiltakozott e fellépés okán, mert az adminisztratív személyzet így is kis létszámú és leterhelt, nem tudja követni az igen gyakori törvényi változásokat, amelyekért az ellenőrök hajlamosak büntetni. „Először talán kellene értesíteniük ezekről a törvénymódosításokról, azután jöjjenek ellenőrizni” – ezt a meglátását az igazgatónő a prefektusnak is jelezte. Harmadsorban pedig az ellenőrzések nyomasztó gyakoriságát nehezményezte Klárik Mária igazgatónő, hiszen ezek mellett igen megterhelő elvégezni a tulajdonképpeni munkát.
Szabó Jolán a kézdivásárhelyi Zenóbia idősotthon ügyvezetője, ott szerdán járt egy 17 tagú bizottság. Mint tőle megtudtuk, a felügyelők szóba álltak az ellátottakkal is, akiket kikérdeztek ellátásról, bánásmódról. Ugyanakkor bírságoltak azért, mert
rozsdás volt egy tusolófej egy része;
durva sót használtak a konyhán jódozott só helyett;
azon a dobozon, amelybe az estére megsütött fasírtot kitették, nem voltak rajta az összetevők;
a július elsejétől leszerződött, de éppen beteg kinetoterapeuta helyett az asszisztens tartotta a foglalkozást az ellátottaknak.
Szabó Jolán is elmondta, rendszeresen és sűrűn látogatják őket a hatóságok.
Az ellenőrző akciót a prefektúrák vezényelik le. Ráduly István Kovászna megyei prefektus érdeklődésünkre elmondta, az ellenőrző akció következtetéseit július 17-én, hétfőn összesítik és osztják meg a közvéleménnyel.
Kossuth Rádió - újra mindenkié. Ez a szlogenje az augusztus 24-én teljes műsorstruktúrával visszatérő, megújult Kossuth Rádiónak – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Iroda vasárnap az MTI-vel.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint júliusban 11 971 személynek folyósítottak különnyugdíjat, eggyel többnek, mint előző hónapban.
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint a külföldi államadósság a GDP 30,8 százalékának megfelelő 599,946 milliárd lejre nőtt májusban az előző havi 592,836 milliárd lejről (a GDP 30,5 százaléka).
Isten jelenléte és a gyülekezet imái a legfontosabbak, hiszen így lesz élettel teli a felújított agyagfalvi református templom, ahol vasárnap tartottak ünnepi istentiszteletet. Közösségi összefogás eredménye volt a felújítás.
A Solidaritatea Sanitară szakszervezeti szövetség országos közvélemény-kutatást indított az egészségügyi dolgozók között arra nézve, hogy az új közalkalmazotti bértörvényt el kellene-e fogadni, avagy sem.
Tarlótűz pusztított vasárnap délután a Segesvárhoz tartozó Róra faluban, ebben pedig öt jármű is kiégett egy kertben – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Egy Kolozs megyei turista lezuhant szombaton egy szikláról a Csalhó-hegységben; SMURD-mentőhelikopterrel szállították a marosvásárhelyi sürgősségi kórházba.
Több mint 120 programmal várta a közönséget csütörtöktől vasárnapig a 19. Székelyföldi Lovas Ünnep. Négy napig ismét a lovak, a lovas sportágak, hagyományőrzés és életmód volt fókuszban a a gyergyószentmiklósi Krigel lovaspályán.
Hétfőn az ország nyolc megyéjében és Bukarestben lesz még kánikula, a hegyvidéken és a deli régiókban viharok várhatók.
A Duna vízhozama az országba való belépési pontnál (a baziási szakaszon) a jövő hét vége felé 1550 m³/s-ra emelkedik, ám továbbra is jóval az augusztusi sokéves átlag – 3900 m³/s – alatt marad az INHGA előrejelzése szerint.
3 hozzászólás