
Fotó: Székelyhon
Nem láttam arra statisztikát, hogy az erdélyi magyarság szavazóiból hányan készülnek úgy voksolni, hogy nem az RMDSZ, EMSZ, vagy valamelyik független magyar jelölt helyett az AUR-ra ütik a pecsétjüket. Sejtéseim vannak, vagy inkább balsejtéseim – de Székelyföldön, tömbmagyarságban mindenképp elvesztettünk egy adag szavazót. Kiss Bence véleménye.
2024. május 06., 11:332024. május 06., 11:33
2024. május 06., 11:392024. május 06., 11:39
Elvesztettük, igen, mi magyarok. Azért fogalmazok így, mert annak ellenére, hogy sok fanyalgás látott napvilágot azzal az RMDSZ-en belül megfogalmazott kijelentéssel kapcsolatban, hogy
Árnyalnám a kérdést. Nyilván Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós esetében, különösen a helyhatósági választásokon, ez a kérdés összetettebb: a helyi szervezet, helyi emberek hatékonysága, ismertsége dönt, de egy dolog biztos – akárki is kerül a vezetésbe, nem fog a magyar emberek érdeke ellen tenni. (Marosvásárhelyen ugye már másképp is lehet, Dorin Florea korábbi polgármester intézkedései rendszerint nem a magyar közösség megtartását szolgálták.)
Innen lesz a helyzet kellemetlenebb. Ugyanis a magyar emberek érdeke nehezen határozható meg. Az RMDSZ ami magát nem pártnak, hanem érdekvédelmi szervezetnek tekinti, olyan problémákkal szembesül, amelyet nem tud megoldani. Ezek gazdasági jellegűek.
„Miért építenek orvosi lakást, ha a munkásembernek nem jár? Miért fordítanak (egyébként másra nem költhető) eurókat arra, hogy a romák nyomortanyái helyett korszerű lakás épüljön, ha a mi fiataljainknak bankkölcsönre se futja egy lakás megvásárlásához? Miért nem emelik a fizetéseket úgy, ahogy az infláció megy felfelé?"
Ilyen és hasonló kérdések születnek. A legrosszabb, hogy ezekre a kérdésekre az RMDSZ nem tud megnyugtató választ adni. Nem tud, mert nincs ahogyan. Ha ellenzékben van az RMDSZ azért, ha kormányon, pedig azért, mert olyankor sincs akkora döntés a kezében, mint mondjuk a Szociáldemokrata Pártnak (PSD).
Akármelyik párt van éppen hatalmon, Románia és vele együtt Erdély és Székelyföld problémái ugyanazok.
Amire az RMDSZ nem tud válaszolni, az AUR válaszol. Akármit is gondoljon az olvasó az RMDSZ-ről, legyen szimpatizánsa vagy épp rühellje, annyit azért ki merek jelenteni, hogy nagyon felelőtlen kijelentéseket nem tesznek.
Ez az utóbbi kijelentés ugyanis sohasem következett be és nem is tud bekövetkezni. A köznép ugyanis mindenütt dolgozik, nehezebb sorsa van, mint az öltönyben sok pénzt kereső embereknek. Az AUR-t viszont ez nem zavarja. Ígérnek, gátlástalanul, mesébe illően, felelőtlenül, ugyanis nekik semmi sem drága. Nincs olyan politikai párt, amely ne vonzódna a hatalomhoz: ez egy ilyen szakma.
A magyarság (aminek, ha nem is egy a célja, de sok dologban azonos) itt veszít embereket, akik elhiszik az AUR kijelentéseit. Emlékeztetőül: ezek azok az emberek, akik az Úz-völgyében a magyar hősök sírját taposták – nem, nem átvitt értelemben. Ők azok, akiket nem zavart a tény, hogy arrébb van egy román katonákkal teli sírkert, ők a magyarokét akarták elrománosítani.
A valóság akkor sem zavarta őket, ahogy most sem, amikor betarthatatlan ígéreteket tesznek minden választónak.
Ennek tükrében kérdem én, hogy nemzetáruló, aki az AUR-ra szavaz? Ő csak jobb holnapot szeretne. Ezért nem lehet megvetni. És nem is szabad. Hiszem, hogy minden embernek el lehet magyarázni, hogy az AUR nem fog tudni jobb életet biztosítani az embereknek, mint a többiek, mert még olyan sincs, mint a PSD, PNL. Mert szakemberek nélkül nincs szakértelem, megbízhatóság nélkül nincs munka, csak ígéret.
A Tik-Tok videók pedig olyanok, mint a macskás klipek: kacagunk rajta, aztán az élet megy tovább, ahogy eddig is ment. Sajnos nem lesz egy választás után minden jobb – de ha az AUR tarol, akkor sokkal rosszabb lehet. Különösen a magyaroknak.
Kiss Bence
A szerző a GaGa rádió műsorvezetője.
Elkezdődött az A8-as autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti 14,4 kilométeres szakaszának műszaki tervezése, amelyre tíz hónapja van a megbízott vállalatnak – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAR).
Az elmúlt napokban az ország napi gázfogyasztása megközelítette az 58 millió köbmétert, ami hozzávetőlegesen 17 százalékkal több a tavalyi hasonló időszak átlagánál – közölték az Országos Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs hétfői ülése után.
Autóvezetői engedélye sem volt a fiatal ittas sofőrnek, aki vasárnap éjjel Kézdivásárhelyen megpróbált elmenekülni a hatóságok elől – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből. A férfi mostanra előzetes letartóztatásba került.
Belső vizsgálatot rendelt el hétfőn a konstancai megyei sürgősségi kórháznál az intézmény vezetősége, miután két gyermek is kómába került műtét után.
Embercsempészet és szexuális szolgáltatásokra való kényszerítés vádjával román bűnözői hálózat tagjait fogták el a román és a brit hatságok, az együttműködés négy ember előállításához, valamint számos luxusautó és ingatlan lefoglalásához vezetett.
A hét első napjaiban még kitart a fagy, szerdától azonban országszerte enyhülni fog az idő – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) január 12. és 25. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Ismét jegyezhetők hétfőtől a Tezaur államkötvények – közölte a pénzügyminisztérium.
Plagizálással gyanúsították meg Radu Marinescu igazságügyi minisztert, aki azonban azt mondta, kifogásolt doktori disszertációját a húsz évvel ezelőtti jogszabályoknak és tudományos-etikai előírásoknak megfelelően írta meg.
A tavalyi harmadik negyedévben 9420 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme; a kiadások átlagösszege 8079 lej volt, ami a jövedelem 85,8 százalékát jelentette – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Alig négy óra alatt 30 ezer lejnyi bírságot szabtak ki a 15-ös országút mentén közúti ellenőrzést végző rendőrök, és négy jogosítványt is bevontak.
4 hozzászólás