
Képünk illusztráció
Fotó: Sorin Lupsa/Agerpres
Bár az állam intézményekkel szemben a hétköznapi polgár sokszor sziszifuszi küzdelmet folytat, a Nép Ügyvédje által olykor hathatós segítségre számíthat. Érdeklődésünkre az intézmény brassói területi kirendeltségének képviselője néhány sikertörténetet is megosztott a Székelyhonnal.
2024. január 21., 19:342024. január 21., 19:34
Kovászna megye a Nép Ügyvédje brassói irodájának illetékességi körébe tartozik. Az intézmény képviselője, Cornelia Cor elmondta,
de a magántulajdon tiszteletben tartását, a polgárok tiltakozáshoz, illetve információhoz való jogának respektálását is felülvigyázzák, illetve e téren az őket ért jogsérelmekben hivatalból is állást foglalhatnak. Amennyiben egy személy azzal fordul hozzájuk, hogy nem tudja pontosan, ügyében mely hivatal illetékes eljárni, erre vonatkozóan is tanácsot tudnak adni.
Érdeklődésünkre Cornelia Cor több olyan konkrét esetet is ismertetett, amelyekkel 2023-ban fordultak hozzájuk a háromszéki lakosok. Egy Bardoc községbeli személy például azért kérte a közbelépésüket, mert a polgármesteri hivatalhoz intézett kérései, melyekben egykori területei tulajdonjogának visszaállítását, illetve a mérések megismétlését kérte, válasz nélkül maradtak.
Ez meg is jött határidő belül: kiderült, az illető személynek járó egyes parcellákra már ki volt állítva a birtoklevél, mások ügyében pedig megtörténtek az újramérések, és most következik a birtoklevelek kiállítása.
Egy másik személy a brassói irodában kereste meg a intézményt, szintén földügyben. Neki Bölönben szolgáltattak vissza egy földterületet a megyei bizottság jóváhagyásával, de késlekedtek a birtoklevél kiállításával. A Nép Ügyvédje ez ügyben az önkormányzatnál, a földtulajdon-megállapító bizottságnál és a megyei kataszteri hivatalban dokumentálódott, de szükségesnek látták azt is, hogy személyesen eljárjanak a hivatalokban ez ügyben. Eme találkozók végén a birtoklevelet kiállították az igénylőnek.
Rokkantsági besorolásával elégedetlen személy is kért segítséget tőlük, mert a megyei tanács mellett működő, a felnőttek fogyatékosságának súlyosságát megállapító bizottság olyan kategóriába sorolta be, melyben nem volt joga személyi gondozóhoz. A Nép Ügyvédje azt tanácsolta neki, mivel csak ő maga fellebbezheti meg a besorolást a fogyatékkal élők és örökbefogadottak jogait felügyelő felsőbb tanácsnál, tegye ezt meg a 30 napos határidőn belül, amennyiben pedig a tőlük kapott választ sem felel meg neki, törvényszéken támadja meg a határozatot.
Sikeresnek bizonyult a Nép Ügyvédje közbenjárása a hatóságokkal szemben ama nő számára is, aki azért kért meghallgatást, mert a nagyborosnyói tanács a hulladékelszállítási díj megfizetésére kötelezte a községhez tartozó Feldobolyban örökölt, de lakatlan háza okán, azzal az érveléssel, hogy a környéken sok a szemét, és magas a szemétszállítási költség. Így a Sepsiszentgyörgyön lakó nő fizette a városiak számára megállapított 15 lejt hulladékszállítási díjat, az örökölt háza után pedig újabb 10 lejt (ami magasabb az ingatlanadónál), noha nem volt haszonélvezője a szolgáltatásnak.
Ez ügyben ugyan még nem kapták meg a választ, mondta Cornelia Cor, de amennyiben az ajánlásukat nem veszik figyelembe – ebben az ügyben vagy másban –, egy következő lépésben a kormányhivatalhoz fordulnának, illetve akár a közigazgatási bíróságra is kerülhet az ügy. Ugyanis minden határozatban szerepelnie kell, milyen törvények alapján hozzák azt meg, de ebben az esetben, amikor a hölgyet a feldobolyi ingatlana okán a szemétszállítási díj megfizetésére kötelezik, nem hivatkozhatnak magasabb rendű jogszabályokra, és a helyi tanácsnak nincs a lakatlan ingatlanokra vonatkozó külön szabályzata sem.
Mint Cornelia Cortól megtudtuk, az állampolgárok testi és lelki épséghez való jogára hivatkozva a Pákében szomszédjaira lőfegyverrel támadó rendőr ügyében hivatalból jártak el: a megyei rendőrségtől információt kértek az esetről, a támadóról, az annak alkalmasságára vonatkozó felmérések eredményeiről, a belső ankét következtetéseiről. Az esetről a Székelyhon is tudósított e hónap elején.

Gyilkossági kísérlet, magánlaksértés, fenyegetés, jogtalan fegyverhasználat és rongálás miatt indult bűnügyi eljárás egy háromszéki rendőrtiszt ellen, aki megtámadta szomszédait a Kovászna megyei Pákéban.
A Nép Ügyvédje havonta tart meghallgatásokat Kovászna megyében, ezek a prefektúrán zajlanak egy előre meghirdetett időpontban. Az ügyintézés ingyenes. Többnyire 10–20 személy jelentkezik az audienciákra, de előfordult olyan is, hogy közel harmincan jelentek meg. Legközelebb február 5-én jönnek Sepsiszentgyörgyre, a meghallgatásra a prefektúrán vagy a brassói területi iroda telefonszámán lehet bejelentkezni.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!