
Képünk illusztráció
Fotó: Sorin Lupsa/Agerpres
Bár az állam intézményekkel szemben a hétköznapi polgár sokszor sziszifuszi küzdelmet folytat, a Nép Ügyvédje által olykor hathatós segítségre számíthat. Érdeklődésünkre az intézmény brassói területi kirendeltségének képviselője néhány sikertörténetet is megosztott a Székelyhonnal.
2024. január 21., 19:342024. január 21., 19:34
Kovászna megye a Nép Ügyvédje brassói irodájának illetékességi körébe tartozik. Az intézmény képviselője, Cornelia Cor elmondta,
de a magántulajdon tiszteletben tartását, a polgárok tiltakozáshoz, illetve információhoz való jogának respektálását is felülvigyázzák, illetve e téren az őket ért jogsérelmekben hivatalból is állást foglalhatnak. Amennyiben egy személy azzal fordul hozzájuk, hogy nem tudja pontosan, ügyében mely hivatal illetékes eljárni, erre vonatkozóan is tanácsot tudnak adni.
Érdeklődésünkre Cornelia Cor több olyan konkrét esetet is ismertetett, amelyekkel 2023-ban fordultak hozzájuk a háromszéki lakosok. Egy Bardoc községbeli személy például azért kérte a közbelépésüket, mert a polgármesteri hivatalhoz intézett kérései, melyekben egykori területei tulajdonjogának visszaállítását, illetve a mérések megismétlését kérte, válasz nélkül maradtak.
Ez meg is jött határidő belül: kiderült, az illető személynek járó egyes parcellákra már ki volt állítva a birtoklevél, mások ügyében pedig megtörténtek az újramérések, és most következik a birtoklevelek kiállítása.
Egy másik személy a brassói irodában kereste meg a intézményt, szintén földügyben. Neki Bölönben szolgáltattak vissza egy földterületet a megyei bizottság jóváhagyásával, de késlekedtek a birtoklevél kiállításával. A Nép Ügyvédje ez ügyben az önkormányzatnál, a földtulajdon-megállapító bizottságnál és a megyei kataszteri hivatalban dokumentálódott, de szükségesnek látták azt is, hogy személyesen eljárjanak a hivatalokban ez ügyben. Eme találkozók végén a birtoklevelet kiállították az igénylőnek.
Rokkantsági besorolásával elégedetlen személy is kért segítséget tőlük, mert a megyei tanács mellett működő, a felnőttek fogyatékosságának súlyosságát megállapító bizottság olyan kategóriába sorolta be, melyben nem volt joga személyi gondozóhoz. A Nép Ügyvédje azt tanácsolta neki, mivel csak ő maga fellebbezheti meg a besorolást a fogyatékkal élők és örökbefogadottak jogait felügyelő felsőbb tanácsnál, tegye ezt meg a 30 napos határidőn belül, amennyiben pedig a tőlük kapott választ sem felel meg neki, törvényszéken támadja meg a határozatot.
Sikeresnek bizonyult a Nép Ügyvédje közbenjárása a hatóságokkal szemben ama nő számára is, aki azért kért meghallgatást, mert a nagyborosnyói tanács a hulladékelszállítási díj megfizetésére kötelezte a községhez tartozó Feldobolyban örökölt, de lakatlan háza okán, azzal az érveléssel, hogy a környéken sok a szemét, és magas a szemétszállítási költség. Így a Sepsiszentgyörgyön lakó nő fizette a városiak számára megállapított 15 lejt hulladékszállítási díjat, az örökölt háza után pedig újabb 10 lejt (ami magasabb az ingatlanadónál), noha nem volt haszonélvezője a szolgáltatásnak.
Ez ügyben ugyan még nem kapták meg a választ, mondta Cornelia Cor, de amennyiben az ajánlásukat nem veszik figyelembe – ebben az ügyben vagy másban –, egy következő lépésben a kormányhivatalhoz fordulnának, illetve akár a közigazgatási bíróságra is kerülhet az ügy. Ugyanis minden határozatban szerepelnie kell, milyen törvények alapján hozzák azt meg, de ebben az esetben, amikor a hölgyet a feldobolyi ingatlana okán a szemétszállítási díj megfizetésére kötelezik, nem hivatkozhatnak magasabb rendű jogszabályokra, és a helyi tanácsnak nincs a lakatlan ingatlanokra vonatkozó külön szabályzata sem.
Mint Cornelia Cortól megtudtuk, az állampolgárok testi és lelki épséghez való jogára hivatkozva a Pákében szomszédjaira lőfegyverrel támadó rendőr ügyében hivatalból jártak el: a megyei rendőrségtől információt kértek az esetről, a támadóról, az annak alkalmasságára vonatkozó felmérések eredményeiről, a belső ankét következtetéseiről. Az esetről a Székelyhon is tudósított e hónap elején.

Gyilkossági kísérlet, magánlaksértés, fenyegetés, jogtalan fegyverhasználat és rongálás miatt indult bűnügyi eljárás egy háromszéki rendőrtiszt ellen, aki megtámadta szomszédait a Kovászna megyei Pákéban.
A Nép Ügyvédje havonta tart meghallgatásokat Kovászna megyében, ezek a prefektúrán zajlanak egy előre meghirdetett időpontban. Az ügyintézés ingyenes. Többnyire 10–20 személy jelentkezik az audienciákra, de előfordult olyan is, hogy közel harmincan jelentek meg. Legközelebb február 5-én jönnek Sepsiszentgyörgyre, a meghallgatásra a prefektúrán vagy a brassói területi iroda telefonszámán lehet bejelentkezni.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!