
Rengeteg közvita volt a medvekérdés témában, de hatékony megoldás még nem született. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
A kormányt sürgeti a Központi Régió Fejlesztési Tanácsa (CDR Centru), hogy orvosolja a barnamedvék által okozott problémákat, tegyen meg mindent, hogy az emberek életét, javait, de a medvéket is veszélyeztető jelenlegi állapotot megváltoztassa. A tanács úgy véli, hónapokon belül a jelenlegihez képest mintegy ezerötszáz egyeddel lesz több medve a térségben.
2019. december 03., 21:502019. december 03., 21:50
A tanács szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében arról tájékoztatnak, hogy a legutóbbi, Brassópojánán tartott munkaülésen hat megye (Brassó, Kovászna, Hargita, Maros, Szeben és Fehér) vezetői közös állásfoglalásban szögezték le, tájékoztatják a környezetvédelmi minisztériumot a kialakult helyzetről, és kérik, foganatosítson megelőző intézkedéseket.
Összeállítottak egy dokumentációt, amelyben összegzik az érintett önkormányzatoktól, a közintézményektől, a mezőgazdászoktól, a közbirtokosságoktól, a károsultaktól begyűjtött adatokat. Felhívják a figyelmet, hogy egyre gyakrabban bukkan fel medve a településeken, csak idén a régióban heten veszítették életüket medvetámadás következtében. Ugyanakkor Kovászna, Hargita, Brassó és Maros megyékben több mint ezer medvekárt jelentettek 2019-ben.
A következő hónapokban mintegy ezerötszáz egyeddel növekszik a térségben a medveállomány. Azt kérik, hogy a medvék létszámát közöljék pontosan, mert
Kérik a megelőzési és a veszélyességi kvóta bevezetését, valamint azt, hogy a minisztérium gyorsan fizesse a kárpótlást, mert évek óta nem teszi. Meglátásuk szerint
mert nagy a medveállomány, és egyre gyakrabban jelenik meg a nagyvad a településeken.
„Rengeteg közvita volt ebben a témában, de hatékony megoldás nem született, hetente van ezekben a megyékben medvetámadás, ezért kitartóan újra és újra jelezzük a gondokat” – mondta Adrian Veștea, Brassó Megye Tanácsának és a Központi Régió Fejlesztési Tanácsának elnöke.
A bolgár DARA nyerte meg szombat este az Eurovíziós Dalfesztivált a Bangaranga című dallal. Bulgária először diadalmaskodott a versenyen, amelyen az elmúlt három évben gazdasági nehézségek miatt nem vett részt – jelentette az AFP és az EFE.
A közlekedési minisztérium közvitára bocsátott egy rendelettervezetet a járműkategóriák és a július 1-jétől alkalmazandó úthasználati díj (rovinieta) jóváhagyásáról, amely az EURO kibocsátási normától is függ majd.
Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.
A Richter-skála szerint 3,5-as erősségű földrengés történt szombaton 8 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) rövid távú célja egy olyan kormányzati konstrukció kialakítása, amelyben felelősséget vállal, középtávon pedig 2028-ra politikai alternatívát akar felépíteni.
Minisztereihez hasonlóan Orbán Viktor volt kormányfő is eladományozza a neki járó végkielégítést.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökével, Ilie Bolojannal tárgyalt szombaton Temesváron a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga jelzésű riasztást adott ki felhőszakadás miatt öt megyére, és sárga jelzésű riasztást felhőszakadás, jégeső és viharos szél miatt 19 megyére, valamint Bukarestre.
Több településen is medvék jelenléte miatt riasztotta a lakosságot a Hargita megyei katasztrófavédelem az elmúlt napokban. A párzási időszakban a vadállatok gyakrabban tűnnek fel a települések közelében, és napközben is aktívabbak a megszokottnál.
szóljon hozzá!