
„Jóból is megárt a sok, ki kellett bírni ezt a sok dicséretet is” – így viccelődött az elérzékenyült díjazott
Fotó: Vargyasi Levente
„Erős támasztóoszlopa az dolognak” – ezzel a Baróti Szabó Dávidtól kölcsönvett mondattal jellemezte méltatója a Háromszék kultúrájáért díj idei kitüntetettjét a csütörtök esti ünnepségen, amelyet idén a Bod Péter Megyei Könyvtár és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy szervezett közösen.
2023. január 20., 15:312023. január 20., 15:31
2023. január 20., 22:232023. január 20., 22:23
Mint azt már előzetesen megírtuk, idén a 87. életévében járó Kisgyörgy Zoltán geológusnak, helytörténeti szakírónak ítélték oda a Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ által 2013-ban alapított díjat, amelyet minden évben a magyar kultúra napja alkalmával adnak át.
„A szülőföld, a nemzeti kultúra iránti szeretet, tisztelet nemcsak legnemesebb, de legjóízűbb, legjókedvűbb példáját tanulhatjuk el az idei év díjazottjától, Kisgyörgy Zoltántól, aki minden egyes megnyilvánulásával székelységünk egyediségét és megismételhetetlenségét ünnepli” – fogalmazott ünnepi beszédében Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
A Háromszék kultúrájáért díjat Tamás Sándor nyújtotta át a kitüntetettnek
Fotó: Vargyasi Levente
„Olyan lámpás emberünk Kisgyörgy Zoltán, aki felismeri és megmutatja a körülöttünk levő látható vagy rejtett szépséget egyaránt,
Mindig csodálattal hallgatjuk, és túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a Kárpát-medence minden szegletéből származó ember derült már legalább egyszer az ő zamatos, anekdotákkal megtűzdelt előadásain.”
Magyarország csíkszeredai főkonzulátusa részéről Gyombolai Péter Vince konzul vett részt az ünnepségen, aki a magyar kultúra napjának jelentősége kapcsán a megmaradás és összetartás fontosságát, a magyar identitás rendíthetetlenségét emelte ki.
A kitüntetett „porondra hívása” előtt Vargyasi Levente és Hecser László Kisgyörgy Zoltánról készült portréfilmjéből vetítettek részleteket, majd Demeter László, Erdővidék Múzeumának vezetője olvasta fel az ünnepelt méltatására írt beszédét.
Fotó: Vargyasi Levente
„Kisgyörgy Zoltán tanárkorától kezdve nagy érdeklődést tanúsított főleg Székelyföld hasznosítható ásványi kincsei, az ásványvizek és mofettagázak mint természetes gyógytényezők kutatása, valamint az ipar- és tudománytörténet, a turisztika, hely- és művelődéstörténet, a paleontológia, valamint a népművészet iránt is.
a pedagógusi hivatását magas szinten művelve számos kirándulást, honismereti túrát, tábort szervezett, és közösen folyatta a kutatómunkát diákjaival, barlangászokkal, természetjárókkal” – fogalmazott méltatásában a baróti múzeum vezetője.
Sinha Róbert gitárművész és Prohászka-Rád Boróka irodalomtörténész zenés-irodalmi műsort adott
Fotó: Vargyasi Levente
Zoli bácsi – ahogy őt mindenki ismeri – a tőle megszokott könnyedséggel, mosollyal és természetesen anekdotákkal fűszerezve köszönte meg az elismerést, megjegyezve:
Az ünnepséget Sinha Róbert gitárművész és Prohászka-Rád Boróka irodalomtörténész Száz alakba...” című, a Petőfi-bicentenárium alkalmából született zenés-irodalmi előadása zárta, melyen Petőfi Sándor versei mellett kortársa, Mertz János Gáspár (1806–1856) gitárművei hangzottak el.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!