
„Jóból is megárt a sok, ki kellett bírni ezt a sok dicséretet is” – így viccelődött az elérzékenyült díjazott
Fotó: Vargyasi Levente
„Erős támasztóoszlopa az dolognak” – ezzel a Baróti Szabó Dávidtól kölcsönvett mondattal jellemezte méltatója a Háromszék kultúrájáért díj idei kitüntetettjét a csütörtök esti ünnepségen, amelyet idén a Bod Péter Megyei Könyvtár és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy szervezett közösen.
2023. január 20., 15:312023. január 20., 15:31
2023. január 20., 22:232023. január 20., 22:23
Mint azt már előzetesen megírtuk, idén a 87. életévében járó Kisgyörgy Zoltán geológusnak, helytörténeti szakírónak ítélték oda a Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ által 2013-ban alapított díjat, amelyet minden évben a magyar kultúra napja alkalmával adnak át.
„A szülőföld, a nemzeti kultúra iránti szeretet, tisztelet nemcsak legnemesebb, de legjóízűbb, legjókedvűbb példáját tanulhatjuk el az idei év díjazottjától, Kisgyörgy Zoltántól, aki minden egyes megnyilvánulásával székelységünk egyediségét és megismételhetetlenségét ünnepli” – fogalmazott ünnepi beszédében Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
A Háromszék kultúrájáért díjat Tamás Sándor nyújtotta át a kitüntetettnek
Fotó: Vargyasi Levente
„Olyan lámpás emberünk Kisgyörgy Zoltán, aki felismeri és megmutatja a körülöttünk levő látható vagy rejtett szépséget egyaránt,
Mindig csodálattal hallgatjuk, és túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a Kárpát-medence minden szegletéből származó ember derült már legalább egyszer az ő zamatos, anekdotákkal megtűzdelt előadásain.”
Magyarország csíkszeredai főkonzulátusa részéről Gyombolai Péter Vince konzul vett részt az ünnepségen, aki a magyar kultúra napjának jelentősége kapcsán a megmaradás és összetartás fontosságát, a magyar identitás rendíthetetlenségét emelte ki.
A kitüntetett „porondra hívása” előtt Vargyasi Levente és Hecser László Kisgyörgy Zoltánról készült portréfilmjéből vetítettek részleteket, majd Demeter László, Erdővidék Múzeumának vezetője olvasta fel az ünnepelt méltatására írt beszédét.
Fotó: Vargyasi Levente
„Kisgyörgy Zoltán tanárkorától kezdve nagy érdeklődést tanúsított főleg Székelyföld hasznosítható ásványi kincsei, az ásványvizek és mofettagázak mint természetes gyógytényezők kutatása, valamint az ipar- és tudománytörténet, a turisztika, hely- és művelődéstörténet, a paleontológia, valamint a népművészet iránt is.
a pedagógusi hivatását magas szinten művelve számos kirándulást, honismereti túrát, tábort szervezett, és közösen folyatta a kutatómunkát diákjaival, barlangászokkal, természetjárókkal” – fogalmazott méltatásában a baróti múzeum vezetője.
Sinha Róbert gitárművész és Prohászka-Rád Boróka irodalomtörténész zenés-irodalmi műsort adott
Fotó: Vargyasi Levente
Zoli bácsi – ahogy őt mindenki ismeri – a tőle megszokott könnyedséggel, mosollyal és természetesen anekdotákkal fűszerezve köszönte meg az elismerést, megjegyezve:
Az ünnepséget Sinha Róbert gitárművész és Prohászka-Rád Boróka irodalomtörténész Száz alakba...” című, a Petőfi-bicentenárium alkalmából született zenés-irodalmi előadása zárta, melyen Petőfi Sándor versei mellett kortársa, Mertz János Gáspár (1806–1856) gitárművei hangzottak el.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!