
„Jóból is megárt a sok, ki kellett bírni ezt a sok dicséretet is” – így viccelődött az elérzékenyült díjazott
Fotó: Vargyasi Levente
„Erős támasztóoszlopa az dolognak” – ezzel a Baróti Szabó Dávidtól kölcsönvett mondattal jellemezte méltatója a Háromszék kultúrájáért díj idei kitüntetettjét a csütörtök esti ünnepségen, amelyet idén a Bod Péter Megyei Könyvtár és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy szervezett közösen.
2023. január 20., 15:312023. január 20., 15:31
2023. január 20., 22:232023. január 20., 22:23
Mint azt már előzetesen megírtuk, idén a 87. életévében járó Kisgyörgy Zoltán geológusnak, helytörténeti szakírónak ítélték oda a Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ által 2013-ban alapított díjat, amelyet minden évben a magyar kultúra napja alkalmával adnak át.
„A szülőföld, a nemzeti kultúra iránti szeretet, tisztelet nemcsak legnemesebb, de legjóízűbb, legjókedvűbb példáját tanulhatjuk el az idei év díjazottjától, Kisgyörgy Zoltántól, aki minden egyes megnyilvánulásával székelységünk egyediségét és megismételhetetlenségét ünnepli” – fogalmazott ünnepi beszédében Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
A Háromszék kultúrájáért díjat Tamás Sándor nyújtotta át a kitüntetettnek
Fotó: Vargyasi Levente
„Olyan lámpás emberünk Kisgyörgy Zoltán, aki felismeri és megmutatja a körülöttünk levő látható vagy rejtett szépséget egyaránt,
Mindig csodálattal hallgatjuk, és túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a Kárpát-medence minden szegletéből származó ember derült már legalább egyszer az ő zamatos, anekdotákkal megtűzdelt előadásain.”
Magyarország csíkszeredai főkonzulátusa részéről Gyombolai Péter Vince konzul vett részt az ünnepségen, aki a magyar kultúra napjának jelentősége kapcsán a megmaradás és összetartás fontosságát, a magyar identitás rendíthetetlenségét emelte ki.
A kitüntetett „porondra hívása” előtt Vargyasi Levente és Hecser László Kisgyörgy Zoltánról készült portréfilmjéből vetítettek részleteket, majd Demeter László, Erdővidék Múzeumának vezetője olvasta fel az ünnepelt méltatására írt beszédét.
Fotó: Vargyasi Levente
„Kisgyörgy Zoltán tanárkorától kezdve nagy érdeklődést tanúsított főleg Székelyföld hasznosítható ásványi kincsei, az ásványvizek és mofettagázak mint természetes gyógytényezők kutatása, valamint az ipar- és tudománytörténet, a turisztika, hely- és művelődéstörténet, a paleontológia, valamint a népművészet iránt is.
a pedagógusi hivatását magas szinten művelve számos kirándulást, honismereti túrát, tábort szervezett, és közösen folyatta a kutatómunkát diákjaival, barlangászokkal, természetjárókkal” – fogalmazott méltatásában a baróti múzeum vezetője.
Sinha Róbert gitárművész és Prohászka-Rád Boróka irodalomtörténész zenés-irodalmi műsort adott
Fotó: Vargyasi Levente
Zoli bácsi – ahogy őt mindenki ismeri – a tőle megszokott könnyedséggel, mosollyal és természetesen anekdotákkal fűszerezve köszönte meg az elismerést, megjegyezve:
Az ünnepséget Sinha Róbert gitárművész és Prohászka-Rád Boróka irodalomtörténész Száz alakba...” című, a Petőfi-bicentenárium alkalmából született zenés-irodalmi előadása zárta, melyen Petőfi Sándor versei mellett kortársa, Mertz János Gáspár (1806–1856) gitárművei hangzottak el.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!