
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A járvány idején jelentős mértékben megnőtt azok száma Háromszéken, akik nem fizettek a vízszolgáltatásért és csatornázásért. Az adósokkal szemben kényszervégrehajtást is indíthatnak.
2022. április 06., 14:542022. április 06., 14:54
Kovászna megyében több ezer fogyasztó összesen hétmillió lejes tartozást halmozott fel – tájékoztat Kozsokár Attila, a háromszéki Közművek Rt. igazgatója. A pandémia idején érvényben lévő törvény megtiltotta a közműszolgáltatások megszüntetését, azonban a korlátozások feloldásával már el lehet zárni a vizet az adósoknál, figyelmeztet az igazgató.
Ezzel párhuzamosan kényszervégrehajtást indítanak az adósok ellen, az elmúlt két hónapban ezt már száz esetben megtették. Az adósok ellen szigorúan fellépnek, hogy behajtsák a kinnlévőségeiket, de ezzel még nem lehet elkerülni a díjszabás emelését. Az elektromos energia drágulása oda vezetett, hogy
hiszen a víz- és a szennyvízrendszert több száz szivattyú működteti, melyek villanyáramot fogyasztanak. Számításaik szerint az áram drágulása éves szinten tízmillió lej pluszköltséget generál. Hogy veszteségeit csökkentse, a cég kénytelen emelni a díjszabását, első lépésben 27 százalékos drágítást javasolnak, amihez hozzáadódik a 8 százalék körüli inflációs kulcs is. Kozsokár Attila kifejtette, a drágítást már megszavazta az érintett települések önkormányzatainak többsége, még a közszolgáltatások díját szabályozó bukaresti hatóság jóváhagyását várják. Amint a díjszabás emelés életbe lép a a háromszékiek hozzávetőleg 12 lejt fizetnek majd egy köbméter vízért és a csatornázásért.
Az új díjszabás érvénybe lépése után minden köbméter után befizetett díjból 70 banit befektetési alapba helyeznek el, a számításaik szerint ebből évente 3,3 millió lej gyűlhet össze, ezt az összeget az ivóvíz- és szennyvízrendszer fejlesztésére költik majd. A sepsiszentgyörgyi székhelyű Közüzemek 18 háromszéki közigazgatási egységben – négy városban és tizennégy községben – több mint 100 ezer személynek biztosítja a vezetékes vizet és csatornázási szolgáltatást.
A Solidaritatea Sanitară szövetség általános sztrájk kirobbantását tervezi az egészségügyben a kormány gazdasági és szociális politikája miatt.
Több mint 13 ezer lejre büntették meg azt a Vâlcea megyei férfit, aki arra kényszerítette a lovát, hogy nagyon nagy súlyokat húzzon. A rendőrök hivatalból jártak el, miután a férfi feltöltötte a videót a netre.
Kétórás figyelmeztető sztrájkot tart a községi és városi önkormányzati alkalmazottak érdekvédelmi tömörülése azokban a polgármesteri hivatalokban, ahol van képviselete a szakszervezetnek. A tiltakozás ideje alatt szünetel az ügyfélfogadás.
Románia az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy ez év végétől a piaci érték alapján fogja kiszámolni az ingatlanadót. Mire számítsunk?
A tanárok heti 20 órás kötelező óraszáma európai viszonylatban a legalacsonyabbak között van – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök hétfő este a Digi24 televíziónak adott interjúban.
A decemberi, Madarasi Hargitán tartott jótékonysági Alprès Ski rendezvény után jövő szombaton, február 21-én a varsági sípályán tartanak hasonló bulit, amivel ismét jó ügyet támogat a szervező Charity Beats.
Fagyosan indult a kedd reggel az ország legnagyobb részében, különösen Moldvában és Székelyföldön. Csíkszerda ezúttal sem hazudtolta meg magát, a hargitai megyeszékhelyen mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet.
Kedvenceink felkutatásában segíthet a világszerte ismert PetRadar, amely idéntől a romániai gazdák számára is elérhető. Az internetes oldal az elveszett háziállatok keresését több, ingyenesen elérhető szolgáltatással segíti.
Országszerte több mint 1300 polgármesteri hivatalban tartanak figyelmeztető sztrájkot kedden 10 és 12 óra között.
szóljon hozzá!