
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A járvány idején jelentős mértékben megnőtt azok száma Háromszéken, akik nem fizettek a vízszolgáltatásért és csatornázásért. Az adósokkal szemben kényszervégrehajtást is indíthatnak.
2022. április 06., 14:542022. április 06., 14:54
Kovászna megyében több ezer fogyasztó összesen hétmillió lejes tartozást halmozott fel – tájékoztat Kozsokár Attila, a háromszéki Közművek Rt. igazgatója. A pandémia idején érvényben lévő törvény megtiltotta a közműszolgáltatások megszüntetését, azonban a korlátozások feloldásával már el lehet zárni a vizet az adósoknál, figyelmeztet az igazgató.
Ezzel párhuzamosan kényszervégrehajtást indítanak az adósok ellen, az elmúlt két hónapban ezt már száz esetben megtették. Az adósok ellen szigorúan fellépnek, hogy behajtsák a kinnlévőségeiket, de ezzel még nem lehet elkerülni a díjszabás emelését. Az elektromos energia drágulása oda vezetett, hogy
hiszen a víz- és a szennyvízrendszert több száz szivattyú működteti, melyek villanyáramot fogyasztanak. Számításaik szerint az áram drágulása éves szinten tízmillió lej pluszköltséget generál. Hogy veszteségeit csökkentse, a cég kénytelen emelni a díjszabását, első lépésben 27 százalékos drágítást javasolnak, amihez hozzáadódik a 8 százalék körüli inflációs kulcs is. Kozsokár Attila kifejtette, a drágítást már megszavazta az érintett települések önkormányzatainak többsége, még a közszolgáltatások díját szabályozó bukaresti hatóság jóváhagyását várják. Amint a díjszabás emelés életbe lép a a háromszékiek hozzávetőleg 12 lejt fizetnek majd egy köbméter vízért és a csatornázásért.
Az új díjszabás érvénybe lépése után minden köbméter után befizetett díjból 70 banit befektetési alapba helyeznek el, a számításaik szerint ebből évente 3,3 millió lej gyűlhet össze, ezt az összeget az ivóvíz- és szennyvízrendszer fejlesztésére költik majd. A sepsiszentgyörgyi székhelyű Közüzemek 18 háromszéki közigazgatási egységben – négy városban és tizennégy községben – több mint 100 ezer személynek biztosítja a vezetékes vizet és csatornázási szolgáltatást.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.
Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.
Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.
A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.
Ortodox húsvét előtt kézbesítik a nyugdíjakat, a kifizetésük előkészítése már megkezdődött – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Manole munkaügyi miniszter.
Előrehaladott tárgyalások zajlanak az új közalkalmazotti bértörvényről a miniszterelnöki hivatal és a pénzügyminisztérium részvételével működő munkacsoportban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a munkaügyi miniszter.
Hogyan alakítja át az MI az oktatást, az ipart, az egészségügyet és a mindennapokat – Erdély első átfogó mesterségesintelligencia-konferenciáját tartották Marosvásárhelyen. A rendezvényen szakértők, politikai szereplők és intézményi vezetők találkoztak.
Naponta mintegy 24 ezer belügyi alkalmazott, rendőrök, csendőrök, határrendészek, tűzoltók gondoskodnak a polgárok biztonságáról a hosszú hétvégén, amelyen a katolikusok és protestánsok a húsvétot, az ortodoxok a virágvasárnapot ünneplik.
szóljon hozzá!