Hirdetés
Hirdetés

Apás szülés csak felkészítő után

Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

A sepsiszentgyörgyi kórházban csak akkor lehet jelen az apa a szülést megelőzően, ha előtte részt vesz egy felkészítő tanfolyamon. Valójában a szülésnél nem lehet jelen, csak a vajúdás második szakaszában. Emellett még számtalan szabályt, előírást kell betartania, és még így sem biztos, hogy bejut a szülésre, mert ha két kismama van a vajúdóban, akkor már nem engedik be.

Bíró Blanka

2021. június 09., 21:472021. június 09., 21:47

András-Nagy Róbert, a kórház igazgatója a szerdai sajtótájékoztatón elmondta, a közegészségügyi hatóság ajánlást fogalmazott meg az apás szülés lehetőségéről, de az nem kötelező érvényű.

A sepsiszentgyörgyi kórház úgy alkalmazza az ajánlást, hogy az apa vagy a hozzátartozó jelenléte hasznos legyen, valós segítség a kismamának. Ezért

csak azok az apák vagy elsőfokú rokonok vehetnek részt a szülésen, akik részt vesznek egy ingyenes, a kórház által szervezett tanfolyamot, ahol felkészítik őket szakmailag és lelkileg a szülőszobában zajló folyamatokra.

Arra is kitért, hogy a dúlák, segítők jelenlétét nem engedélyezik. A szülésnél jelenlevő személytől oltásigazolványt, vagy legtöbb 72 órás PCR-tesztet kérnek, ha korábban igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen, antigéntesztet kell végeznie.

András Pál, a szülészet-nőgyógyászati osztály vezetője hangsúlyozta, olyan módszert dolgoztak ki, hogy biztonságos legyen a részvétel. „A szülés egy szép életpillanat, úgy teljes, ha az apa is részt vesz. A tanfolyammal az a cél, hogy olyan szintre emeljük az apa ismereteit, hogy ne csak szemlélő legyen, ne akadályozza, hanem támogassa a folyamatot” – mondta az orvos. A tanfolyam öt alkalommal egy-egy órás felkészítőből áll, az elsőt június 24-én indítják. Szülész és neonatológus tart általános felkészítőt a terhességről, annak szakaszairól, mikor kell indulni a kórházba, milyen kockázatok léphetnek fel.

Hirdetés

A tanfolyam végén kiállítanak egy bizonylatot, amit a szülőszoba előtt kell majd felmutatni. Az orvosnak és a bábának döntési joga van, ha úgy ítélik meg, hogy az apa jelenléte gátolja a szülést, felkérhetik, hogy hagyja el a szülőszobát. Úgy döntöttek, a vajúdás első szakaszában nincs értelme az apa jelenlétének, az aktív szakaszban van erre szükség, hogy a fáradó kismamát bátorítsa, majd a kitolás szakaszában távoznia kell. Az orvosok döntik el, hogy mikor tartózkodhat a szülőszobában, az apa nem szólhat bele a folyamatba, csak erkölcsi támaszt nyújthat, ittasan nem fogadják, védőöltözetet kell viselnie, sorolta András Pál a korlátozásokat.

További nehezítő körülmény, hogy csak két vajúdó szoba van, ha egyszerre több kismama vajúdik, nem engedik be az apákat.

Mivel egy nap alatt a kórházban általában 3–4 szülés van, nagy a valószínűsége, hogy a vajúdószobában többen is vannak egy időben. A szülések 45–50 százaléka császármetszéssel történik, ahol szintén nem lehet jelen az apa. András Pál szerint tíz császármetszéses szülésből csak egy-kettő történik kérésre, a többi orvosi javallatra. A „kérés” valójában azt jelenti, hogy a kismama pszichológiai okokra hivatkozik, ha nem akar természetes úton szülni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány

A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint
2026. június 22., hétfő

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben

Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben
2026. június 22., hétfő

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából

Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok

Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok
2026. június 22., hétfő

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra

Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra
2026. június 22., hétfő

Magyar nevek nélkül – megvan a miniszterjelöltek listája

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.

Magyar nevek nélkül – megvan a miniszterjelöltek listája
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ma kezdődik a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája

Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.

Ma kezdődik a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája
2026. június 21., vasárnap

A mélybe zuhant egy autó a Transzfogarason – videóval

Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.

A mélybe zuhant egy autó a Transzfogarason – videóval
2026. június 21., vasárnap

A PNL fél évre szóló megállapodást javasol a kormányválság feloldására

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.

A PNL fél évre szóló megállapodást javasol a kormányválság feloldására
Hirdetés