
Antal Árpád. Archív
Fotó: Jakab Mónika
A gyakorlat, az élethelyzetek döntik el, hogy miként alkalmazzák az emberéletet veszélyeztető medvék azonnali eltávolítását szabályozó sürgősségi kormányrendeletet, mondta el csütörtöki sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester.
2021. augusztus 05., 18:022021. augusztus 05., 18:02
2021. augusztus 05., 18:292021. augusztus 05., 18:29
Kifejtette, a polgármester nem a szakmai kérdésekben kell döntsön, viszont azt eldöntheti, hogy a medve problémás vagy sem a település szempontjából. „Ha egy medve a városban sétál, nem kell különösebb szakértelem, hogy eldöntsük, nem ott a helye” – mondta a polgármester. Hangsúlyozta, a kérdés összetett, mindig a körülményeket kell figyelembe venni. Ha a medve bejár a településre, akkor is beavatkozásra van szükség, el kell távolítani, ám ha emberre támad, akkor a kilövés lehet a megoldás, hiszen az emberélet mindennél fontosabb, meg kell előzni, hogy újra támadjon.
Rámutatott, ez nem egy politikai, hanem szakmai kérdés, de a politikum feladata, hogy megvédje az emberéletet, megelőzze a bajt, amit szintén egy politikus váltott ki, meghozva egy irracionálisan szélsőséges döntést, betiltva a kilövést, a megelőzési kvótát. Amikor 2016-ban a Cioloș-kormány a populációt szabályozó medvevadászatot betiltotta, nem egy csökkenő állományt próbált védeni, hanem felgyorsította a növekedés ütemét, a döntés árát pedig most ártatlan emberek fizetik meg.
„A kormány ad egy eszközt a kezünkbe, ezt használni kell. Értem, hogy vannak polgármesterek, akik attól tartanak, hogy a döntést felhasználják ellenük, de élni kell a lehetőséggel, és meg kell védeni az embereket” – fogalmazott Antal Árpád. Hozzátette, minden eset más, hiszen más a helyzet Sepsiszentgyörgyön, ahol nem bukkannak fel naponta a medvék, és más Tusnádfürdőn, ahol naponta öt alkalommal is megjelennek.
Amint arról beszámoltunk, az emberéletet veszélyeztető medvék azonnali eltávolítását szabályozó sürgősségi kormányrendeletet még nem lehet alkalmazni, mert szükség van egy miniszteri rendeletre is, amely a jelölési procedúrát és az állatorvossal, valamint a vadgazdálkodóval való együttműködést, vagyis az árakat szabályozza. Ezt a rendeletet erre a hétre ígérte a környezetvédelmi minisztérium.
Egy ötéves kislány meghalt, édesanyja és egyéves öccse pedig megsérült szombaton az A1-es autópályán, Kereszténysziget (Cristian) közelében, miután felborult az őket szállító személygépkocsi.
Az alapbér 15 százalékának megfelelő pótlékot kaphatnak az egészségügyi intézmények három műszakban dolgozó alkalmazottai – derül ki az új bértörvény pénteken nyilvánosságra hozott, felülvizsgált tervezetéből.
Az új közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezete szerint több kategóriában is béren felüli juttatásokat vezetnének be az oktatásban dolgozók számára.
Megkezdődött a beiratkozás a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatára. Az itt zajló gazdasági szemléletű oktatás célja olyan szakemberek képzése, akik a földrajzi teret képesek turisztikai szempontból hasznosítani.
Kihallgatták pénteken a legfőbb ügyészségen Dan Tanasăt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselőjét. Az Agerpres hivatalos forrásokra hivatkozó értesülése szerint a politikus ellen közösség elleni uszítás gyanújával vizsgálódnak.
Közzétették pénteken a munkaügyi minisztérium honlapján a közalkalmazotti bértörvény tervezetének új, felülvizsgált változatát.
Olyan hamis weboldalak jelentek meg, amelyek a Ghișeul.ro felületét utánozzák, és személyes adatokat, valamint bankkártya-adatokat próbálnak megszerezni – figyelmeztet a Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Országjáró körútra indult Irineu Darău gazdasági, digitalizációs, vállalkozásügyi és turisztikai miniszter. Pénteken Sepsiszentgyörgyre is eljutott, ahol vállalkozókkal találkozott, majd délután meglátogatott két vállalkozást.
Technikai egyeztetést tartottak pénteken a Cotroceni-palotában a közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, amelyet a következő napokban áttanulmányozhatnak a pártok – jelentette ki a megbeszélés után Radu Burnete elnöki tanácsadó.
Az Európai Unióban 2024-ben átlagosan 15,7 bíró jutott százezer lakosra, szemben a 2014-es 17,7 bíróval – derül ki az Eurostat pénteken, a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás napja alkalmából közzétett adataiból.
1 hozzászólás