Hirdetés
Hirdetés

Antal Árpád: a fiatalságnak is felelősséget kell vállalnia a közösség építésében

A Művész Mozi ad otthont az 5. Székelyföldi Karriernapoknak •  Fotó: Farkas Orsolya

A Művész Mozi ad otthont az 5. Székelyföldi Karriernapoknak

Fotó: Farkas Orsolya

Tanulásra, utazásra, majd az egyetemi évek után hazatérésre, az itthoni közösség erősítésére buzdította a fiatalokat az ötödik alkalommal megszervezett Székelyföldi Karriernapok hétfői nyitóelőadásán Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.

Farkas Orsolya

2023. november 28., 09:382023. november 28., 09:38

Hétfőn, november 27-én kezdődött a Művész Moziban a Centrum Studiorum által szervezett eseménysorozat, amellyel a sepsiszentgyörgyi fiatalok számára kínálnak lehetőséget a különböző szakmák megismerésére, szakemberekkel való beszélgetésre. Az idei Székelyföldi Karriernapokat Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere nyitotta meg, interaktív előadásában saját tapasztalatairól, illetve az általa vezetett város nyújtotta lehetőségekről mesélt. A rendezvényen – előzetes regisztrációt követően – több tucat szakmai előadóval találkozhatnak a diákok november 29-éig.

Óriási érdeklődésnek örvend az esemény

A hétfői megnyitó alkalmával megtelt a Művész Mozi épülete, sok diák a lépcsőkön ülve hallgatta meg az előadókat. A tanárok, iskolai szakalkalmazottak szívesen hozták el a tanulókat az eseményre, hiszen úgy érzik, ez nagyban segítheti őket az előttük álló döntések meghozatalában. A közönség soraiból mindegyik városi iskola diákjai visszaköszöntek.

Paltán Enikő, a Székely Mikó Kollégium iskolapszichológusa és pályaválasztási tanácsadója szerint

vannak olyan végzősök, akik letisztult pályaképpel vágnak neki az előttük álló érettséginek, a többségük azonban elveszik a rengeteg kínálat között,

és nehezen talál biztos támpontokat arra vonatkozóan, hogy egy szakmához milyen képességek kellenek, és ezekhez hogyan tudják társítani a személyes kompetenciáikat.

Idézet
Nagyon tetszik ez a szervezési forma, gyakorlatilag műhelymunkák keretében ismerkedhetnek szakmákkal és olyan szakemberekkel, akik munka- és élettapasztalatokat osztanak meg. Lehetőségük van bepillantást nyerni szakmai területekre, amire élőben, közvetlenül azért ritkán van lehetőségük a diákoknak

– fogalmazott a szakember, aki szerint az érettségi vizsga előtt álló diákok 30–40 százaléka fordul hozzá pályaválasztási tanácsokért.

A Református Kollégium végzős évfolyamának négy osztálya és eljött, hozzávetőlegesen 80–90 diák. Sárkány Tünde, a középiskola angoltanára úgy gondolja, hogy a karriernapokon való részvétel meghatározó jellegű lehet a tanulók számára. „Én még nem hallottam ilyenről, mióta tanítok, márpedig ez hiánypótló. Sokan a diákok közül még nem tudják, hogy mit válasszanak, de nagyon reménykedünk, hogy ezen az eseményen segíteni fognak nekik abban, hogy eldöntsék, végül mit válasszanak” – mondta a tanárnő

Nyugaton sincs kolbászból a kerítés

„Nagyon fontos, hogy érezzétek, értsétek azt, hogy mi miért történik az életben, és az, amit ti tesztek, miért hasznos számotokra, a családotok és közösségetek számára” – tanácsolta Antal Árpád polgármester a diákoknak. Hozzátette, hogy fiatalságuk ellenére érdemes mérlegelni, és megérteni a súlyát annak, hogy a pályaválasztás sorsdöntő is lehet a jövőjükre nézve.

Több száz diák regisztrált a háromnapos eseményre •  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Több száz diák regisztrált a háromnapos eseményre

Fotó: Farkas Orsolya

Párhuzamot vont továbbá a keleti és nyugati kultúrák, nézőpontok között, és azt a végső következtetést vonta le, hogy Nyugat-Európa lassan, de biztosan hanyatlik, Kelet-Közép-Európa azonban fokozatosan törekszik felfelé.

Idézet
Mi itt, Kelet-Közép-Európában, beleértve Sepsiszentgyörgyöt is, a világ első tizedéhez tartozunk abban a tekintetben, hogy hogyan élünk

– jelentette ki Antal Árpád, aki úgy véli, a mostani pályaválasztás előtt álló nemzedék még megélheti, hogy a kelet utolérje a nyugatot úgy jövedelem, mint életminőség tekintetében.

Az elöljáró szerint ezért érdemes megőrizni az elődök hagyatékát, itthon gyarapítani, ahelyett, hogy azt nyugati országokban fecsérelnék el. Hiszen a nyugat-európaiak eredeti koncepciója is az, hogy az újabb generációk tanulással és a szabályok betartásával magasabb életminőséget teremtsenek a felmenőiknél, mára ez a tendencia már ott sem mindig érvényes, könnyebb ugyanis a szülők által felhalmozott vagyont felemészteni.

Van jobb hely, mint Sepsiszentgyörgy? Van!

Van tisztább, szebb, fejlettebb, jobb munkahelyekkel rendelkező város is, de azt nem biztos, hogy otthonná tudjuk faragni – vélekedett a városvezető. „Nekünk, akik ezt a nyelvet beszéljük, ezt a kultúrát ismerjük és itt nőttünk fel, nincs jobb hely” – fogalmazott a polgármester, kihangsúlyozva, hogy nem azt akarja, hogy a pályakezdő fiatalok itthon maradjanak, sőt inkább menjenek, tanuljanak, és csak utána térjenek haza.

Meggyőződése ugyanis, hogy Sepsiszentgyörgy a legdinamikusabban fejlődő városa Székelyföldnek, így mindig helyet tud majd adni a különböző tanulmányi végzettséggel hazaérkező fiataloknak.

Miért jobb itt, mint máshol? Antal Árpád szerint azért, mert olyan helyen kell élni, ahol az ember otthon érzi magát.

Hirdetés

Noha kijelentette, hogy nem akar terhet róni az összegyűlt középiskolás végzősökre, mégiscsak hozzátette, hogy a fiatalságnak is felelősséget kell vállalnia a városi közösség fenntartásában, építésében.

Idézet
Ha nem mi, akkor mások fognak itt lakni. A kérdés az, hogy milyen nyelven fognak az emberek beszélni, milyen templomban fognak imádkozni, ez pedig rajtatok is múlik

– fogalmazott a polgármester. Ezt az üzenetet kiegészítette azzal is, hogy továbbra is létfontosságú a nemzetiségek iránti tisztelet, azonban a város céljai között még mindig szerepel az, hogy Sepsiszentgyörgy a legnagyobb magyar ajkú lakossággal rendelkező város maradjon.

A kisváros nyugalma mellett nagyvárosi szolgáltatásokat szeretnének nyújtani a lakosság számára. Az elöljáró elmondta, hogy a helyi strand és mozi sem azért jött létre, hogy azokkal nyereséget termeljenek, hanem azért, hogy a közösség igényeit szolgálják ki vele. Mindezek biztosítása pedig nagyban a polgármestertől függ, és azoktól, akik segítenek ezeket az intézményeket üzemeltetni. „Mindenkire szükség van, villany- és vízszerelőkre, tanárokra és mérnökökre egyaránt. A lényeg az, hogy a szakmában, amit majd választani fogtok, úgy végezzétek a munkátokat, hogy tudjátok, miért teszitek azt, amit tesztek” – zárta előadását Antal Árpád, akinek ezután a diáksereg is feltehetett kérdéseket, amelyek a városfejlesztési tervekre és a polgármesteri hivatás részleteire vonatkozott.

•  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Fotó: Farkas Orsolya

A továbbiakban Szakács Paál István inkubátorház-vezető, Imreh Erika kutató és Székely István Gergő kutatási igazgató tartott előadást. A kedd a gazdaságról és vállalkozásról (marketing, bank és pénzügy, vendéglátás, stb.), egészségügyről (orvoslás, esztétika és szépészet, állatorvos, stb.), és lélekgondozásról szól, ahol pedagógustól kezdve, a pszichológuson át a lelkészig minden szakmából érkeznek képviselők. A szerda a művészetek és kommunikáció (színművészet, filmkészítés, ruhatervezés, stb.), ipar és IT (építőipar, informatika, mezőgazdaság, stb.), valamint igazságszolgáltatás (ügyvéd, jogász, stb.) irányzatainak napja lesz.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 18., hétfő

Elindultak Csíksomlyóra a lovasok a Maros megyei magyarság imaszalagjaival, rajtuk Márton Áron gondolataival

A csíksomlyói búcsú előtt néhány nappal idén is hagyományos eseménynek adott otthont Harasztkerék: hétfő este a Maros megyei magyar közösségek képviselői átadták az imaszalagokat a lovas zarándoklatnak, hogy elvigyék az imákat Csíksomlyóra.

Elindultak Csíksomlyóra a lovasok a Maros megyei magyarság imaszalagjaival, rajtuk Márton Áron gondolataival
Hirdetés
2026. május 18., hétfő

Kamarazenei est lesz Székelyudvarhelyen

Ludwig van Beethoven hegedű és zongoraszonátáit játszák kedden délután Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának Szent István Termében.

Kamarazenei est lesz Székelyudvarhelyen
Kamarazenei est lesz Székelyudvarhelyen
2026. május 18., hétfő

Kamarazenei est lesz Székelyudvarhelyen

2026. május 18., hétfő

Ha a képviselőház is elfogadja, akkor évente kell nyilatkozniuk a civil szervezeteknek a bevételeikről az ANAF-nak

Elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) azt a törvénytervezetét, amely szerint az egyesületeknek, alapítványoknak és szövetségeknek évente nyilatkozniuk kell a finanszírozási forrásaikról az Országos Adóhatóságnak.

Ha a képviselőház is elfogadja, akkor évente kell nyilatkozniuk a civil szervezeteknek a bevételeikről az ANAF-nak
2026. május 18., hétfő

A mezőgazdaságból élők számára sem lesz kötelező az e-Factura rendszer

Elfogadták a pénzügyminisztérium módosító indítványát, amely mentesíti az e-Factura rendszer kötelező használata alól a szerzői jogdíjból és mezőgazdasági tevékenységből jövedelmet szerző magánszemélyeket.

A mezőgazdaságból élők számára sem lesz kötelező az e-Factura rendszer
Hirdetés
2026. május 18., hétfő

Megnégyszereződött a medvék miatti lakossági bejelentések száma Hargita megyében

Május 1. és 18. között 60 lakossági bejelentés érkezett a Hargita megyei csendőr-felügyelőséghez lakott területek közelében megjelent medvékről, ami jelentős növekedést jelent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.

Megnégyszereződött a medvék miatti lakossági bejelentések száma Hargita megyében
2026. május 18., hétfő

Kiengedték a kórházból a kisfiút, aki két napot töltött egyedül az erdőben

Kiengedték hétfőn a kórházból azt az ötéves Szeben megyei gyermeket, aki csaknem két napot töltött egyedül az erdőben, mielőtt megtalálták a keresésére indult hatóságok.

Kiengedték a kórházból a kisfiút, aki két napot töltött egyedül az erdőben
2026. május 18., hétfő

Hantavírus Aradon: a szakemberek szerint egy régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó

Az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) szakemberei a hantavírus-fertőzés hétfői bukaresti megerősítése után közölték, hogy a szerológiai vizsgálatok szerint régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó.

Hantavírus Aradon: a szakemberek szerint egy régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó
Hirdetés
2026. május 18., hétfő

Nem ússzuk meg szárazon: szinte minden nap eshet május második felében

A sokéves átlagnak megfelelő, ugyanakkor változékony időjárás várható május második felében, csapadékra szinten naponta számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 18–31. közötti időszakra érvényes előrejelzéséből.

Nem ússzuk meg szárazon: szinte minden nap eshet május második felében
2026. május 18., hétfő

Több mint 700 ezer online dokumentumot bocsátott ki ingyenesen idén az országos kataszteri hivatal

Az idei év első négy hónapjában 737 682 online iratot bocsátott ki ingyenesen az ingatlan- és telektulajdonosoknak az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI).

Több mint 700 ezer online dokumentumot bocsátott ki ingyenesen idén az országos kataszteri hivatal
2026. május 18., hétfő

Elindult a jelentkezés a Bolyai Nyári Akadémia továbbképzéseire

Elindult a regisztráció a 34. Bolyai Nyári Akadémia pedagógus-továbbképzéseire, amelyek több helyszínen kínálnak szakmai fejlődési lehetőséget pedagógusok számára június 29. és július 24. között.

Elindult a jelentkezés a Bolyai Nyári Akadémia továbbképzéseire
Hirdetés