
Feldolgozták a Budapesttől legtávolabb eső Kárpát-medencei magyarlakta településről beérkező levélszavazatokat is
Fotó: Soós Lajos/MTI
Két mandátumot hoztak a Fidesz-KDNP pártszövetségnek a levélszavazatok, egy mandátumot Székelyföld tett hozzá a „történelmi győzelemhez” – vont mérleget kedden sajtótájékoztatón Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki területi szervezetének elnöke.
2022. április 12., 14:462022. április 12., 14:46
2022. április 12., 15:182022. április 12., 15:18
Tamás Sándor kifejtette, azért történelmi a győzelem, mert Európában száz év alatt még egyszer sem fordult elő, hogy a választásokon egy alakulat egymás után négy alkalommal kétharmados többséggel győzzön.
A Kárpát-medencében a háromszéki Ojtoz a Budapesttől legmesszebb fekvő magyarlakta település, onnan is megérkeztek a levélszavazatok a magyar fővárosba – mondta Tamás Sándor, megköszönve azoknak, akik szavaztak és munkatársainak, hiszen
Székelyföldön a nagy számokból visszakövetkeztetve 18–20 százalékkal volt ezúttal magasabb a szavazók aránya, mint négy évvel ezelőtt.
Antal Árpád, az RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke hangsúlyozta, arról is beszélni kell, ami a választások előtt történt: az erdélyi értelmiségi csoport petíciójáról, a jeddi diverzióról.
„Megvádoltak bennünket, határon túli magyar szervezeteket, hogy diktatórikus módon próbálunk szavazatokat gyűjteni, hogy az erdélyi magyar közösséget felkínáltuk a magyar kormánynak. Erre az a válasz, hogy
Mindenki szabadon dönt, hogy akar vagy sem magyar állampolgár lenni, ezután eldöntheti, regisztrál vagy sem a választási névjegyzékbe, majd él vagy sem a szavazati jogával, és végül eldöntheti, hogy kit választ. Ennél több döntési szabadságot nem lehet biztosítani. Kikérem mindazok nevében, akik szavaztunk, hogy megbélyegezzenek minket” – mondta a sepsiszentgyörgyi politikus.
A Jedden illegális szemétlerakóban talált félig elégetett levélszavazatokat diverziónak és provokációnak minősítette, meglátása szerint az volt a cél, hogy a határon túli levélszavazás intézményét kompromittálják, és három nappal a választások előtt mozgósítsák a baloldali szavazókat. Amikor kiderült, hogy egy magyarországi baloldali portál már február elején elkezdte írni az erről szóló hírt, leálltak vele,
– mondta Antal Árpád, aki abban bízik, hogy a román hatóságok kivizsgálják az ügyet, és azonosítják a tetteseket.
Arra is kitért, hogy a levélszavazatok 15 százaléka volt érvénytelen, 50 ezer szavazat veszett így el, ami még egy plusz mandátumot jelenthetett volna a Fidesz-KDNP-nek.
Kérdésünkre kifejtette, a visszajelzések alapján azt gyanítják, a tévedés abban állt, hogy sokan az azonosító nyilatkozatot betették a kis borítékba a szavazólap mellé, mások nem ragasztották le a borítékot, vagy az azonosító nyilatkozatban a romániai személyszámot adták meg. Antal Árpád leszögezte,
„Nem tudnak megvádolni azzal, hogy mi befolyásoltuk a magyar alkotmányos rendet. A mi szavazataink két mandátumot eredményeztek, ami a ráadás, mert anélkül is meglett volna az alkotmányozó többség” – szögezte le Antal Árpád, aki annak is örül, hogy kudarcot vallott a baloldal próbálkozása, hogy utolsó száz méteren egymás ellen uszítsa a magyarokat.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!