
Feldolgozták a Budapesttől legtávolabb eső Kárpát-medencei magyarlakta településről beérkező levélszavazatokat is
Fotó: Soós Lajos/MTI
Két mandátumot hoztak a Fidesz-KDNP pártszövetségnek a levélszavazatok, egy mandátumot Székelyföld tett hozzá a „történelmi győzelemhez” – vont mérleget kedden sajtótájékoztatón Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki területi szervezetének elnöke.
2022. április 12., 14:462022. április 12., 14:46
2022. április 12., 15:182022. április 12., 15:18
Tamás Sándor kifejtette, azért történelmi a győzelem, mert Európában száz év alatt még egyszer sem fordult elő, hogy a választásokon egy alakulat egymás után négy alkalommal kétharmados többséggel győzzön.
A Kárpát-medencében a háromszéki Ojtoz a Budapesttől legmesszebb fekvő magyarlakta település, onnan is megérkeztek a levélszavazatok a magyar fővárosba – mondta Tamás Sándor, megköszönve azoknak, akik szavaztak és munkatársainak, hiszen
Székelyföldön a nagy számokból visszakövetkeztetve 18–20 százalékkal volt ezúttal magasabb a szavazók aránya, mint négy évvel ezelőtt.
Antal Árpád, az RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke hangsúlyozta, arról is beszélni kell, ami a választások előtt történt: az erdélyi értelmiségi csoport petíciójáról, a jeddi diverzióról.
„Megvádoltak bennünket, határon túli magyar szervezeteket, hogy diktatórikus módon próbálunk szavazatokat gyűjteni, hogy az erdélyi magyar közösséget felkínáltuk a magyar kormánynak. Erre az a válasz, hogy
Mindenki szabadon dönt, hogy akar vagy sem magyar állampolgár lenni, ezután eldöntheti, regisztrál vagy sem a választási névjegyzékbe, majd él vagy sem a szavazati jogával, és végül eldöntheti, hogy kit választ. Ennél több döntési szabadságot nem lehet biztosítani. Kikérem mindazok nevében, akik szavaztunk, hogy megbélyegezzenek minket” – mondta a sepsiszentgyörgyi politikus.
A Jedden illegális szemétlerakóban talált félig elégetett levélszavazatokat diverziónak és provokációnak minősítette, meglátása szerint az volt a cél, hogy a határon túli levélszavazás intézményét kompromittálják, és három nappal a választások előtt mozgósítsák a baloldali szavazókat. Amikor kiderült, hogy egy magyarországi baloldali portál már február elején elkezdte írni az erről szóló hírt, leálltak vele,
– mondta Antal Árpád, aki abban bízik, hogy a román hatóságok kivizsgálják az ügyet, és azonosítják a tetteseket.
Arra is kitért, hogy a levélszavazatok 15 százaléka volt érvénytelen, 50 ezer szavazat veszett így el, ami még egy plusz mandátumot jelenthetett volna a Fidesz-KDNP-nek.
Kérdésünkre kifejtette, a visszajelzések alapján azt gyanítják, a tévedés abban állt, hogy sokan az azonosító nyilatkozatot betették a kis borítékba a szavazólap mellé, mások nem ragasztották le a borítékot, vagy az azonosító nyilatkozatban a romániai személyszámot adták meg. Antal Árpád leszögezte,
„Nem tudnak megvádolni azzal, hogy mi befolyásoltuk a magyar alkotmányos rendet. A mi szavazataink két mandátumot eredményeztek, ami a ráadás, mert anélkül is meglett volna az alkotmányozó többség” – szögezte le Antal Árpád, aki annak is örül, hogy kudarcot vallott a baloldal próbálkozása, hogy utolsó száz méteren egymás ellen uszítsa a magyarokat.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
szóljon hozzá!