
Feldolgozták a Budapesttől legtávolabb eső Kárpát-medencei magyarlakta településről beérkező levélszavazatokat is
Fotó: Soós Lajos/MTI
Két mandátumot hoztak a Fidesz-KDNP pártszövetségnek a levélszavazatok, egy mandátumot Székelyföld tett hozzá a „történelmi győzelemhez” – vont mérleget kedden sajtótájékoztatón Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki területi szervezetének elnöke.
2022. április 12., 14:462022. április 12., 14:46
2022. április 12., 15:182022. április 12., 15:18
Tamás Sándor kifejtette, azért történelmi a győzelem, mert Európában száz év alatt még egyszer sem fordult elő, hogy a választásokon egy alakulat egymás után négy alkalommal kétharmados többséggel győzzön.
A Kárpát-medencében a háromszéki Ojtoz a Budapesttől legmesszebb fekvő magyarlakta település, onnan is megérkeztek a levélszavazatok a magyar fővárosba – mondta Tamás Sándor, megköszönve azoknak, akik szavaztak és munkatársainak, hiszen
Székelyföldön a nagy számokból visszakövetkeztetve 18–20 százalékkal volt ezúttal magasabb a szavazók aránya, mint négy évvel ezelőtt.
Antal Árpád, az RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke hangsúlyozta, arról is beszélni kell, ami a választások előtt történt: az erdélyi értelmiségi csoport petíciójáról, a jeddi diverzióról.
„Megvádoltak bennünket, határon túli magyar szervezeteket, hogy diktatórikus módon próbálunk szavazatokat gyűjteni, hogy az erdélyi magyar közösséget felkínáltuk a magyar kormánynak. Erre az a válasz, hogy
Mindenki szabadon dönt, hogy akar vagy sem magyar állampolgár lenni, ezután eldöntheti, regisztrál vagy sem a választási névjegyzékbe, majd él vagy sem a szavazati jogával, és végül eldöntheti, hogy kit választ. Ennél több döntési szabadságot nem lehet biztosítani. Kikérem mindazok nevében, akik szavaztunk, hogy megbélyegezzenek minket” – mondta a sepsiszentgyörgyi politikus.
A Jedden illegális szemétlerakóban talált félig elégetett levélszavazatokat diverziónak és provokációnak minősítette, meglátása szerint az volt a cél, hogy a határon túli levélszavazás intézményét kompromittálják, és három nappal a választások előtt mozgósítsák a baloldali szavazókat. Amikor kiderült, hogy egy magyarországi baloldali portál már február elején elkezdte írni az erről szóló hírt, leálltak vele,
– mondta Antal Árpád, aki abban bízik, hogy a román hatóságok kivizsgálják az ügyet, és azonosítják a tetteseket.
Arra is kitért, hogy a levélszavazatok 15 százaléka volt érvénytelen, 50 ezer szavazat veszett így el, ami még egy plusz mandátumot jelenthetett volna a Fidesz-KDNP-nek.
Kérdésünkre kifejtette, a visszajelzések alapján azt gyanítják, a tévedés abban állt, hogy sokan az azonosító nyilatkozatot betették a kis borítékba a szavazólap mellé, mások nem ragasztották le a borítékot, vagy az azonosító nyilatkozatban a romániai személyszámot adták meg. Antal Árpád leszögezte,
„Nem tudnak megvádolni azzal, hogy mi befolyásoltuk a magyar alkotmányos rendet. A mi szavazataink két mandátumot eredményeztek, ami a ráadás, mert anélkül is meglett volna az alkotmányozó többség” – szögezte le Antal Árpád, aki annak is örül, hogy kudarcot vallott a baloldal próbálkozása, hogy utolsó száz méteren egymás ellen uszítsa a magyarokat.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi minisztert ironizáló üzenetet tett közzé szerdán a Facebookon a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT).
Súlyos informatikai hiba miatt kedd óta nem működnek az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) informatikai rendszerei. Emiatt az e-Terra telekkönyvi alkalmazás sem érhető el, és várhatóan a hét végéig nem is lesz használható.
1957-ből származik a korábbi csíkszeredai melegrekord, ezt írta felül az elmúlt hónap harmincadik napja. Marosvásárhelyen pedig olyan meleg volt, mint az Osztrák–Magyar Monarchia idején.
Kánikulára vonatkozó figyelmeztetést, valamint viharriasztásokat is kiadott szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön légköri instabilitásra és jelentős mennyiségű csapadékra kell számítani a következő napokban.
Áprilishoz képest májusban 159 lejjel (2,7 százalékkal) 5684 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9483 lej volt, 257 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Egy csoport fiatal nemrég azzal szórakozott a sepsiszentgyörgyi állomási tónál, hogy éjszaka eloldozta a csónakokat és a vízibicikliket a stégtől, használta azokat, majd sorsukra hagyta őket. A polgármester szerint ennek következményei lesznek.
Építik a hulladékudvarokat Hargita megyében, ám több településen még nem tisztázott, hogy miként lehet szabályosan működtetni ezeket. A természetes személyek később meghatározott mennyiségben adhatnak majd le többféle hulladékot ingyenesen.
A két kézdiszéki világjáró, Fekete István és Zsigmond Lóránt, valamint szászrégeni utazótársaik elérték a Kaukázust. Ma a Gudauri-kilátó környékén éjszakáznak, holnap a grúz-orosz határon, illetve Csecsenföldön kellene minél gyorsabban átvágniuk.
szóljon hozzá!