
Feldolgozták a Budapesttől legtávolabb eső Kárpát-medencei magyarlakta településről beérkező levélszavazatokat is
Fotó: Soós Lajos/MTI
Két mandátumot hoztak a Fidesz-KDNP pártszövetségnek a levélszavazatok, egy mandátumot Székelyföld tett hozzá a „történelmi győzelemhez” – vont mérleget kedden sajtótájékoztatón Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki területi szervezetének elnöke.
2022. április 12., 14:462022. április 12., 14:46
2022. április 12., 15:182022. április 12., 15:18
Tamás Sándor kifejtette, azért történelmi a győzelem, mert Európában száz év alatt még egyszer sem fordult elő, hogy a választásokon egy alakulat egymás után négy alkalommal kétharmados többséggel győzzön.
A Kárpát-medencében a háromszéki Ojtoz a Budapesttől legmesszebb fekvő magyarlakta település, onnan is megérkeztek a levélszavazatok a magyar fővárosba – mondta Tamás Sándor, megköszönve azoknak, akik szavaztak és munkatársainak, hiszen
Székelyföldön a nagy számokból visszakövetkeztetve 18–20 százalékkal volt ezúttal magasabb a szavazók aránya, mint négy évvel ezelőtt.
Antal Árpád, az RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke hangsúlyozta, arról is beszélni kell, ami a választások előtt történt: az erdélyi értelmiségi csoport petíciójáról, a jeddi diverzióról.
„Megvádoltak bennünket, határon túli magyar szervezeteket, hogy diktatórikus módon próbálunk szavazatokat gyűjteni, hogy az erdélyi magyar közösséget felkínáltuk a magyar kormánynak. Erre az a válasz, hogy
Mindenki szabadon dönt, hogy akar vagy sem magyar állampolgár lenni, ezután eldöntheti, regisztrál vagy sem a választási névjegyzékbe, majd él vagy sem a szavazati jogával, és végül eldöntheti, hogy kit választ. Ennél több döntési szabadságot nem lehet biztosítani. Kikérem mindazok nevében, akik szavaztunk, hogy megbélyegezzenek minket” – mondta a sepsiszentgyörgyi politikus.
A Jedden illegális szemétlerakóban talált félig elégetett levélszavazatokat diverziónak és provokációnak minősítette, meglátása szerint az volt a cél, hogy a határon túli levélszavazás intézményét kompromittálják, és három nappal a választások előtt mozgósítsák a baloldali szavazókat. Amikor kiderült, hogy egy magyarországi baloldali portál már február elején elkezdte írni az erről szóló hírt, leálltak vele,
– mondta Antal Árpád, aki abban bízik, hogy a román hatóságok kivizsgálják az ügyet, és azonosítják a tetteseket.
Arra is kitért, hogy a levélszavazatok 15 százaléka volt érvénytelen, 50 ezer szavazat veszett így el, ami még egy plusz mandátumot jelenthetett volna a Fidesz-KDNP-nek.
Kérdésünkre kifejtette, a visszajelzések alapján azt gyanítják, a tévedés abban állt, hogy sokan az azonosító nyilatkozatot betették a kis borítékba a szavazólap mellé, mások nem ragasztották le a borítékot, vagy az azonosító nyilatkozatban a romániai személyszámot adták meg. Antal Árpád leszögezte,
„Nem tudnak megvádolni azzal, hogy mi befolyásoltuk a magyar alkotmányos rendet. A mi szavazataink két mandátumot eredményeztek, ami a ráadás, mert anélkül is meglett volna az alkotmányozó többség” – szögezte le Antal Árpád, aki annak is örül, hogy kudarcot vallott a baloldal próbálkozása, hogy utolsó száz méteren egymás ellen uszítsa a magyarokat.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!