Hirdetés
Hirdetés

András-Nagy Róbert: ez nem a járvány második hulláma, hanem az első kiújulása

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Csökkent a sepsiszentgyörgyi kórházra nehezedő nyomás, amióta az egészségügyi minisztérium rendelete értelmében tíz nap és egy negatív teszt után hazaengedhetik a tünetmentes koronavírus-fertőzötteket. A sepsiszentgyörgyi kórház vezetői szerint a járvány első hullámának kiújulásánál tartunk.

Bíró Blanka

2020. július 01., 18:152020. július 01., 18:15

A sepsiszentgyörgyi kórháznak május közepe óta saját PCR-laboratóriuma van, így gyorsan elvégzik a koronavírus-teszteket, és az eredmény függvényében gyorsan haza tudják engedni a tünetmenteseket és gyógyultakat – számolt be Rosu Mátyás az intézmény orvosigazgatója.

A szerda déli adatok szerint a kórházban 15 koronavírus-fertőzöttet látnak el, közülük hárman súlyos állapotban vannak az intenzív terápián. További tizenegy személy esetében áll még fenn a fertőzés gyanúja, közülük egy beteg súlyos állapotban van lélegeztetőgépen.

Hirdetés

Az elmúlt egy hét alatt 26 személyt engedtek haza – közölte az adatokat András-Nagy Róbert kórházigazgató. Hangsúlyozta: a fertőzöttek száma az elmúlt időszakban országos szinten növekedett, ám meglátása szerint

ez nem a járvány második hulláma, hanem az első kiújulása.

Az igazgató szerint ez annak tulajdonítható, hogy a lakosság túl lazán kezeli az óvintézkedéseket. Bár a melegben kényelmetlen a maszk viselése, ám bizonyíthatóan fékezi a járvány terjedését – szögezte le az igazgató.

Folyamatban a visszarendeződés

Közben helyreállt a sürgősség működése, most már az is előfordul, hogy indokolatlanul kérnek segítséget, akárcsak a járvány előtti időszakban. Ugyanakkor sok az olyan beteg, aki a járvány miatt elhanyagolta betegségét. Rosu Mátyás kifejtette:

tanulmányok mutatják ki, hogy világszerte számos haláleset történt a járvány miatt elhanyagolt más kórképek következtében.

A kórházban jelenleg 130 beteget kezelnek, akik más betegség, tehát nem koronavírus-fertőzés miatt szorulnak ellátásra. A kötelező távolságtartás miatt a kórház kapacitása felére csökkent, ezért arra törekednek, hogy amit lehet egynapos beutalásokkal oldjanak meg.

Szenvednek a melegtől a védőöltözetben dolgozó kórházi alkalmazottak

Azt is megtudtuk, hogy fényvisszaverő fóliákkal védekeznek a hőség ellen a sepsiszentgyörgyi kórházban.

A közel 30 Celsius-fokos nyári melegben hatalmas erőfeszítést igényel, hogy védőöltözetben lássák el a betegeket

– mutattak rá a kórház vezetői. András-Nagy Róbert felidézte, hogy még a járvány elején az egészségügyi minisztérium javaslatot fogalmazott meg a kórházaknak, hogy

ne használják a légkondicionáló berendezéseket, befúvókat, ventilátorokat, mert azok hozzájárulhatnak a koronavírus terjedéséhez.

Rosu Mátyás orvosigazgató rámutatott, a járvány együttműködésre tanította az egészségügyi szakembereket, így az orvosok és asszisztensek csapatokban dolgoznak. Ha valaki például műtét közben a meleg miatt rosszul érzi magát, vagy elájul, azonnal a helyére áll valaki. Újságírói kérdésre arra is kitértek, hogy az elmúlt hónapok a folyamatos átszervezések miatt is megerőltetőek voltak,

az alkalmazottak elfáradtak, ám egyelőre nincs arra lehetőség, hogy egyben kivegyék a pihenőszabadságukat.

A kórház vezetősége arra kérte a munkatársakat, hogy részletekben, több egyhetes turnusban menjenek szabadságra.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 31., péntek

Egy ember meghalt, miután egy kisbusz kerítésnek rohant Argeș megyében

Egy ember meghalt, kilencen pedig orvosi ellátásra szorultak pénteken, miután egy személyszállító kisbusz kerítésnek csapódott Câmpulung városának egyik utcáján – közölte az Argeș megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).

Egy ember meghalt, miután egy kisbusz kerítésnek rohant Argeș megyében
Hirdetés
2026. július 31., péntek

Székelyföldre is kezd bekúszni a hőhullám

Négy megyére narancssárga, 14 megyére sárga jelzésű hőségriasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Székelyföldre is kezd bekúszni a hőhullám
2026. július 31., péntek

Háromszékről is mentek tűzoltók a görög erdőtüzekhez

Erdőtüzek oltására szakosodott negyvenfős kontingenst küldött csütörtökön Görögországba a román belügyminisztérium vészhelyzetekért felelős szakosztálya az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) szervezésében.

Háromszékről is mentek tűzoltók a görög erdőtüzekhez
2026. július 31., péntek

Felfüggesztették az egészségügyi általános sztrájkot

A Sanitas szakszervezeti szövetség péntek reggel bejelentette az egészségügyi általános sztrájk felfüggesztését.

Felfüggesztették az egészségügyi általános sztrájkot
Hirdetés
2026. július 31., péntek

Sanitas: minden fél elismerte, hogy a bértörvénytervezet csökkenti a jövedelmeket

Az új közalkalmazotti bértörvény tervezete egyik vizsgált forgatókönyv szerint sem kedvez az egészségügyi dolgozóknak – közölte a Sanitas Szakszervezeti Szövetség csütörtökön.

Sanitas: minden fél elismerte, hogy a bértörvénytervezet csökkenti a jövedelmeket
2026. július 30., csütörtök

Legkésőbb 72 órán belül teljesen leállíthatják a Paksi Atomerőművet

A Duna alacsony vízállása miatt a következő 24-72 órában elkerülhetetlenné válik a Paksi Atomerőmű teljes leállítása, ezzel a villamosenergia-termelés megszűnése - tette közzé honlapján az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. csütörtökön kora délután.

Legkésőbb 72 órán belül teljesen leállíthatják a Paksi Atomerőművet
2026. július 30., csütörtök

Zöld utat kapott a saját szemétszolgáltató és az első iskolatáska program Marosvásárhelyen

Minden előkészítő osztályos kisdiák felszerelt iskolatáskát kap szeptemberben, Marosvásárhelyen – erről döntöttek az önkormányzati képviselők csütörtökön, amikor rábólintottak a helyi köztisztasági vállalat létrehozására is.

Zöld utat kapott a saját szemétszolgáltató és az első iskolatáska program Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. július 30., csütörtök

Szenátusi jogi bizottság: nem kell feltüntetni a birtokolt készpénzmennyiséget a vagyonnyilatkozatokban

A szenátus jogi bizottsága csütörtökön több módosítással elfogadta a köztisztségviselők feddhetetlenségre vonatkozó jogszabályok módosításáról és kiegészítéséről szóló törvénytervezetet, amelyet szerdán a képviselőház már megszavazott.

Szenátusi jogi bizottság: nem kell feltüntetni a birtokolt készpénzmennyiséget a vagyonnyilatkozatokban
2026. július 30., csütörtök

Autóbalesetet szenvedett Diana Șoșoacă szenátor

Egy személyt kórházba szállították csütörtökön Bukarestben, miután két gépkocsi összeütközött az Iuliu Maniu sugárúton – közölte a fővárosi közlekedésrendészet.

Autóbalesetet szenvedett Diana Șoșoacă szenátor
2026. július 30., csütörtök

630 millió lejes hitelt hagytak jóvá a Brassó–Segesvár közti vasútvonal korszerűsítésére

A kormány csütörtökön 630 millió euró értékű hitelfelvételt hagyott jóvá a Brassó–Segesvár vasútvonal korszerűsítésére.

630 millió lejes hitelt hagytak jóvá a Brassó–Segesvár közti vasútvonal korszerűsítésére
Hirdetés