
Csökkentenék az iskolaelhagyást. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nem javul, de legalább nem is romlik az iskolaelhagyás mértéke Kovászna megyében. Kiss Imre főtanfelügyelő abban bízik, hogy a folyamatban lévő, illetve a most induló, az iskolai lemorzsolódás mértékét csökkenteni hivatott programok eredményeképpen kevesebben hagyják ott az iskolát.
2022. március 22., 17:542022. március 22., 17:54
2022. március 22., 18:272022. március 22., 18:27
Kiss Imre kérdésünkre kifejtette, az elmúlt tanév végén a háromszéki diákok 5,4 százaléka, vagyis több mint ezer gyermek osztályismétlőre bukott, kétharmaduk azért, mert a rengeteg hiányzás miatt nem kaptak jegyeket – valójában ők a lemorzsolódók között vannak.
A szabályzat a világjárvány idején módosult, lehetőség van arra, hogy a tanév végéig bármikor bepótolják az első félévi elmaradást, így júniusig ez a szám csökkenhet, ám a főtanfelügyelő becslései szerint akkor is lesz mintegy 700 háromszéki diák, aki azért bukik meg, mert nem járt iskolába.
A főtanfelügyelő elmondta, az Országos Helyreállítási Tervből finanszírozott 543 millió eurós programra – amelynek célja az iskolaelhagyás csökkentése – országos szinten 3857 tanintézet jelentkezett, ebből 3489-et fogadtak el, amelyek versenyeznek a támogatásért, ugyanis első szakaszban, idén 750 iskola kaphatja meg a támogatást, és indíthatja el a hároméves futamidejű programot.
Az oktatási minisztérium a 45 jelentkező Kovászna megyei tanintézet közül 24-et választott ki, határidőre pedig csak 17 nyújtotta be a pályázatát. A
A tervek szerint március végén a nyertes iskolákkal már a finanszírozási szerződést is aláírják.
Kovászna megyében – partnerségben más megyékkel – még két hasonló célú, többéves program fut, egyiket az Európai Unió, a másikat a Norvég Alap finanszírozza, és ezekben összesen tizenhárom tanintézet, 270 diák, illetve 292, az iskolapadba visszatérő fiatal és felnőtt vesz részt.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
Az RMDSZ törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint egy csökkentett összegű gyermekpénz mellé jelenléti ösztöndíjat vezetnének be – de csak azoknak, akik rendszeresen járnak óvodába vagy iskolába. A törvény egyik előterjesztőjével beszélgettünk.
Márciusban 6,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint februárban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jóváhagyta a kormány szerda esti ülésén a növénytermesztőknek és állattenyésztőknek járó átmeneti támogatások (ANT) keretösszegeiről szóló határozatot – közölte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
Elfogadta szerdai ülésén a kormány a 22 prefektus és 36 alprefektus tisztségből való felmentéséről szóló határozatokat – közölte Ioana Dogioiu kormányszóvivő. Az érintett prefektusok és alprefektusok lemondtak a tisztségükről.
A következő három évben több lépésben mintegy 14 ezerrel tervezik csökkenteni a kórházi ágyak számát. Az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.
A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 5,1004 lej/euró hivatalos árfolyamot jelentett be, ez pedig az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy az európai valuta átlépte az 5,1 lejes pszichológiai küszöböt.
Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra – közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.
szóljon hozzá!