
A kisállatsírokat a gazdák karbantartják, virágokat is visznek elhunyt kedvenceik nyughelyére
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szokatlan látvány fogadja a Székelyudvarhely határában levő Kerekerdő látogatóit, amennyiben a város felőli úton az erdőbe érkeznek. Az úttól balra ugyanis több fakereszt és kisebb síremlék található, amelyek elpusztult házi kedvencek emlékét őrizik. Mint kiderült, a kisállatok erdőben való eltemetése nem bizonyul törvényszegésnek, de fontos, hogy körültekintően járjon el a kimúlt állat gazdája.
2022. november 12., 18:092022. november 12., 18:09
2022. november 12., 18:382022. november 12., 18:38
Kis méretű fakeresztek, festett sírkövek és vasból készített síremlékek jelzik a Kerekerdő Székelyudvarhely felőli bejáratánál több tucat kisállat nyughelyét. Romániában bár nincs törvényrendelet az állatok erdőben történő eltemetésére, vannak kritériumok, amiket figyelembe kell venni.
A kisállatok elhantolásának ügye esetében az erdőtörvényi előírások mérvadóak – nyilatkozta lapunk megkeresésére Simó Ferenc erdész, aki többek között elmondta, hogy nem illegális tevékenységről van szó. Amennyiben az elpusztult állatok gazdái szem előtt tartják a hatályos rendelkezéseket, az állatok erdőben való elhantolása nem ütközik törvénybe – szögezte le.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Felvetődött az is, hogy mi történik abban az esetben, ha az állattetemeket a vadak kiássák és táplálkoznak belőlük – erre Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vezetőjétől kaptunk választ. Mint mondta, amennyiben megtörténik, hogy a vadak táplálkoznánk a tetemektől, kicsi az esélye, hogy fertőzés áldozatául esnek, hiszen az az állattartó gazda, aki így gondoskodik elpusztult kedvencéről, minden bizonnyal beadatta számára a kötelező oltásokat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mărmureanu-Bíró szerint az eltemetett állatokból táplálkozó vadak biztosan nem esnek emiatt áldozatául a veszettségnek, illetve más, az emberekre is veszélyt jelentő betegségeknek.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Házi kedvenc eltemetése magánterületen
Az állatok saját területen, illetve kertekben való eltemetése során is javasolt néhány dologra odafigyelni. Javasolt az állat tetemét 1,5 méter mélyre temetni, mellőzve a műanyag zsákok használatát, amik nehezítik a maradványok lebomlását. Amennyiben a talajvízszint magasan van a területen, nem ajánlott az állatot eltemetni. Ugyanakkor a szomszédos tulajdonoktól is tisztes távolságot kell tartani, így a kerítéstől legkevesebb 0,5 méter távolságra kell az állat tetemét elhantolni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
szóljon hozzá!