
Az Aqua Nova Hargita szerint kijátszották őket, a városnak ezért fizetnie kell. Archív
Fotó: Barabás Ákos
2018 nyarától áll perben Székelyudvarhely egykori vízszolgáltatója, az Aqua Nova Hargita a helyi önkormányzattal. A bírósági ügy oka az, hogy a szolgáltató szerint jogtalanul bontott velük szerződést a város. Az önkormányzat magyarázata szerint törvénymódosítás miatt kényszerült erre. Az Aqua Nova keresetét a napokban alapfokon jóváhagyta a Csíkszeredai Bíróság, ami azt jelenti, hogy a városnak több tízmillió lej kártérítést kellene fizetnie a szolgáltatónak.
2021. december 10., 16:302021. december 10., 16:30
A Csíkszeredai Bíróság honlapján közölt információk szerint alapfokon pert nyert az Aqua Nova Hargita Székelyudvarhely önkormányzata ellen. Amint arról írtunk,
A téma kapcsán 2020. február 11-i Facebook-bejegyzésében Gálfi Árpád polgármester így fogalmazott tárgyalás előtt: „ÁFÁ-val együtt közel 40 millió lejt követel városunktól az Aqua Nova. (…) Ez nem kevesebb, mint a székelyudvarhelyi adófizető városlakók KÉT ÉV alatt befizetett adója. Ilyen összegre rúg azon fejlesztésekre vonatkozó követelés, amelyek megvalósulását az egykori szolgáltató törvényes dokumentumokkal nem igazolta kérésünkre” – olvasható a bejegyzésben.
A hivatal honlapján egy nappal később részletesebb bejegyzés ezt megerősíti:
Az ügyben megkerestük Bálint-Major Áront, az Aqua Nova Hargita ügyvezető igazgatóját. Elmondta, hogy a 2007-ben kötött szerződés egyik feltételeként közel kilencmillió eurót fektettek be a város vízhálózatának modernizálásába, amelynek megtérülését húszéves futamidőre számolták.
– sorolta Bálint-Major Áron, aki szerint a cég megjelenése után hamarosan városszerte meg is szűntek az addig gyakori és sok esetben hosszas szolgáltatás-kiesések. Aztán 2018-ban hirtelen megváltozott minden:
A küszöbön álló döntésről akkor értesítették az Aqua Novát: „tárgyaltunk róla – mondta Bálint-Major Áron –, de végül a polgármester úgy döntött, hogy kihátrál az egészből, és átadja a szolgáltatást a Harvíznek, közbeszerzés nélkül. Ez olyan, mintha a főbérlő felmondana a lakónak, miután az saját zsebből felújította az ingatlant” – foglalta össze röviden a per indoklását az ügyvezető igazgató. „Erre persze volt neki joga, csak akkor vállalnia kell a következményeit” – tette hozzá. A szolgáltatás átadásáról szóló 3/25.01.2018 számú tanácshatározatot is megtámadta az Aqua Nova, ennek több pontját is eltörölte az alapfokú bírósági ítélet.
A Csíkszeredai Bíróság honlapján megjelent értesítés szerint az ítéletben továbbá mintegy 30 millió lejes kártérítést állapítottak meg. Ebben a hatalmas, több mint 100 ezer lejes perköltség is benne van.
Az ügyben Venczel Attilát, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal főjegyzőjét is megkerestük, aki elmondta, hogy egyelőre elemzik a helyzetet, a döntésről ők is pénteken értesültek. Hivatalos indoklás még nem érkezett, amint megjön, valószínűleg a hivatal is közöl majd hivatalos álláspontot, és minden bizonnyal él majd a fellebbezés jogával.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást bocsájtott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Az előrejelzés a székelyföldi megyéket is érinti, nyugati szomszédunknál már át is vonult a vihar.
Érdemi eredmény nélküli, „udvariassági” találkozónak nevezte Constantin Paraschiv szakszervezeti vezető a Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszterrel folytatott keddi egyeztetést.
Hat utca felújítását magába foglaló beruházás kezdődött el Székelykeresztúron – elsőként az Orbán Balázs utcába vezényelték ki a munkagépeket, ahol az aszfalt feltörése zajlik. A cél az, hogy négy helyszínen még idén elvégezzék a korszerűsítést.
Hatvanezer dollárral és kétezer euróval szándékozott elhagyni Romániát a Henri Coandă Nemzetközi Repülőtérről Dohába tartva egy illető, anélkül hogy a pénzösszegeket bejelentette volna a vámnál.
Nicu Ștefănuță európai parlamenti képviselő, az EP alelnöke budapesti találkozót kezdeményezett Magyar Péter miniszterelnökkel, valamint Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszterrel.
Bejelentette Viorel Buruș kedden délután egy Facebook-videóban, hogy kilép az AUR-ból, mert már nem tud azonosulni a párt céljaival és irányvonalával. A hargitai szervezet alapítója ugyanakkor nem tervezi feladni a politizálást.
Megkezdődött a felszíni, légi és víz alatti fenyegetések észlelésére alkalmas védelmi rendszer telepítése a konstancai katonai kikötőben – jelentette be kedden Mihai Panait altengernagy, a haditengerészet vezérkari főnöke.
Elhárították kedd délután azt a meghibásodást, ami miatt Sepsiszentgyörgy belvárosában, továbbá több egészségügyi intézményben is szünetelt a vízszolgáltatás.
Megműtötték a vadászrepülő-baleset pilótáját kedden, a beavatkozás sikeres volt, a pilóta teljes felépülése várható.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden közölte, hogy bűnvádi eljárást indított Cristina Trăilă kormányfőtitkár-helyettes ellen befolyással üzérkedéshez nyújtott bűnsegély gyanújával.
1 hozzászólás