Hirdetés
Hirdetés

Akik nem engedik el a diákok kezét

Diákok látogatóban az egyik partnercég székhelyén •  Fotó: Diakónia Keresztény Alapítvány

Diákok látogatóban az egyik partnercég székhelyén

Fotó: Diakónia Keresztény Alapítvány

Két fontos programját is folytatja idén a Diakónia Keresztyén Alapítvány: a meleg ételt biztosító délutáni iskolai foglalkozásuk mellett a nyolcadikos diákoknak és szakiskolai végzősöknek a tanulásban, pályaválasztásban segítő programjuk is szintet lép.

Dimény Árpád István

2023. március 12., 20:042023. március 12., 20:04

Az Iskola után (after school) elnevezésű program Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és további 17 településen zajlik Kovászna megyében, ez akárcsak előző években, idén is Kovászna Megye Tanácsa és a programba bekapcsolódó települések helyi önkormányzataival partnerségben valósul meg.

A költségének felét a megyei tanács és a helyi önkormányzatok közösen fizetik, a másik felét pedig a Diakónia Keresztyén Alapítvány gazdálkodja ki.

Tavaly olyan alkut kötöttek egy svájci segélyszervezettel, hogy támogatóktól összegyűjtenek annyi pénzt, amennyit tudnak, és azt megduplázzák a svájciak. Torma Vera és Apor Zsuzsanna, a program koordinátorai szerint

az idei tanévben már több mint 37 ezer adag meleg ételt osztottak ki, és a diákok közel 300 órát töltöttek az iskola utáni programon.

„Évről évre tapasztaljuk, hogy mennyire fontos ez a segítség a gyerekeknek, és az igény ezekre a szolgáltatásokra évről évre növekszik. Mindent megteszünk, hogy biztosítsuk, hogy egyetlen gyerek se maradjon ki ebből a lehetőségből. Ebben

Idézet
sokat segíthetnek azok, akik szeretnék támogatni a tevékenységünket, az adójuk 3,5 százalékával megtehetik, és együtt teremthetjük meg a gyerekeknek a jobb élet lehetőségét”

– fogalmazott Torma Vera, a Diakónia gyermek- és családsegítő ágazatának igazgatója.

Hirdetés

Az after school program jelenleg Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Árkoson, Angyaloson, Bibarcfalván, Bodokon, Köpecen, Csernátonban, Kökösön, Dálnokban, Gelencén, Gidófalván, Maksán, Uzonban, Papolcon, Polyánban, Felsőrákoson, Szentivánlaborfalván és Zágonban zajlik.

A résztvevő diákok ebédet kapnak és délutáni oktatási programokon vesznek részt hetente négyszer.

Munkaerőpiaci felkészítés

A sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány egy sikeres kísérleti program után újabb hároméves ciklusban folytatja a HEKS-EPER Alapítvány által finanszírozott, hátrányos helyzetű diákokat támogató programját, amely elsősorban azok munkaerőpiaci integrációjára összpontosít.

Ennek révén több Kovászna megyei gimnázium és szakiskola diákjai részesülnek közvetlen támogatásban, mind pályaválasztási kérdésekben, mind munkaerőpiaci integrálásukban, a projekt munkatársai összekötő kapocsként működnek a helyi és környékbeli munkaadók és az iskolák, a diákok között.

A cél, hogy a nyolcadikos gimnáziumi és a tizenegyedikes szakiskolai diákok – jelenleg ezen két iskolai korcsoportban zajlik a tevékenység – minél inkább belátást nyerjenek a legkülönbözőbb szakmákba, és saját készségeiknek, tehetségeiknek megfelelő pályaválasztási iránymutatásokat kapjanak.

De olyan készségeket, képességeket, tudásokat is fejlesztenek a projekt munkatársai, melyeknek a gyakorlatban nagy hasznát veszik a diákok, például, hogy hogyan kell megírni egy önéletrajzot vagy egy állásinterjún bemutatkozni, megjelenni.

Párhuzamosan a közvetlen munkacsoport tevékenységével, 33 szakképzett, magyar, román és matematika tanár, heti egy alkalommal felkészítőket tart a 240 nyolcadikos, projektben résztvevő diáknak.

Az iskolai igényfelmérések, egyéni tanácsadások javában zajlanak a projektben résztvevő iskolákban: a sepsiszentgyörgyi Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskolában és a Puskás Tivadar Szakközépiskolában, a szintén sepsiszentgyörgyi Ady Endre, Gödri Ferenc, Nicolae Colan általános iskolákban, valamint a dálnoki Darkó Jenő, a sepsikőröspataki Kálnoky Ludmilla, a maksai Orbán Balázs, a sepsibükszádi Mikes Ármin és a baróti Gaál Mózes általános iskolákban is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 06., csütörtök

Netflixen kaphatunk először betekintést a Grand Theft Auto VI játékmenetébe

Nem mindennapi bejelentéssel rukkolt elő csütörtök délután a Grand Theft Auto hatodik részét is fejlesztő Rockstar Games.

Netflixen kaphatunk először betekintést a Grand Theft Auto VI játékmenetébe
Hirdetés
2026. augusztus 06., csütörtök

Villamosenergia-válság enyhítéséről szóló intézkedéseket fogadott el a kormány

A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről szóló országos tervet.

Villamosenergia-válság enyhítéséről szóló intézkedéseket fogadott el a kormány
2026. augusztus 06., csütörtök

Bolojan szerint négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy projekt, ami a Duna vízhozamának növelését segítené elő

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy már négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy olyan projekt, amely megakadályozhatta volna a Duna vízhozamának csökkenésével kapcsolatos problémákat Romániában.

Bolojan szerint négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy projekt, ami a Duna vízhozamának növelését segítené elő
2026. augusztus 06., csütörtök

Elvégezték az első robotasszisztált urológiai műtétet Csíkszeredában

Újabb mérföldkőhöz érkezett a csíkszeredai kórház robotsebészeti programja, ugyanis az elmúlt két napban elvégezték az első robotasszisztált prosztataműtéteket a Nyugat-Európában is performánsnak számító Da Vinci robotsebészeti eszközzel.

Elvégezték az első robotasszisztált urológiai műtétet Csíkszeredában
Hirdetés
2026. augusztus 06., csütörtök

Szent István ünneppel indul az idei Székelyföldi Lovas Ünnep

A jövő évi jubileumi, huszadik kiadás főpróbájának is tekintik az idei, 19. Székelyföldi Lovas Ünnepet, amelyet augusztus 20. és 23. között rendeznek meg. A gyergyószentmiklósi esemény a lovas élet, a hagyományőrzés és kikapcsolódás találkozóhelye.

Szent István ünneppel indul az idei Székelyföldi Lovas Ünnep
2026. augusztus 06., csütörtök

Mentőhelikopterrel vitték kórházba, miután kiemelték a Marosból – frissítve

Kiemeltek egy embert a Marosból csütörtökön délután Kutyfalva községhez tartozó Marosorosziban, majd megkezdték az újraélesztését. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.

Mentőhelikopterrel vitték kórházba, miután kiemelték a Marosból – frissítve
2026. augusztus 06., csütörtök

3,4-es erősségű földrengés volt csütörtök délután

A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt csütörtökön 13 óra 22 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Ezt később 3,4-es erősségűre módosítotották.

3,4-es erősségű földrengés volt csütörtök délután
Hirdetés
2026. augusztus 06., csütörtök

Kezdődhet Călin Georgescu és Horațiu Potra perének érdemi tárgyalása

A legfelsőbb bíróság csütörtökön elrendelte az érdemi tárgyalás megkezdését abban az perben, amelyben a korábbi államelnökjelöltet, Călin Georgescut és Horațiu Potra zsoldoscsoportját alkotmányos rend elleni cselekményekkel vádolják.

Kezdődhet Călin Georgescu és Horațiu Potra perének érdemi tárgyalása
2026. augusztus 06., csütörtök

Esti áramspórolásra kérik a lakosságot, a vállalatokat és a közintézményeket

Az energiaügyi minisztérium arra kéri a lakosságot, a vállalatokat, a közintézményeket és a termelő-fogyasztókat, hogy augusztus 31-éig önkéntesen csökkentsék az áramfogyasztást este 19 és 23 óra között.

Esti áramspórolásra kérik a lakosságot, a vállalatokat és a közintézményeket
2026. augusztus 06., csütörtök

Tömegverekedés lett a szűk mezőgazdasági úti vitából Csatószegen

Kórházba szállítottak több embert, mezőgazdasági munkagépek rongálódtak meg, és ideiglenes védelmi rendeleteket is kibocsátottak azután, hogy szombat délután súlyos konfliktus alakult ki Csatószegen egy elsőbbségadási vita nyomán.

Tömegverekedés lett a szűk mezőgazdasági úti vitából Csatószegen
Hirdetés