
Minden nap látható a haladás
Fotó: KÉSZ Építőipari Vállalat
Jó ütemben folyik a munka a kovásznai önkormányzat által megálmodott wellnessközpont építőtelepén, és amíg lehet, így lesz ez a továbbiakban is. Kérdés, hogy meddig, ha a finanszírozó Országos Beruházási Ügynökség nem fizeti időben a számlákat. Gyerő József polgármester társaságában néztük meg, milyen stádiumban vannak a munkálatok.
2023. december 15., 08:082023. december 15., 08:08
A sípálya szomszédságában 64 millió lejes összköltségből épülő multifunkcionális balneoklimatikus központot a kovásznai önkormányzat álmodta meg, az Országos Beruházási Társaság finanszírozásában épül, a működtetést pedig majd a város biztosítja. A létesítmény helyszínén a kivitelező építésvezetője fogadott. Megtudtuk, a kolozsvári székhelyű cég vezetői közül ketten is kovásznai kötődésűek, így szívügyük, hogy jó ütemben haladjanak a munkálatok.
– magyarázta a szakember.
Tíz méter mélyen földbe öntött oszlopok tartják majd az épületet
Fotó: Kovászna Önkormányzata
Metszően friss a levegő, ami nem annyira a decembernek, mint a inkább a helyszínt körülvevő fenyveseknek köszönhető. Ez az egyik kincs, amit értékesítenének a befektetéssel, de a gyógyvizek és a jótékony hatású gázfeltörések is főszerephez jutnak. Bár Kovásznán a mondás szerint, ha egy ásónyomra leásol, borvíz tör fel, az építkezés helyszínén nem ez a helyzet,
„A vízvezeték adott, a szennyvízcsatorna is, de az áramellátáshoz ide kellett hozni a középfeszültségű vezetéket, amit az áramszolgáltató vállalt magára. A gázt is ide kell hoznunk, letettük a szolgáltatóhoz a kérvényt, és miután az ő számításaik szerint ez nyereséges lesz számukra, úgy néz ki, saját költségükön építik meg a vezetéket” – részletezte a dolgok jelenlegi állását a polgármester.
Az 5423 négyzetméter hasznos felületű épület háromszintes lesz. Mivel a geológiai tanulmányok szerint a talaj nem eléggé stabil, 10 méter mélyre földbe fúrt oszlopok sokasága tartja majd az alapot. A 6000 négyzetméter összfelületű fürdőközpontban
Az eredeti elképzelés szerint 2025-re kell elkészülnie, kérdés, mennyit tolódik ki a határidő annak folytán, hogy a CNI nyáron felfüggesztette a kivitelező számláinak kifizetését. De vissza már nem lehet forgatni az idő kerekét, előbb-utóbb meglesz a beruházás. „Számításaink és reményeink szerint ez lesz a helyi turizmus gyakorlatában szükséges szemléletváltás meghatározó eszköze” – fogalmazott a polgármester.
Gyerő József polgármester a terepszemlén
Fotó: Bodor Tünde
Gyerő József még elmondta, a wellnessközpont melletti egyhektáros telket koncesszióba adták, ott a zabolai Mikes család tervez szállodát építeni. Ez tehát magánbefektetés lesz, de szorosan kapcsolódik majd a fürdőközponthoz, mert egy fedett átjárón sétálhatnak majd oda át a szállóvendégek.
Fotó: KÉSZ Építőipari Vállalat
Ilyen lesz, ha elkészül
Fotó: Kovászna Önkormányzata
Fotó: Kovászna Önkormányzata
Fotó: Kovászna Önkormányzata
Tizenöt sürgősségi esethez riasztották kedden a Hargita megyei hivatásos tűzoltókat. A beavatkozások többsége egészségügyi segítségnyújtás volt, de közlekedési balesetekhez és más veszélyhelyzetekhez is kivonultak az egységek.
Július 27. és 31. között rendkívüli ülésszakra hívták össze a felsőházat az országos helyreállítási tervhez kapcsolódó törvénytervezetek és az Országos Kataszteri Hivatalnál kialakult helyzettel összefüggő jogszabályjavaslatok elfogadása érdekében.
Háborúk, geopolitikai átrendeződés, bizonytalan európai jövő és regionális együttműködés: ezek a kérdések uralták a 35. Tusványos első nagypolitikai paneljét, ahol Magyarország, Románia és Lengyelország szerepét keresték a változó világrendben.
Rendhagyó módon immár harmadik alkalommal kerül vissza az erdélyi mozik műsorára a Hogyan tudnék élni nélküled? című magyar zenés vígjáték. A film vetítései előtt ezúttal a folytatás első, több mint háromperces exkluzív részletét is levetítik.
A Bisztraterebes–Bihar autópályaszakasz kivitelezője szerint a munkálatok a tervezettnél gyorsabban haladnak, így elképzelhető, hogy a 28,55 kilométeres részt már idén decemberben átadják a forgalomnak.
Folyamatosan szemerkélő, időnként erősebben eleredő eső fogadja a tusványosozókat szerdán.
Közzétette szerdán az oktatási minisztérium az országos képességfelmérőn részt vett nyolcadikosok középiskolai számítógépes elosztásának eredményeit.
Az alaptörvény 17. módosításával Magyarországon politikai önkényuralmi rendszer jött létre, és a Fidesz, mint ellenzéki párt ezzel szemben határozza meg magát – jelentette ki Orbán Viktor szerdán Budapesten.
Cáfolta szerdán a Facebook-oldalán Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter azokat a nyilvánosságban terjedő információkat, miszerint „Romániának azért megy rosszul, mert támogatja Ukrajnát”, illetve „a SAFE-hitelek külföldi vállalatokhoz kerülnek”.
Több mint 8,45 millió utast szolgált ki 2026 első hat hónapjában a bukaresti Henri Coandă és Aurel Vlaicu (Băneasa) nemzetközi repülőtér. Ez 5,08 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest, és új forgalmi rekordnak számít.
szóljon hozzá!