
Fotó: Tamas Sándor/Facebook
Sepsiszentgyörgyön, a turulmadaras emlékműnél szervezett hétfői ünnepségen mintegy 200 résztvevő jelezte jelenlétével, hogy a székely szabadság ügye fontos számára.
2025. március 10., 16:052025. március 10., 16:05
2025. március 10., 16:202025. március 10., 16:20
A Sepsiszéki Székely Tanács által szervezett ünnepség a Kónya Ádám Művelődési Háza dalárdája által elénekelt Szózattal és a Debreczi Kálmán színművész által előadott Székely Miatyánkkal kezdődött, majd Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke lépett mikrofonhoz.
Fotó: Tamas Sándor/Facebook
Az elöljáró értékelte a Székely Nemzeti Tanács elszántságát, ami a közösség erőforrása, hiszen szerinte
Egyetlen esély az összetartás – hangoztatta.
Fotó: Tamas Sándor/Facebook
„Ha egy emberként állunk ki ügyeink mellett, ha egy emberként állunk ki Székelyföldért, ha olyan közösséget alkotunk, amely egységes, azonos irányba tart.
– fogalmazott.
Fotó: Tamas Sándor/Facebook
A tanácselnök beszéde után Ferencz Csaba, az SZNT képviseletében olvasta fel a Székely Nemzeti Tanács Románia kormányának és parlamentjének címzett autonómia-kiáltványát, majd Deák Botond rétyi református lelkész vont párhuzamot az egykori próféták, a Postaréten 1854-ben kivégzett székely vértanúk és a mai székelyek között. Mint fogalmazott:
A rövid áhítat és a miatyánk elmondása után a jelenlevő önkormányzatok, szervezetek megkoszorúzták az emlékművet, majd a nemzeti és székely himnusz eléneklésével ért véget a megemlékezés.
Videón is megörökítették, amint egy medve végigszalad Alsócsernáton főútján napnyugta előtt. Az ijedt állattal egy kerékpározó család is szembetalálta magát, ám az édesanya gyors helyzetfelismerésének köszönhetően sikerült időben kitérni az útjából.
Egyes üzemanyag-forgalmazók kedden újra emelték a benzin árát, így az öt nagy töltőállomás-hálózat közül négyben már délelőtt azonosak voltak az árak, délután pedig mind az ötnél. Érdekes...
A kormány keddi ülésén jóváhagyta a közoktatási intézmények (bölcsődék, óvodák, iskolák) finanszírozásának kiszámításához használt fejpénz 6,5 százalékos emelését az idei évre.
Újabb történelmi mélypontra került kedden a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,2180 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 1,82 banis (0,35 százalékos) emelkedést jelent a hétfői 5,1998 lejhez képest.
A képviselőház és a szenátus együttes keddi ülésén szavaztak a törvényhozók a PSD, az AUR és a Béke – Románia az első bizalmatlansági indítványáról.
A kormány elleni bizalmatlansági indítvány „hazug, cinikus és mesterkélt” – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök az indítvány keddi parlamenti vitáján.
A kormány hétfőn este elfogadta az állattenyésztési ágazat állami támogatási programjának 2026-os keretösszegét jóváhagyó határozatot; ez legfeljebb 137,201 millió lej kötelezettségvállalási előirányzat lehet – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Kedden délelőtt 11 órától vitáznak és titkos, golyós szavazással döntenek a PSD, az AUR és a Béke – Románia az első parlamenti frakcióinak bizalmatlansági indítványáról.
Hollywoodi feldolgozás készül Örkény István Tóték című regényéből Bad Major címen – adta hírül a napokban a Deadline. A bemutató dátuma egyelőre nem ismert.
Nicușor Dan hétfőn kijelentette, hogy függetlenül a bizalmatlansági indítványról szóló keddi parlamenti szavazás eredményétől, Románia megőrzi nyugati irányultságát.
szóljon hozzá!