
A gyermekek testtartásának javítására is figyelmet fordítanak. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Beazonosították a „fehér foltokat”, szociális, oktatási és egészségügyi programok sorozatát indítja a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. Nem elég infrastruktúrát fejleszteni, közösségeket kell építeni, ezért a városlakók testi-lelki egészségének fejlesztésére indítanak hiánypótló programokat – számolt be szerdai sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester és Kondor Ágota vallástanár, mentálhigiénés szakember, az önkormányzat egészségügyi, szociális és vallási bizottságának elnöke.
2021. március 17., 17:452021. március 17., 17:45
2021. március 17., 17:462021. március 17., 17:46
Az oktatási programok között kiemelt szerepet kap a bölcsődei hálózat bővítése, mert erre hatalmas igény van, már tavaly is kétmillió lejt fordítottak a bölcsődék fenntartására. Megszervezik a bölcsődei személyzet csecsemőgondozói képzését, ugyanakkor kiépítik a védőnői hálózatot: az önkormányzat alkalmaz szakembereket, a képzésüket is támogatják. Szülői tréningeket és szülők akadémiáját szerveznek, a program készen áll, a járványhelyzet alakulásának függvényében indítják a sorozatot.
A Fabatka-rendszer a diákkezdeményezéseket támogatja, többek között önkéntességért, programszervezésért, segítő tevékenységért kapnak fabatkát a gyerekek, amit táborokra, kirándulásokra, eszközökre, bérletekre válthatnak. A Lábbusz-programmal a gyalogos közlekedést támogatják, önkéntesek kísérik majd az összegyűjtött gyerekeket az iskoláig, közben meglepetésként híres személyiségek lesznek az önkéntes „lábbuszsofőrök”. Továbbra is támogatják az iskola utáni programokat, fejlesztik az alternatív oktatást és a kiválósági központot.
Kisgyerekkortól a felnőtt és idős korig minden korosztálynak kínálnak szűrő- és megelőzőprogramokat, hogy időben beazonosíthassák az esetleges betegségeket, ami életmentő lehet. Gondot fordítanak az egészséges életmód népszerűsítésére, támogatják az iskolai sport- és játékeszközök beszerzését. A nemrég elhunyt Csíki Sándor testnevelőtanárról elnevezett program keretén belül
több mint háromezer elemi osztályos diákkal foglalkoznak, eddig húsz gyógytornász ajánlotta fel közreműködését.
Szociális téren a fogyatékkal élők, betegek támogatására, az akadálymentesítésre, a hátrányos helyzetűek lakhatásának támogatására figyelnek, illetve folytatják a nagycsaládos programot. Az elmúlt négy évben a önkormányzat egymillió lejjel támogatta az egyházakat, azzal a kéréssel, hogy az összeg egy részét közösségfejlesztésre fordítsák.
Már most is rengeteg jó kezdeményezés van, a függőségek kezelésében, a családon belüli erőszak áldozatainak támogatásában, a fogyatékkal élő gyerekek gondozásában vállalnak szerepet a egyházak, ezeket szeretnék felmutatni, egységbe vonni. Antal Árpád hangsúlyozta, a programok egy része a járványhelyzettől függ, de ha ez lehetővé teszi, mindegyiket még ebben az évben elindítják.
A magánszemélyeknek szóló 2026-os roncsautóprogramot változatlan formában indítják el, 300 millió lejes költségvetéssel – jelentette be hétfőn a környezetvédelmi minisztérium.
Iratok nélkül érkeztek Maros megyébe azok a gondozottak, akik korábban Bihar megyei szociális intézményekben éltek. A szakigazgatóság szakemberei próbálják kideríteni, hogy honnan származnak és milyen betegségeik vannak.
Az Európai Unióban 1,9 százalékkal, az euróövezetben 1,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom májusban az előző év azonos időszakához képest, Romániában viszont csökkent a lakossági fogyasztás.
Változékony időjárásra készülhetünk a következő két hétben Erdélyben: a hét közepén jelentősen visszaesik a hőmérséklet, majd ismét melegedés kezdődik. Csapadékra és zivatarokra mindkét héten több alkalommal is számítani lehet.
Megelőző egyezségi eljárást kért a kézdivásárhelyi Secuiana nadrággyár a csődeljárás elkerülése érdekében. A cég tavaly történelmi forgalmat ért el, mégis több mint 10 millió lejes veszteséget könyvelt el, miközben adóssága 23,6 millió lejre nőtt.
A politikai pártok közötti párbeszéd az egyetlen út egy teljes jogkörrel rendelkező kormány megalakításához – jelentette ki Csoma Botond. Az RMDSZ a képviselőházi frakció vezetője szerint a jelenlegi konfliktusok csak az AUR erősödését segítik.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, hétfőn felszólítást intézett Nicușor Dan államfőhöz, hogy nevezzen meg egy miniszterelnök-jelöltet.
A közlekedési minisztérium hétfőn közzétett Facebook-oldalán egy űrlapot, amelyet kitöltve az állampolgárok jelenthetik a vonattal való közlekedésük során tapasztalt problémákat, hiányosságokat – közölte a közösségi oldalán Radu Miruță.
Az első félévben 0,3 százalékkal több új személygépkocsit helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 azonos időszakában, a száz százalékban elektromos autók szegmensében 76,6 százalékos növekedést jegyeztek éves összevetésben.
szóljon hozzá!