
A gyermekek testtartásának javítására is figyelmet fordítanak. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Beazonosították a „fehér foltokat”, szociális, oktatási és egészségügyi programok sorozatát indítja a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. Nem elég infrastruktúrát fejleszteni, közösségeket kell építeni, ezért a városlakók testi-lelki egészségének fejlesztésére indítanak hiánypótló programokat – számolt be szerdai sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester és Kondor Ágota vallástanár, mentálhigiénés szakember, az önkormányzat egészségügyi, szociális és vallási bizottságának elnöke.
2021. március 17., 17:452021. március 17., 17:45
2021. március 17., 17:462021. március 17., 17:46
Az oktatási programok között kiemelt szerepet kap a bölcsődei hálózat bővítése, mert erre hatalmas igény van, már tavaly is kétmillió lejt fordítottak a bölcsődék fenntartására. Megszervezik a bölcsődei személyzet csecsemőgondozói képzését, ugyanakkor kiépítik a védőnői hálózatot: az önkormányzat alkalmaz szakembereket, a képzésüket is támogatják. Szülői tréningeket és szülők akadémiáját szerveznek, a program készen áll, a járványhelyzet alakulásának függvényében indítják a sorozatot.
A Fabatka-rendszer a diákkezdeményezéseket támogatja, többek között önkéntességért, programszervezésért, segítő tevékenységért kapnak fabatkát a gyerekek, amit táborokra, kirándulásokra, eszközökre, bérletekre válthatnak. A Lábbusz-programmal a gyalogos közlekedést támogatják, önkéntesek kísérik majd az összegyűjtött gyerekeket az iskoláig, közben meglepetésként híres személyiségek lesznek az önkéntes „lábbuszsofőrök”. Továbbra is támogatják az iskola utáni programokat, fejlesztik az alternatív oktatást és a kiválósági központot.
Kisgyerekkortól a felnőtt és idős korig minden korosztálynak kínálnak szűrő- és megelőzőprogramokat, hogy időben beazonosíthassák az esetleges betegségeket, ami életmentő lehet. Gondot fordítanak az egészséges életmód népszerűsítésére, támogatják az iskolai sport- és játékeszközök beszerzését. A nemrég elhunyt Csíki Sándor testnevelőtanárról elnevezett program keretén belül
több mint háromezer elemi osztályos diákkal foglalkoznak, eddig húsz gyógytornász ajánlotta fel közreműködését.
Szociális téren a fogyatékkal élők, betegek támogatására, az akadálymentesítésre, a hátrányos helyzetűek lakhatásának támogatására figyelnek, illetve folytatják a nagycsaládos programot. Az elmúlt négy évben a önkormányzat egymillió lejjel támogatta az egyházakat, azzal a kéréssel, hogy az összeg egy részét közösségfejlesztésre fordítsák.
Már most is rengeteg jó kezdeményezés van, a függőségek kezelésében, a családon belüli erőszak áldozatainak támogatásában, a fogyatékkal élő gyerekek gondozásában vállalnak szerepet a egyházak, ezeket szeretnék felmutatni, egységbe vonni. Antal Árpád hangsúlyozta, a programok egy része a járványhelyzettől függ, de ha ez lehetővé teszi, mindegyiket még ebben az évben elindítják.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!