
Sepsiszentgyörgy zászlaját kifogásolják egyesek. A román művelődési élet személyiségei keltek a lobogó védelmére
Fotó: Bíró Blanka
Anna Maria Popa, a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház igazgatója és Nina Tînţar, a Kovászna Megyei Művelődési Központ kultúraszervezője is megszólalt a sepsiszentgyörgyi városzászló védelmében.
2022. április 25., 17:502022. április 25., 17:50
Anna Maria Popa hosszú Facebook-bejegyzést szentel a témának, amelyben ismerteti a város történetét, és a jelenlegi etnikai összetételét. Hangsúlyozza, a város román állampolgáraként megfelelően és tisztességesen képviseltetve érzi magát, jobban mintha egy dák szimbólum vagy pénzérme is megjelenne a címerben.
Szent György egy olyan keresztény szimbólum, amelyet minden vallás és nemzetiség elismer, miért ne képviselhetné egyformán a város minden lakóját – fogalmaz a színházigazgató. Majd felteszi a kérdést, hogy miért kell erről tárgyalni, amikor súlyos gondokkal szembesülünk, melyekre közösen találhatnánk meg a legjobb megoldásokat, ehelyett visszatérünk a zászló problémájára.
A székelyföldi románokat koherens és jóérzésű módszerekkel kellene „megmenteni”, ezek hiányában hagyják őket, hogy mentsék meg saját magukat – összegez a színházigazgató.
Nina Tînţar, a Kovászna Megyei Művelődési Központ kultúraszervezője a Covasna Media helyi portálon közölt véleménycikkében áll ki a zászló mellett. Köszönti a várost védőszentjének napján, és azt üzeni a városlakóknak, hogy az éppen alapfokon érvénytelenített zászló mellett áll.
A táblabíróság indoklása csúfot űz Románia és az ország régióinak történelméből – fogalmaz Nina Tînţar. Hozzáteszi: amikor elolvasta az indoklást, megfogalmazódott benne a kérdés, hogy vajon a bírók megnézték-e Románia zászlóját, amit azért kellene ilyen alapon szintén betiltani, mert a címer elemei nem utalnak az itt élő nemzetiségekre. Minden címernek, jelképnek akkor van történelmi értéke, ha betartja a heraldikai szabályokat, a sepsiszentgyörgyi címer és zászló esetében minden hivatalos lépést betartottak, jóváhagyta az Országos Heraldikai Bizottság, tehát a bírósági döntés nemcsak a zászlót érvényteleníti, hanem a heraldikusok szakértelmét is – fejti ki a művelődésszervező.
Hozzáteszi: abban bízik, hogy a bíróknak csak nem volt idejük dokumentálódni, ezért beleestek a szélsőségesek csapdájába, ám a jogerős döntés előtt ezt pótolják. Emlékeztet, hogy Keöpeczi Sebestyén József tervezte a Román Királyság címerét, és ajánlja tanulmányozásra a címertudósról írt háromnyelvű kötetet, amely megvásárolható a Kovászna megyei Művelődési Központban.
Amint arról beszámoltunk, a brassói táblabíróság nem jogerősen érvénytelenítette a Sepsiszentgyörgy zászlójának elfogadásáról tavaly júniusban hozott kormányhatározatot. A lobogót a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma és Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) azért támadták meg, mert hiányolják a románok jelenlétére utaló szimbólumokat.

Érvénytelenítette a brassói táblabíróság a Sepsiszentgyörgy zászlajának elfogadásáról tavaly júniusban hozott kormányhatározatot. A szerdán közölt végzés nem jogerős – számol be az MTI.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!