
Sepsiszentgyörgy zászlaját kifogásolják egyesek. A román művelődési élet személyiségei keltek a lobogó védelmére
Fotó: Bíró Blanka
Anna Maria Popa, a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház igazgatója és Nina Tînţar, a Kovászna Megyei Művelődési Központ kultúraszervezője is megszólalt a sepsiszentgyörgyi városzászló védelmében.
2022. április 25., 17:502022. április 25., 17:50
Anna Maria Popa hosszú Facebook-bejegyzést szentel a témának, amelyben ismerteti a város történetét, és a jelenlegi etnikai összetételét. Hangsúlyozza, a város román állampolgáraként megfelelően és tisztességesen képviseltetve érzi magát, jobban mintha egy dák szimbólum vagy pénzérme is megjelenne a címerben.
Szent György egy olyan keresztény szimbólum, amelyet minden vallás és nemzetiség elismer, miért ne képviselhetné egyformán a város minden lakóját – fogalmaz a színházigazgató. Majd felteszi a kérdést, hogy miért kell erről tárgyalni, amikor súlyos gondokkal szembesülünk, melyekre közösen találhatnánk meg a legjobb megoldásokat, ehelyett visszatérünk a zászló problémájára.
A székelyföldi románokat koherens és jóérzésű módszerekkel kellene „megmenteni”, ezek hiányában hagyják őket, hogy mentsék meg saját magukat – összegez a színházigazgató.
Nina Tînţar, a Kovászna Megyei Művelődési Központ kultúraszervezője a Covasna Media helyi portálon közölt véleménycikkében áll ki a zászló mellett. Köszönti a várost védőszentjének napján, és azt üzeni a városlakóknak, hogy az éppen alapfokon érvénytelenített zászló mellett áll.
A táblabíróság indoklása csúfot űz Románia és az ország régióinak történelméből – fogalmaz Nina Tînţar. Hozzáteszi: amikor elolvasta az indoklást, megfogalmazódott benne a kérdés, hogy vajon a bírók megnézték-e Románia zászlóját, amit azért kellene ilyen alapon szintén betiltani, mert a címer elemei nem utalnak az itt élő nemzetiségekre. Minden címernek, jelképnek akkor van történelmi értéke, ha betartja a heraldikai szabályokat, a sepsiszentgyörgyi címer és zászló esetében minden hivatalos lépést betartottak, jóváhagyta az Országos Heraldikai Bizottság, tehát a bírósági döntés nemcsak a zászlót érvényteleníti, hanem a heraldikusok szakértelmét is – fejti ki a művelődésszervező.
Hozzáteszi: abban bízik, hogy a bíróknak csak nem volt idejük dokumentálódni, ezért beleestek a szélsőségesek csapdájába, ám a jogerős döntés előtt ezt pótolják. Emlékeztet, hogy Keöpeczi Sebestyén József tervezte a Román Királyság címerét, és ajánlja tanulmányozásra a címertudósról írt háromnyelvű kötetet, amely megvásárolható a Kovászna megyei Művelődési Központban.
Amint arról beszámoltunk, a brassói táblabíróság nem jogerősen érvénytelenítette a Sepsiszentgyörgy zászlójának elfogadásáról tavaly júniusban hozott kormányhatározatot. A lobogót a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma és Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) azért támadták meg, mert hiányolják a románok jelenlétére utaló szimbólumokat.

Érvénytelenítette a brassói táblabíróság a Sepsiszentgyörgy zászlajának elfogadásáról tavaly júniusban hozott kormányhatározatot. A szerdán közölt végzés nem jogerős – számol be az MTI.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!