
A Hőseink Ösvényén túracsapat a Sólyomkőn
Fotó: Demeter Róbert
Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal szervez gyalogos zarándoklatot a csíksomlyói pünkösdi búcsúra a lemhényi Hőseink Ösvényén nevű túracsoport. A mintegy 70 kilométeres táv egy szakaszán Tánczos Barna szenátor is csatlakozik a csapathoz.
2024. május 13., 20:372024. május 13., 20:37
A Lemhényi Ifjúsági Szervezet (LISZ) berkein belül működő túracsoport tagjai havi rendszerességgel szerveznek bakancsos túrákat a környéken, ezeket az alkalmakat mindig igyekeznek valamilyen történelmi eseményhez vagy helyszínhez kötni. Februárban például az 1945-ös budai kitörési kísérlet emlékére a sepsibükszádi erődhöz látogattak el, ezúttal pedig egy szakrális jellegű túrára vállalkoztak: a Mária-út felső-háromszéki leágazása mentén indulnak gyalogos zarándoklatra a csíksomlyói búcsúba.
Lukács Botond, a LISZ elnöke megkeresésünkre elmondta,
A zarándoklat Kerekes László segédpüspök támogatásával valósul meg, aki Molnár Sándorral, az Erdélyi Mária Út Egyesület néhai vezetőjével közösen járta végig és jelölte ki a Mária-út Felhő-Háromszéket is érintő szakaszát, ugyanakkor a szervezésben is segítséget nyújtott a csapatnak – tudtuk meg a szervezőtől.
Mint mondta, biztonsági okokból előzetesen autóval feltérképezték a terepet, az útvonal többnyire erdei és mezei utakon halad végig, így nem különösebben nehéz, egy alapvető fizikai felkészültség azonban szükséges teljesítéséhez.
– fogalmazott Lukács Botond. Hozzátette: a csapattal tart majd egy elsősegélyes személy is, aki el tudja látni az esetleges könnyebb sérüléseket, ugyanakkor az első két nap végén autóval vissza tudják szállítani Kézdivásárhelyre azokat, akik valamilyen okból nem tudják teljesíteni a teljes távot.
A zarándoklat résztvevőinek azt tanácsolják, hogy csak minimális felszerelést – túrabakancsot, esőkabátot, egynapi ételt és vizet – vigyenek magukkal, ne cipeljenek túl nehéz csomagot, ugyanis annak „minden kilométerrel nő a súlya”. Az egyéb kellékeket (hálózsák, izolír, váltóruha) egy külön táskába kell csomagolni, amelyet autóval visznek el a szálláshelyre.
A csapat csütörtökön a kászonjakabfalvi kultúrotthonban, pénteken pedig Tánczos Barna szenátor jóvoltából a csíkszentkirályi stadionban lesz elszállásolva, a két település közti szakaszon a politikus is a túrázókkal tart majd – emelte ki Lukács Botond. A szervezők mindkét este meleg vacsorát biztosítanak a túrázóknak, a reggelit és ebédet mindenki magának kell megoldania, akárcsak a Csíksomlyóról való hazautazást.
Évről évre több százezren gyűlnek össze a csíksomlyói nyeregben
Fotó: Pinti Attila
A túrára jelentkezni, érdeklődni a 0748 815 328-as (Lukács Botond), vagy a 0752 626 501-es (Vátány István) telefonszámon lehet.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
szóljon hozzá!