
A Hőseink Ösvényén túracsapat a Sólyomkőn
Fotó: Demeter Róbert
Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal szervez gyalogos zarándoklatot a csíksomlyói pünkösdi búcsúra a lemhényi Hőseink Ösvényén nevű túracsoport. A mintegy 70 kilométeres táv egy szakaszán Tánczos Barna szenátor is csatlakozik a csapathoz.
2024. május 13., 20:372024. május 13., 20:37
A Lemhényi Ifjúsági Szervezet (LISZ) berkein belül működő túracsoport tagjai havi rendszerességgel szerveznek bakancsos túrákat a környéken, ezeket az alkalmakat mindig igyekeznek valamilyen történelmi eseményhez vagy helyszínhez kötni. Februárban például az 1945-ös budai kitörési kísérlet emlékére a sepsibükszádi erődhöz látogattak el, ezúttal pedig egy szakrális jellegű túrára vállalkoztak: a Mária-út felső-háromszéki leágazása mentén indulnak gyalogos zarándoklatra a csíksomlyói búcsúba.
Lukács Botond, a LISZ elnöke megkeresésünkre elmondta,
A zarándoklat Kerekes László segédpüspök támogatásával valósul meg, aki Molnár Sándorral, az Erdélyi Mária Út Egyesület néhai vezetőjével közösen járta végig és jelölte ki a Mária-út Felhő-Háromszéket is érintő szakaszát, ugyanakkor a szervezésben is segítséget nyújtott a csapatnak – tudtuk meg a szervezőtől.
Mint mondta, biztonsági okokból előzetesen autóval feltérképezték a terepet, az útvonal többnyire erdei és mezei utakon halad végig, így nem különösebben nehéz, egy alapvető fizikai felkészültség azonban szükséges teljesítéséhez.
– fogalmazott Lukács Botond. Hozzátette: a csapattal tart majd egy elsősegélyes személy is, aki el tudja látni az esetleges könnyebb sérüléseket, ugyanakkor az első két nap végén autóval vissza tudják szállítani Kézdivásárhelyre azokat, akik valamilyen okból nem tudják teljesíteni a teljes távot.
A zarándoklat résztvevőinek azt tanácsolják, hogy csak minimális felszerelést – túrabakancsot, esőkabátot, egynapi ételt és vizet – vigyenek magukkal, ne cipeljenek túl nehéz csomagot, ugyanis annak „minden kilométerrel nő a súlya”. Az egyéb kellékeket (hálózsák, izolír, váltóruha) egy külön táskába kell csomagolni, amelyet autóval visznek el a szálláshelyre.
A csapat csütörtökön a kászonjakabfalvi kultúrotthonban, pénteken pedig Tánczos Barna szenátor jóvoltából a csíkszentkirályi stadionban lesz elszállásolva, a két település közti szakaszon a politikus is a túrázókkal tart majd – emelte ki Lukács Botond. A szervezők mindkét este meleg vacsorát biztosítanak a túrázóknak, a reggelit és ebédet mindenki magának kell megoldania, akárcsak a Csíksomlyóról való hazautazást.
Évről évre több százezren gyűlnek össze a csíksomlyói nyeregben
Fotó: Pinti Attila
A túrára jelentkezni, érdeklődni a 0748 815 328-as (Lukács Botond), vagy a 0752 626 501-es (Vátány István) telefonszámon lehet.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!