
Fotó: Bodor Tünde
A magyar nyelvű tudományművelésre irányította a figyelmet szerdai tudományos konferenciájával az Erdélyi Múzeum Egyesület sepsiszentgyörgyi fiókja és az EME agrárszakosztálya. „Közös ügyet szolgálunk” – hangsúlyozta Nyárádi Imre-István.
2024. december 04., 15:592024. december 04., 15:59
2024. december 05., 10:362024. december 05., 10:36
A rendezvényt a magyar tudomány napjának apropóján szervezték meg. Utóbbinak a mottóját évről évre a Magyar Tudományos Akadémia határozza meg, idén a Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában mottó adja a felvetett témák keretét, fókuszát. Az esemény társzervezői az Erdélyi Múzeum Egyesület (EME) sepsiszentgyörgyi fiókszervezete és ennek Agrártudományi szakosztálya, illetve a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi és marosvásárhelyi kara, valamint a LAM Alapítvány.
A konferencia ünnepélyes megnyitóján a sepsiszentgyörgyi kar dékánja, Náhlik András úgy vélekedett,
A külföldi rendezvények is, melyeken való részvételre mindig is biztatta a hallgatókat, hiszen ott jó kapcsolatokat lehet kiépíteni, illetve közös kutatásokat kezdeményezni, de a hazaiak is, amelyeknek a sorába illeszkedik a szerdai konferencia.
Már gróf Mikó Imre, az EME első elnöke is felismerte: csak művelt néppel lehet országot építeni – hangsúlyozta Bíró Boróka, az EME sepsiszentgyörgyi fiókjának elnöke
Fotó: Bodor Tünde
anyanyelven mindenki szebben fejezi ki magát, a magyar szaknyelv művelésére jó alkalmat nyújt minden hasonló esemény, de a szakmabeliek is sokat tehetnek közösségeikért az elhangzott kutatási eredmények beépítésével. A Sapientia karain számos kutatási projekt indult és színvonalas szakdolgozatok születtek, amelyek közül a konferencián többet is bemutattak.
Csiszér Levente tanszékvezető a magvető példázatát idézte Márk evangéliumból, mivel oktatóként, aki a tudomány magvait ülteti el hallgatóságában, azonosult ezzel a szereppel és abban a lehető legtöbbet akarta megtenni. A magvetés eredményeként könyvelte el azt is, hogy
Agrártudományés erdőgazdálkodás témakörében végzett kutatások eredményei hangzottak el
Fotó: Bíró Boróka
Bíró Boróka Júlia, az EME sepsiszentgyörgyi fiókjának elnöke röviden összegezte az idén 165 éves Erdélyi Múzeum Egyesület tízéves múltra visszatekintő sepsiszentgyörgyi fiókjának tevékenységét: ez idő alatt 12 konferenciát szerveztek a megyeszékhelyen, amelyeken összesen 100 előadás hangzott el és több mint 1000 hallgató vett részt. Az egyetemi oktató a magyar tudomány napjának mottójára hangolódva megerősítette:
Klárik Attila, a LAM Alapítvány vezetője felidézte az EME alapításának évéhez kötődő, nagy jelentőségű tudományos eredményeket. Azonban a sokkal fiatalabb, 32 éves LAM is a társadalom szolgálatának szentelte tevékenységét egy széles spektrumon, ami magába foglalja az agrárszaktanácsadást, cégfejlesztést, felnőttképzést, pályázatírást, hitelezést – közölte Klárik.
– hangsúlyozta Reményik Sándor szavait parafrazálva.
Fotó: Bíró Boróka
A továbbiakban a konferencia plénumában és szekcióülésein a növénytermesztés és erdőgazdálkodás témakörében sok érdekes előadás elhangzott, többek között cukorrépafajták komplex összehasonlító vizsgálatáról, a klímaváltozáshoz alkalmazkodó alternatív reziliens faállományokról, az adaptív erdőgazdálkodásról, precíziós öntözésről az okos növényházakban, de szó esett a Székely Falugazdász Hálózat vidékfejlesztésben betöltött szerepéről is.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!