
Balról jobbra: Benkő Nóra, Nagy Eszter, Kardos-Bors Zsuzsa, Kondor Ágota, Szabó Zsuzsanna
Fotó: Tuchiluș Alex
Miért hatékony és miképpen működik a lóasszisztált terápia? Az autista gyermekek fejlesztését szolgáló Equi Aut című pályázatban résztvevő szakemberek Sepsiszentgyörgyön osztották meg a terápiás folyamatban szerzett élményeiket.
2024. november 30., 09:042024. november 30., 09:04
A számos jótékony hatással bíró lóasszisztált terápia – bár nagyon hatékony és minden gyermek számára élményszámba megy – rendkívül költséges is, így valamiképpen szerencsésnek is mondhatják magukat azok a 4 és 12 év közötti autista gyermekek, akik a Mind Aut Egyesületnek köszönhetően
Fotó: Tuchiluș Alex
A Bethlen Gábor Alaptól az Equi Aut projektre megnyert finanszírozásnak köszönhetően több szakember is támogatta a gyermekek fejlesztését: a projekt kezdeményezője, Kardos-Bors Zsuzsa klinikai pszichológus és pszichoterapeuta, lovas terapeuta, Szabó Zsuzsanna klinikai pszichológus, pszichoterapeuta, Nagy Eszter, a Vadon Egyesület lovasoktatója, valamint Kondor Ágota állat-asszisztált terápiában és lovas coachingban képzett mentálhigiénés szakember.
Fotó: Tuchiluș Alex
Mint a Benkő Nóra által moderált kerekasztal-beszélgetésből kiderült: a lovas terápiának volt egy keretprogramja, amelyet azonban rugalmasan alakítottak az éppen ott levő gyerekhez, annak problémájához és hangulatához alkalmazkodva.
Kondor Ágota szerint a ló jelenléte mindig ad valami pluszt a terápiában: a gyerekek könnyebben és gyorsabban kapcsolódnak az állathoz. De nemcsak a sérülteknek, egészségeseknek is sokat hozzáad az önismeretükhöz
Fotó: Tuchiluș Alex
A lónak abban is különösen fontos szerepe van, hogy hozzá jól kapcsolódnak a gyerekek, illetve sokszor általa tudnak kapcsolódni a terapeutához is.
– mondta Kondor Ágota. Sokat kutatott téma az utóbbi időben az ember és ló közötti szinkronicitás, amely abban nyilvánul meg, hogy a nyugtalan ember (adott esetben gyermek) átveszi a ló légzésének és szívverésének tempóját. Ugyanakkor
De – mint egy jelenlevő szülő is igazolta a szakemberek által mondottakat – nagyon hamar tapasztalható, hogy
Fotó: Tuchiluș Alex
Nagy Eszter elmondta, a Vadon Egyesületnél két lipicai kanca van kiképezve a terápiás munkára, ezek a fedett lovardában, más ingerektől védetten a gyermekek mellett végig nyugodtaknak, türelmeseknek bizonyultak. Az egész csapat derekasan helytállt:
Ráadásul az összesen 100 terápiás alkalomról mindössze háromszor hiányoztak a gyermekek, ami önmagában is beszédes tény – hangzott el.
A ló visszacsatolást ad a kliensnek (a gyermeknek) és jelzőrendszerként működik a terapeuta számára
Fotó: Mind Aut Egyesület
Ahhoz, hogy ez a terápia folytatható legyen, mindenekelőtt sok pénz kell pályázati támogatásból, szponzoroktól vagy civil szervezetektől érkező adományok formájában – értettek egyet a kerekasztal résztvevői. A lótartás önmagában sem olcsó, de
Bár a lovas terápiának többéves múltja van az országban is, a szakmai névjegyzékbe csak két éve került bele – közölte Kondor Ágota, aki szerint a betegbiztosító lehetővé kellene tegye a lovat is bevonó terápia államilag támogatott igénybevételét.
Fotó: Mind Aut Egyesület
Az autizmussal élő gyermekek alig várták a lovas foglalkozásokat
Fotó: Mind Aut Egyesület
Fotó: Mind Aut Egyesület
Szívecskéket formázó kezek, lobogó zászlók, könnyek, mosolyok, kézfogások, kiabálások, énekszó, himnusz, megörökített pillanatok – ezeket tapasztaltuk az összenemzeti zarándokvonat sepsiszentgyörgyi fogadásán.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
A heves esőzések és a patakokban felgyűlt hordalék miatt zavarossá vált a csapvíz Kovásznán, Barátoson, Pákén és Orbaiteleken. A szolgáltató ellenőrzi a vízminőséget, és arra kéri a lakókat, hogy a biztonság kedvéért egyelőre ne fogyasszanak belőle.
Romjaiból építették újjá a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határon. A látványos épület péntek déli átadóünnepségének – amelyet a 30-as számú őrház előtt tartottak – az időjárás is kedvezett.
A Colectiv-ügyben elítélt katonai tűzoltók egyikét, Antonina Radut, aki négy évvel ezelőtt, az ítélet kihirdetése előtt elszökött Romániából, bebörtönözték egy moldovai börtönben, ahol a román bíróságok által kiszabottnál enyhébb büntetést fog letölteni.
Hantavírusgyanús esetet jelentettek Krassó-Szörény megyéből – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette, több súlyos sérült van – írja az MTI Magyar Péter miniszterelnök péntek délelőtti Facebook-bejelentésére hivatkozva.
Az elnöki hivatal pénteken bejelentette, hogy a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ aláírt egy megállapodást, amelyben vállalják, hogy a parlamenti ülésszak végéig elfogadják az új közalkalmazotti bértörvényt.
szóljon hozzá!