
Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem született érdemi döntés az ozsdolai Láros közbirtokosság több mint 2500 hektáros erdővagyonának visszaállamosításáért indított perben a keddi tizenkilencedik tárgyalási forduló során sem.
2022. július 05., 17:592022. július 05., 17:59
Az alapfokú tárgyalás következő időpontját november 8-ra tűzte ki a kézdivásárhelyi bíróság. Lukács Attila, a közbirtokosság cégének ügyvezetője lapunknak elmondta, a közbirtokosságot képviselő ügyvéd szabadságra ment, ezért halasztást kért. A bíróság december hatodikára ütemezte volna be a következő fordulót, ám végül a római katolikus egyházat képviselő ügyvéd érvelésére előrehozták november 6-ra.
Ez még így is azt jelenti, hogy a közbirtokossági tagok a következő télre sem kapnak tűzifát, de hiába siettetnék a folyamatot, a bírói testület csak 60 százalékban van lefedve, ezért lassan halad az ügy.
– részletezte Lukács Attila. A zárolt erdőterületen az állami erdészet csak egészségügyi vágásokat eszközölhet, az értékesített fa árából fedezik az őrzést, a munkálatokat, a megmaradó összeg a számlán maradt, azt majd az kapja meg, aki megnyeri a pert. Ozsdolán ugyan vitát szült, de azért tartják fenn a céget, hogy ne bocsássanak el mindenkit, fenntartsák a székházat, a raktárakat, fizessék a könyvelőt, az adótanácsadót.
A pénzügyminisztérium négy évvel ezelőtt indított pert a Láros közbirtokosság ellen, kérte a birtoklevél érvénytelenítését, arra hivatkozva, hogy a mintegy 2500 hektáros erdőt nem a kommunisták államosították, hanem a román állam már korábban kisajátította, és kárpótlást fizetett érte. A dokumentumok viszont azt igazolják, hogy a kisajátítást elkezdték ugyan, de nem fejezték be, és nem fizettek kárpótlást. A Láros közbirtokosságnak 986 tagja van, amikor még működhetett egy év alatt 3400 űrméter tűzifát, több mint 500 köbméter gömbfát és 500 ezer lejt osztott ki a tagoknak.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
Stabilitási prémium a fiataloknak, támogatás a munkáltatóknak és több online szolgáltatás – több ponton is változott a munkanélküli-biztosítási rendszer.
Nicușor Dan államfő csütörtökön fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Lehűlés és csapadék érkezik március második felére, felváltva az eddigi igazán száraz és szokatlanul meleg időszakot – jelzik előre a meteorológusok.
Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.
A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.
szóljon hozzá!