
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A koraszülöttek világnapján a Caritas munkatársai ajándékozták meg a Gyergyószentmiklósi Városi Kórház szülészeti és újszülött osztály dolgozóit, ezzel a gesztussal a gyergyói koraszülött babák családjainkat köszönetét tolmácsolva.
2021. november 17., 15:422021. november 17., 15:42
2011 óta november 17-e a koraszülöttek világnapja. Ezen a napon a koraszülöttek életéért vívott küzdelemre hívják fel a figyelmet, és azt a hitet is szeretnék erősíteni, hogy a koraszülöttekből is lehetnek egészséges felnőttek.
A 45 alkalmazott mindegyike kapott egy-egy szál mézeskalácsvirágot, és egy nagyobb, közös csokrot is, melyen a virágok és üzenetek elrendezése „koripot” formált. A „korip”, a polipból alkotott szó, a koraszülöttek „kapaszkodója” ehhez a világhoz. A kórház gyűléstermében adták át a figyelmességet, Fülöp Enikő kórházmenedzser valamint a szülészet és újszülött osztály orvosainak jelenlétében.
Fejér Dálya Emőke főorvos, a Gyergyószentmiklósi Városi Kórház újszülött osztályának vezetője elmondta: Gyergyószentmiklóson viszonylag kis számban vannak koraszülöttek, mert ez a kórház egy alapellátó egység, tehát ide főként azok az édesanyák érkeznek, akik normál időre tudják megszülni gyermekeiket.
Természetesen az édesanyát és a hozzátartozókat viselik meg leginkább a koraszüléssel kapcsolatos kérdések, de mi is egy nagyobb drukkal vezetjük le ezeket a szüléseket. Én csak bátorítani, biztatni tudom a szülőket, amint egy kicsi magból óriási fa nő ki, úgy a koraszülöttből is egészséges gyermek, fiatal és felnőtt lehet és lesz majd, mert ők nagy harcosok” – fogalmazott a főorvos.
A Korai Nevelő és Fejlesztő Program által a Caritas munkatársai több koraszülöttel és családjával kerültek kapcsolatba az évek során.
A mai nap, a figyelemfelhívás mellett az ő köszönetüket is tolmácsoljuk a kórházi segítők fele, hiszen az adott helyzetben lehet, hogy nem tudják ezt ők megtenni és később már nincs módjuk rá” – fogalmazott Kassay Noémi, programfelelős.
A Gyulafehérvári Caritas kezdeményezésére a koraszülöttekért ajánlják fel a jövő vasárnapi, 12 órás szentmisét a gyergyószentmiklósi Szent Miklós templomban, ahová hálát adni várják azokat, akiknek a családjukban koraszülött van.
Nicușor Dan szerint Románia három-négy éven belül teljesítheti az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket.
Lassult ugyan a növekedés, de még mindig magas a fertőző légúti megbetegedések száma Hargita megyében. A kisgyermekek körében sok az RSV-fertőzés, ami akár nagyon súlyos, intenzív terápiás ellátást igénylő megbetegedést is okozhat.
Nemzetpolitikáért felelős államtitkárként először látogatott Gyergyószentmiklósra Nacsa Lőrinc. Bejelentette, hogy a magyar kormány folytatja a Fogarasy Mihály Középiskola felújításának finanszírozását.
Technikai recesszióba került a romániai turizmus – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Szombaton rendezik meg Alsósófalván a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót, ahol maskarások, táncosok és zeneszó tölti meg a utcákat. A felvonuló csoportok útvonalai a rendezvényhez készült térképeken követhetők, bármelyikhez lehet csatlakozni.
A helyi adók emelése ellen tüntettek csütörtökön az ország több városában a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tagjai és szimpatizánsai.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) felszólította koalíciós partnereit, hogy hagyjanak fel a megszorító politikával, és az ország társadalmi és gazdasági realitásait figyelembe vevő strukturális reformok bevezetését támogassák.
Két, ötven év körüli férfit vettek őrizetbe Maros megyében, miután betörtek egy lakásba Sóváradon, ahonnan mintegy nyolcezer lej értékben loptak el tárgyakat.
Szakmai műhelyt szerveznek a neurodiverzitás jegyében Marosvásárhelyen péntek délután. A szervezők pedagógusokat, nevelőket, segítő szakembereket, edzőket, valamint minden érdeklődőt várnak, akit megszólít a téma.
A cél az, hogy közösen dolgozzanak a pályázati lehetőségek kiaknázásán, fejlesztési stratégiák kialakításán és a helyi közösségek támogatásán. Kovászna megye és Sepsiszentgyörgy a Potsa József Közösségfejlesztési Egyesületet keretében társul.
szóljon hozzá!