
Elkezdődött a kullancsszezon, érdemes körültekintően kirándulni ebben az időszakban
Fotó: Veres Nándor
Több mint hatvanan kértek ellátást az elmúlt időszakban kullancscsípés miatt a sepsiszentgyörgyi kórház sürgősségi betegellátó osztályán. Az orvosigazgató a kulancsszezon veszélyeiről beszélt.
2021. június 14., 22:162021. június 14., 22:16
2021. június 15., 14:532021. június 15., 14:53
Rosu Mátyás, az egészségügyi intézmény orvosigazgatója elmondta, hogy május végéig 47 személyt kezeltek, június elején pedig már 17-en jelentkeztek a sürgősségen kullancscsípés miatt. Mint ismert, a kullancs terjeszti az agyhártya-, agyvelőgyulladást okozó vírust és a Lyme-kórt előidéző baktériumot.
Az igazgató felhívta a figyelmet, hogy nem mindegyik kullancs terjeszti a vírust és baktériumot, de az utóbbi években egyre gyakoribbak a kullancscsípés nyomán kialakult betegségek.
Ha a Lyme-kór krónikussá válik ízületi gyulladást, idegrendszeri panaszokat okoz. Rosu Mátyás hangsúlyozta, a legfontosabb a kullancs minél korábbi, biztonságos eltávolítása.
A fertőzött kullancsokból a kórokozó emberre való átvitelének valószínűsége annál kisebb, minél hamarabb eltávolítjuk a kullancsot.
Ha későn fedezzük fel a kullancscsípést mindenképpen kérjünk orvos segítségét – javasolja Rosu Mátyás.
Néhány évtizede, amikor még nem hozták be az országba a rengeteg tömegárut, nagy értéke volt a belső termelésnek, virágzott a konfekcióipar, és volt igény a gyapjúfeldolgozásra, a belőle készült termékekre. Mára ez teljesen megváltozott.
Lakástűz keletkezett a Mezősályihoz tartozó Lőrinci faluban vasárnap kora délután. A Maros megyei hivatásos tűzoltókat egy kigyúlt családi házhoz riasztották.
Az elmúlt 24 órában hét riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 12 személynek nyújtottak segítséget - számolt be vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
A Csíki Székely Múzeum ismeretterjesztő előadássorozata ezúttal a XX. századi gazdasági összeomlások világába kalauzol: a hiperinflációs bankjegyek történetén keresztül idézi meg a két világháborút követő bizonytalanságot.
Ismeretlen elkövető rongálta meg a Csíkpálfalva határában levő útszéli keresztfát vasárnapra virradóra – adja hírül Facebook-oldalán a helyi Keresztelő Szent János Római Katolikus Plébánia.
Több ezren tüntettek az igazságszolgáltatás függetlenségéért szombat este a bukaresti Victoriei téren.
Éles lőszerek kerültek elő egy lakóház építése során Balánbányán, ezért pirotechnikai beavatkozásra volt szükség szombaton. Összesen 447 lövedéket találtak fémkeresővel.
Súlyosan megsérült egy székelyudvarhelyi turista szombaton a Fogarasi-havasokban.
Elkobozta a környezetőrség az első olyan munkagépet, amelyet drónfelvételek segítségével leleplezett illegális hulladékkezeléshez használtak – jelentette be szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A csíkszeredai ünnepvárás hangulatához egy különleges mesebalett-előadás is hozzájárul, amelynek középpontjában a jól ismert Grincs története áll.
szóljon hozzá!