
Újra megtelik élettel a miklósvári Kálnoky-kastély
Fotó: Kálnoky-kastély hivatalos honlapja
Gróf Kálnoky Dénes születésének 210. évfordulója alkalmából ünnepélyes keretek között állítanak mellszobrot a miklósvári Kálnoky-kastély udvarán augusztus 4-én. A főispánra színes eseménysorozattal emlékeznek a szervezők, ugyanakkor átadják vasárnap az egykor még óvodaként műkődő, mostanra korszerűsített orvosi rendelőnek otthont adó épületet is.
2024. augusztus 02., 08:402024. augusztus 02., 08:40
Eseménydús vasárnapra készülnek a Barót városhoz tartozó Miklósváron. A program délelőtt 10.30-kor kezdődik az új orvosi rendelőnél. Az épület rendeltetését már korábban megváltoztatták volna, tekintve, hogy évek óta nem oktatnak gyerekeket benne, de csak idén sikerült előrébb lépni az ügyben.
Az épület átalakítási munkálatait június második felében kezdték el
Fotó: Benedek Huszár János Facebook-oldala
Júniusban nekiláttak az átalakítási munkálatoknak, és ahogy Benedek-Huszár János polgármester előrevetítette, egy hónap alatt sikerült is befejezni.
Ezt követően, 11 és 12 óra között római katolikus szentmise zajlik, és pontban délben kezdődik gróf Kálnoky Dénes főispán mellszobrának avatása a Kálnoky-kastély udvarán. A főispán születésének 210. évfordulója alkalmából a Kálnoky Alapítvány, Kovászna Megye Tanácsa, Barót Város Önkormányzata, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy és a Kovászna Megyei Művelődési Központ közös összefogással állíttatja a szobrot.
Az avató után, 12.40-től a Kájoni Consort régizene-együttes koncertezik a kastély udvarán. 13:15-től a kastély palotatermében gróf Kálnoky Dénes életútját Fehér János történész mutatja be, majd felolvas Kálnoky Mátyás. 14.30-tól a pincében emlékkoncert lesz Lőfi Gellért zongorista és Gábor Szabolcs szopránszaxofonos közreműködésével. 12 és 16 óra között állandó programként gyerekfoglalkozásokat biztosítanak az udvaron.
Kőröspataki gróf Kálnoky Dénes 1814-ben született Sepsikőrösptakon. Az egykori főnemes, 48-as nemzetőr kapitány, későbbi háromszéki főkirálybíró és főispán életével és munkásságával beírta magát Háromszék újkori történelmébe. Számos tisztsége és feladata mellett nagy hangsúlyt fektetett a székelyföldi emberek művelődési mozgalmaira. Alapítója a Székely Gazdasági és Művelődési Egyesületnek, a Kisfaludy Társaságnak, illetve a Kemény Zsigmond Társaságnak.
Sétálni indult Sepsiszentgyörgy főterére, de nem tért vissza az elhelyezési központba az a két lány, akit most a rendőrséggel kerestetnek.
Felújítása után ismét látogatható a gernyeszegi Teleki-kastély, amelyet az elmúlt három évben restauráltak uniós forrásból. A csütörtöki bejáráson Teleki Kálmán gróf mutatta be az épületet, ahol a felújítás során az eredeti értékek megőrzésére törekedtek.
Marosvásárhelyen javában zajlik a városháza által megszervezett ingyenes ivartalanítás. Két rendelőben várják a kutyákat, cicákat.
Az alkotmánybíróság csütörtökön szeptember 23-ára halasztotta Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök július elején benyújtott beadványának tárgyalását.
Száz éve született meg báró Kemény János kezdeményezésére a legendás helikoni íróközösség, az első találkozót 1926 júliusában tartották a Kemény-kastélyban. A jubileum alkalmából háromnapos rendezvénysorozatot szerveznek.
Sztrájkot hirdetnek a kormány gazdasági és szociális politikája ellen a Sanitas szakszervezeti szövetség képviselői.
Új műsorstruktúrával várja nézőit szombattól az M1 csatorna – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája csütörtökön az MTI-vel.
Két évvel ezelőtt, pontosan ebben az időszakban volt az egyik leghosszabb és legintenzívebb hőhullám Romániában, az időjárási feljegyzések óta – emlékeztet a Meteoplus.
Szeptemberre meghaladhatja a 10 lejt a gázolaj literenkénti ára Romániában, ha tovább súlyosbodik a Perzsa-öböl térségében kialakult konfliktus, emelkedik a kőolaj világpiaci ára, és erősödik a dollár a lejjel szemben.
Továbbra is keresik a hegyimentők a tavaly novemberben a Bucsecs-hegységbeli Țigănești-völgy térségében eltűnt brit fiatalembert – közölte csütörtökön a Brassó megyei Salvamont.
szóljon hozzá!