
Fotó: Bíró Blanka
Egy későbbi, nagyszabású interaktív múzeum alapjait fektették le kedden, zárt körű rendezvényen Sepsiszentgyörgyön. A Teletár nevű kezdeményezés a hírközlés történetébe nyújt betekintést.
2021. február 23., 17:192021. február 23., 17:19
A Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesület által működtetett és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által fenntartott intézmény célja:
A bemutatott anyagot Csáky Ernő villamosmérnök, nyugalmazott hírközlési katonatiszt, a sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Szakközépiskola volt oktatója gyűjtötte össze, majd az egyesületnek adományozta.
Fotó: Bíró Blanka
A tanintézményben már évek óta létezik a névadó emlékét idéző kiállítás, ám azt inkább a tanintézet diákjai élvezhették, nehezebb volt megszervezni a látogatását, ezért
– mondta el Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, az egyesület elnöke. A város ezért ajánlotta fel a városközponthoz közeli ingatlant, és az önkormányzat két évre kötött szerződés alapján a működést is támogatja.
Abban bíznak, hogy a város minden diákját be lehet vonni a tevékenységekbe, a technika iránt érdeklődő felnőttek számára érdekes lehet a kiállított anyag, sőt a turisztikai körforgásba is bevonják.
Ehhez csatlakozva Csáky Ernő rámutatott, céljuk, hogy a budapesti Csodák Palotája mintájára megszervezzenek egy tudományos szórakoztató-központot, játékkal, előadóteremmel, laboratóriummal, élményvetítővel, rendezvényteremmel.
– mondta Csáky Ernő. A már most működő TeleTárban látványosan, közérthető módon mutatják be a természet törvényeit, a fizika látványos világát.
Fotó: Bíró Blanka
Az érdeklődők megismerkedhetnek az alternatív energiaforrások használatával, – például azzal, hogy krumpliból is lehet energiát kinyerni –, megtanulhatják a Morzekódokat, a rádióamatőrködés alapjait, de
Eddig az adományból 1400 készüléket vettek leltárba, 400 ezer lej értékben, ezt a munkát folytatják, még legalább 3000 tárgyat kell dokumentálni. Tervezik az anyagaik, például az egykori helyi televízió videószalagjainak digitalizálását, mielőtt tönkremennének, és ezzel a város ezredforduló előtti tíz évének történelmi látleletei megsemmisülnének.
Beke Csongor az egyesület ügyvezetője rámutatott, a kiállítás a járványtani szabályok betartásával, előzetes egyeztetés alapján már látogatható, a teletar.ro háromnyelvű honlapon pedig sok információ elérhető a projektről.
Találkozót kezdeményez Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter leendő miniszterelnök. A Tisza Párt elnöke erről a Facebookon számolt be, miután fogadta Babják Zoltánt, Beregszász polgármesterét.
Kilép az RMDSZ bukaresti képviselőházi frakciójából Zakariás Zoltán, az EMSZ elnöke, és a továbbiakban független képviselőként folytatja tevékenységét. A Szövetség részéről becsületbeli lemondásra szólították fel.
Meghalt egy férfi kedden egy nagyszebeni tömbházlakásban kiütött tűzben. A 65 éves férfi elszenesedett holttestét a tűzoltók találták meg.
Legalább 882 millió forintot (2,4 millió eurót) fizet vissza a magyar vásárlóknak és 437 millió forint (1,2 millió euró) bírságot fizet be a költségvetésbe a Temu online piactér európai üzemeltetője a Gazdasági Versenyhivatal eljárásának következtében.
A hőmérséklet szerdától országszerte csökkenni fog, csütörtökön és pénteken pedig az évszakhoz képest szokatlanul hideg idő várható, a hőmérsékleti értékek 8–12 fokkal alacsonyabbak lesznek a többéves átlagnál.
Kompromisszumos költségvetést fogadott el Hargita Megye Tanácsa keddi, áprilisi ülésén. Bevételi oldalon 828 millió lejjel, kiadási oldalon 907 millió lejjel számolnak. A két összeg közötti különbség egyensúlyba hozása még számos tényezőtől függ.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Béke – Románia az első frakciói kedden benyújtották a parlamentben a bizalmatlansági indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közös bizalmatlansági indítványát nagy valószínűséggel megszavazza majd a parlament, és a kormány megbukik – jelentette ki Tánczos Barna kormányfőhelyettes.
Tarr Zoltánt, a Tisza Párt alelnökét és európai parlamenti delegációvezetőjét a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
Romániában nincs gázolajhiány, a helyenként jelentkező ellátási zavarokért az üzemanyag-forgalmazók a felelősek, mivel nekik kell biztosítaniuk a megfelelő logisztikát és az időben történő szállítást.
szóljon hozzá!