
Fotó: Bíró Blanka
Noha a szervező Mihail S. Tîrnoveanu azt ígérte, idén népesebb és szervezettebb lesz a román szélsőjobb a sepsiszentgyörgyi trianoni „ünnepségén”, nem sokkal sikerült túlszárnyalni a tavalyi megmozdulást, idén mintegy százan gyűltek össze. Bukarestből, illetve Bákó, Buzău és Botoșani megyékből is érkeztek, mindenkinél volt egy román zászló.
2021. június 04., 22:552021. június 04., 22:55
2021. június 05., 10:262021. június 05., 10:26
A beharangozóban az állt, hogy hatkor kezdenek az Állomás negyedi román katona szobránál, de fél órán keresztül csak rendezték a soraikat, egymást fényképezték a román népviseletbe öltözött résztvevők. Közben
Valaki felvetette, hogy talán június 10-ét, de valószínű, hogy május 10-re, a román királyság napjára gondolt. A találgatásoknak Tîrnoveanu vetett véget, megmagyarázva, „ma 101 éve írták alá a trianoni békeszerződést a románok vérével. A békeszerződés nem a nagyhatalmak ajándéka volt, hanem a román katonai győzelmek, a gyulafehérvári nagygyűlésen megfogalmazott népakarat kifejezése. Amikor 1919-ben a román hadsereg elfoglalta és felszabadította a bolsevik uralom alól Budapestet, kész tények elé állította a nagyhatalmakat.”
Fotó: Bíró Blanka
Egy ideig várták a papokat, majd gyászmisét tartottak a hősi halottak emlékére, és megkoszorúzták a román katona szobrát.
A felvonulók négy molinót vittek, ezeken a budapesti Országház, a Kárpátokon átkelő román katonák, Nagy-Románia-térkép és a gyulafehérvári nagygyűlés jelenete volt. Egy zászlón az állt „Budapest–1919”.
Fotó: Bíró Blanka
A Mihai Viteazul-szoborcsoport előtt kibontottak egy hatalmas molinót, amin azt írta: Hagyjátok a frusztrációkat, Trianon az igazság. (Lăsați frustrările deoparte, Trianon este dreptate). Hazafias dalokat énekeltek, verseket mondtak, Tîrnoveanu közben több rövid beszédet mondott, többek között megfedte a román országos sajtót, hogy a Székelyhon portálról és a Háromszék napilapból veszik át a róluk szóló híreket, nem a helyi román sajtóból. Azt is mondta, hogy elhozták Sepsiszentgyörgyre Úzvölgye lángját.
Maria Graur, a helyi ASTRA Egyesület elnöke, a Mesagerul de Covasna portál igazgatója végül békülékeny hangot ütött meg: lépjünk át a gyűlöleten, nyújtsunk kezet egymásnak az Európai Unióban.
Hogyan alakítja át az MI az oktatást, az ipart, az egészségügyet és a mindennapokat – Erdély első átfogó mesterségesintelligencia-konferenciáját tartották Marosvásárhelyen. A rendezvényen szakértők, politikai szereplők és intézményi vezetők találkoztak.
Naponta mintegy 24 ezer belügyi alkalmazott, rendőrök, csendőrök, határrendészek, tűzoltók gondoskodnak a polgárok biztonságáról a hosszú hétvégén, amelyen a katolikusok és protestánsok a húsvétot, az ortodoxok a virágvasárnapot ünneplik.
Első- (sárga jelzésű) és másodfokú (narancssárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több megye folyóvizeire.
Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtökön bejelentette, hogy a kormány elfogadta a Szociáldemokrata Párt által javasolt szolidaritási csomagot, amelynek megfelelően 2,8 millió nyugdíjas részesül nyugdíjkiegészítésben.
Előkerült a coțofenești-i amelyet 2025 januárjában loptak el a hollandiai Drents Múzeumból – erősítették meg hivatalos források az RTV Drenthe-nek. Az ügyészség csütörtök délután készül sajtótájékoztatót tartani az ügyben a múzeumban.
A 2025-2026-os tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és április 14-ig a tavaszi szünidő az iskolákban.
Huszonkét be nem töltött állást szüntettek meg a székelyudvarhelyi városházán egy kormányrendelet nyomán. Ugyanakkor módosítják a polgármesteri és alpolgármesteri kabinetben betölthető állások számát.
Összehangolt ellenőrzést tartottak a Hargita megyei rendőrök és csendőrök a székelykeresztúri tanintézményekben és környékükön. Az iskolákban megelőző jellegű foglalkozásokat tartottak, a szabálysértő járművezetőket pedig megbírságolták.
Románia hivatalos lakhely szerint nyilvántartott lakossága 2026. január elsején 21,646 millió fő volt, ami 0,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Húsvétvasárnap, reggel nyolc órától tartják a Kárpát-medence legnagyobbjaként nyilvántartott ételszentelését Csíkszereda központjában.
3 hozzászólás