
A Bethlen Gábor sátorban zajlott az előadás
Fotó: Tuchiluș Alex
Erdélyiek, vajdaságiak, kárpátaljaiak, muravidékiek, olyan magyarok, akik az anyaország határain túlról erősítik a nemzeti egységet – létezünk, tudunk egymásról, mégsem kapcsolódunk igazán. Lóránt és Flóra, a Határtalanul Program magyarországi résztvevői azonban mostanra megtanulták: az előítéletek gyakran alaptalanok, a magyar-magyar kapcsolat pedig sokkal szorosabb, mint gondolnánk. Tapasztalataikról a 33. Tusványoson beszéltek.
2024. július 24., 17:322024. július 24., 17:32
Nemzetpolitikai jelentőségű, élményekben gazdag kirándulásokról meséltek a Határtalanul Program résztvevői és vezetői az idei Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor első napján. A programban mindeddig 535 ezer diák vett részt, de Hajnal Virág, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője állítja: nem a számok indokolják a sikert, hanem a visszajelzés a tanulóktól, hogy valóban megszülethet a minőségi kapcsolódás magyar és magyar között.
Szabó Lóránt és Rapi Flóra zalaegerszegi fiatalok először járnak Erdélyben, Székelyföldön. Elmondásuk szerint
Hasonlóan pozitív élményekkel gazdagodtak a korábbi utazásaik alkalmával is, Lóránt számára az elmúlt évek földrajzi, kulturális és nyelvi szempontból is tanulságosak voltak.
Zalaegerszegi fiatalok meséltek az utazásaikról
Fotó: Tuchiluș Alex
Részt vettek középiskolai vetélkedőn, tanulmányi kiránduláson, megismerkedtek a tájszólásokkal, idegen nyelvekkel és gasztronómiai élményben is bőven volt részük.
A program részét képező rendhagyó órákról és a Magyarság Házának tevékenységéről Csibi Krisztina igazgatónő mesélt.
– fogalmazott.
Fotó: Tuchiluș Alex
A Határtalanul Program tehát nem csak lelki, kulturális gazdagságot tartogat magában, de nemzetpolitikai jelentőséggel is bír.
Hajnal Virág visszaemlékezett, hogy 2010-ben még nem volt annyira magától értetődő a Kárpát-medencei összetartozás, ám a Határtalanul Programmal 2011-től fogva ezen is sikerült javítani.
– fogalmazott Hajnal Virág.
Az eső sem zavarta meg az élménybeszámolókat
Fotó: Tuchiluș Alex
„Természetesen voltak nekem is ilyen sztereotípiáim más országokban élő fiatalokkal kapcsolatban. Leginkább a Kárpátalján élő ifjúsággal kapcsolatban volt a balkáni életstílusuk miatt, de kiderült, hogy ők is ugyanolyan emberek, mint mi, és hogy nagyon mélyen érdekli őket a magyarság” – vélekedett Lóránt.
A Határtalanul program 2024. évi, hetedikesek számára elérhető tanulmányi kirándulás pályázati kiírása a honlapon elérhető, akárcsak a programmal kapcsolatos további információk is. A pályázatot a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának megbízásából a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. hirdette meg.
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Egy adósság miatt keletkezett konfliktusban vesztette életét egy 47 éves Hargita megyei férfi, miután egy 21 éves mikóújfalusi fiatal késsel szívtájékon szúrta. Az áldozat még autóba szállt, hogy hazamenjen, de útközben elvérzett.
Költségvetés-kiegészítést kapnak a szociális ellátórendszer intézményei. Hargita megyében már csak ebből tudják kifizetni a hétfőn esedékes októberi béreket, de a megye számára jóváhagyott összeg nem oldja meg év végéig a pénzügyi gondokat.
Szakmai fórumot tartott a sepsiszentgyörgyi önkormányzat november 5-én, amelyre székelyföldi önkormányzatok és civilszervezetek képviselőit hívták meg, hogy a magyar kormány szakértőitől gyakorlati útmutatást kapjanak az uniós források lehívásához.
Azért vagyunk itt, hogy új fejezetet nyissuk a magyar-amerikai kapcsolatokban – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Washingtonban, amikor Donald Trump amerikai elnök fogadta a Fehér Házban.
Mintegy 591 millió lejt költöttek a romániaiak online vásárlásra a PayU GPO Románia adatai szerint az idei fekete pénteken, 17 óra 30 percig.
Tüntetést szervez az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) november 12-én, szerdán 10 órakor a bukaresti kormánypalota előtti téren, amelyet felvonulás követ a parlament melletti Alkotmány térig.
Ionuț Moșteanu védelmi miniszter megerősítette, hogy valaki egymillió euróval próbálta meg lefizetni, hogy elősegítse egy szerződés megkötését a Romtehnica állami vállalat és egy magáncég között, de „kategorikusan” elutasította a találkozót az illetővel.
Elkezdődött pénteken Sepsiszentgyörgyön a 35. Népzene- és Néptánctalálkozó, melynek szervezését a Háromszék Táncszínház vállalja, több más intézménnyel és civil szervezettel partnerségben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökévé választották a küldöttek Sorin Grindeanut az alakulat pénteki tisztújító kongresszusán.
Vonat gázolt egy személygépkocsit pénteken a Vidra községhez tartozó Crețești falu vasúti átjáróján, a balesetben négyen meghaltak, egy személy megsérült – számolt be a Bukarest-Ilfov katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!