
Fotó: Albert Eszter
Hetvennyolc éve nyugszik a Gac-oldalban az a 159 székesfehérvári katona, akik a második világháborúban, 1944. szeptember 7-én, Gyergyószentmiklós határában lelték halálukat. Emléküket és nyughelyüket a felszegi assszonyok, azokban az években is őrizték és gondozták amikor ez nem volt megengedett. 1990 után minden évben szervezett formában is megemlékezést tartanak ezen a helyen. Nem volt ez másképp idén sem.
2022. szeptember 07., 20:242022. szeptember 07., 20:24
2022. szeptember 08., 10:042022. szeptember 08., 10:04
„Közel 80 éve nyugszik itt a Gac-oldalban az 159 magyar katona, akik, ha nem történik meg ez a szörnyű esemény, talán még napjainkban is élnének, hiszen nagy részük a tizennyolcadik életévét is alig betöltő fiatal kadét volt” – indította beszédét a Gac-oldali megemlékezés alkalmával Csergő Tibor András polgármester, hozzátéve a Gac-oldalban történt szomorú események örökre összekapcsolták a két várost: Gyergyószentmiklóst és Székesfehérvárt. Bár az idei emlékezésen a székesfehérvári küldöttség nem vett részt, ők ezen a napon otthon szerveztek főhajtást, a Gyergyószentmiklósról elnevezett emlékparkban.
Fotó: Albert Eszter
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviseletében Fodor Tamás konzul mondott beszédet. A konzul egy 1943-ban íródott beszédgyűjteményből vett idézettel indította gondolatait.
„Önzetlenül és áldozatra készen, de nagy dolog is ez. Nem azt nézni, mi hasznom van a haza szolgálatából, hanem, hogy mit adhatok én jó szívvel, örömmel. Az ősök példát adtak ebben is, (...) mert a hazáért felajánlott önzetlen áldozat, megtermi jutalmát nemcsak a jó Istennél, hanem az utódoknál is.” Fodor Tamás konzul beszédében kihangsúlyozta, nem csak a negatívumokat kell keresni egy ilyen szörnyű eseményben, „hanem azt, hogy ennek a gyászos eseménynek a hatására, még mindig minden évben itt vagyunk és emlékezünk a hősök által hozott legnagyobb áldozatról”.
Fotó: Albert Eszter
A Gac oldali megemlékezésen vitéz Szilágyi Árpád, egykori ‘56-os forradalmár szavalt, majd Ferencz Anita és Bernád Boldizsár alkalomhoz illő dalokat adtak elő, illetve énekelt a Munkás Szent József templom kórusa is, végezetül a jelenlévők a elhelyezték a kegyelet koszorúit és közösen énekelték el a magyar és a székely himnuszt.
Fotó: Albert Eszter
Úgy tűnik, a munkakeresők nem a pénteki sepsiszentgyörgyi munkaerőbörzén felkínált állásokra pályáztak, a cégek pedig nem a megjelenteket keresték. A szakképzett munkások számára volt a legbőségesebb a kínálat.
Meggyilkoltak pénteken a Bihar megyei Perbáthidán egy 18 éves lányt, a rendőrség több mint hat órán át tartó keresés után fogta el délután a gyilkosság fő gyanúsítottját.
Idén 23. alkalommal gyűlnek össze a Maros megyei civil szervezetek Marosvásárhely központjában azzal a céllal, hogy erősítsék az együttműködést egymás és a lakosság között, és bemutatkozási lehetőséget biztosítsanak a civil szervezetek számára.
Megsérült pénteken Szeben megyében egy másfél éves kislány, miután kinyitotta a kocsi ajtaját, és kiesett a mozgó járműből – közölte a megyei rendőrség.
Felborult egy személyautó Mezőbodonban péntek este, két személy megsérült a balesetben. A forgalom mindkét irányba megbénult.
A kormány pénteki ülésén jóváhagyta az Egészséges étkezés iskolai program finanszírozásához szükséges összegek folyósítását a programban résztvevő önkormányzatoknak.
Eltűnt egy 17 éves lány május 7-én Szabédról, bár önként hagyta el otthonát a kiskorú lány, de azóta nem tért haza. Rendőrségi feljelentést tettek a hozzátartozói.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
A rendőrség újabb vizsgálatot indított a mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban: az áldozat nővérének tett megjegyzéseket a körözött Emil Gânj testvére, aki gyakran megfordul a szintén mezőméhesi szülői házuknál.
Új szakaszába lépett Gyergyószentmiklós és Gyergyószék egyik legfontosabb infrastrukturális beruházása: aláírták annak elkerülő útnak a megvalósíthatósági tanulmányára vonatkozó szerződést, amely Tekerőpatak és Szárhegy irányából kerülné el a várost.
szóljon hozzá!