
Fotó: Suciu Cristian
A magyar szabadságharcok Erdélyben, Székelyföldön és Gyergyóban, a magyarok igazság- és szabadság szeretete a fő gondolata az idei gyergyószentmiklósi történész konferenciának. A kétnapos konferencia a 1562-es felkeléstől egészen az 1956-os magyar forradalom és szabadságharcig foglalta össze az eseményeket, részletesen kitérve azok erdélyi, székelyföldi szerepére, szereplőire.
2021. november 09., 12:272021. november 09., 12:27
Bár tavaly online térbe kényszerült a konferencia, idén a kétnapos előadás-sorozatnak a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár adott otthont.
– hangsúlyozta Garda Dezső, történész, az esemény szervezője.
A találkozó első napján az előadók egy része a Rákóczi-kort és az 1848-as forradalmat elevenítették fel, a második nap főként az 1956-os eseményeket és a forradalomhoz csatlakozó erdélyiek meghurcoltatását részletezték az érdeklődőknek.
„Bár ez a forradalom Magyarországon történt, mégis a romániai hatása is egészen meghatározó.
– fogalmazott a konferencián Garda Dezső.
Benkő Levente történész is előadást tartott a gyergyószentmiklósi szakmai eseményen
Fotó: Suciu Cristian
A történész konferencia második napján Dávid Gyula és Cseke Péter irodalomtörténészek előadásait felvételről láthatta a közönség, Benkő Levente történész, újságíró a romániai magyar értelmiségi ifjak 1956-os viszonyulását részletezte, Kozma Csaba a „Fekete kéz” mozgalomról tartott előadást.
Teljesen megbénult a forgalom az 1-es országúton, a Prahova-völgyi Bușteni-ben csütörtök este, miután egy kamion nekiütközött egy rendőrautónak, vezetője pedig elbarikádozta magát a fülkében, és nem volt hajlandó kiszállni.
Javultak a hazai magyar diákok románérettségi-eredményei: míg 2024-ben országosan 68,1 százalékuk szerzett átmenőjegyet, tavaly 79,42, idén pedig már 88,15 százalékuk teljesítette sikeresen a vizsgát.
A Duna vízhozama csütörtökön elérte az elmúlt 23 év legalacsonyabb szintjét Románia határánál.
Családja, pályatársai, barátai és tisztelői vettek végső búcsút csütörtökön Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésztől a Farkasréti temetőben Budapesten.
A legfőbb ügyészség vádat emelt csütörtökön Diana Șoșoacă EP-képviselő ellen négy rendbéli jogellenes fogvatartás miatt, miután 2021 decemberében bezárt az irodájába egy olasz újságírónőt és televíziós stábját, akik interjút akartak készíteni vele.
Megrongálódott egy ingatlan kerítése, két közlekedési tábla, valamint egy gázvezeték a csütörtök reggel Lemhénynél történt balesetben – közölte a rendőrség.
Jóváhagyta Gyergyószentmiklós önkormányzata a Csíky-kert rendbetétléről szóló finanszírozási szerződést, és döntött a Virág negyed északi részének rendezéséhez szükséges telekkönyvi módosításról is.
A bukaresti nyugdíjpénztárnál és további 29 helyszínen egy nyugdíjcsalással kapcsolatos ügyben szerdán végrehajtott házkutatások nyomán hét személyt őrizetbe vettek, további 13-at hatósági felügyelet alá helyeztek – közölte csütörtökön rendőrség.
Ráduly János néprajzkutatótól, írótól, költőtől, műfordítótól, rovásírás-kutatótól, népmesegyűjtőtől búcsúzik közösségi oldalán Kibéd község önkormányzata.
szóljon hozzá!