
Tisztelgés Torján Vitéz Kozma István eltábornagy mellszobránál
Fotó: Bodor Tünde
A Hőseink Ösvényén túracsapat január 18-án a doni áttörés 82 évfordulójára emléktúrát szervezett Dálnok és Torja között.
2025. január 19., 16:522025. január 19., 16:52
2025. január 19., 17:322025. január 19., 17:32
A magyar történelem egyik legszomorúbb fejezete az 1943 január 12-i doni csata, ahol több mint 100 ezer magyar katona esett áldozatul a többszörös orosz túlerőnek, a hadvezetés inkompetenciájának és a kegyetlen télnek.
A Lemhényi Ifjúsági Szervezet égisze alatt működő HŐSeink Ösvényén túra Dálnokról indult, majd Albison, Csernátonon, Ikafalván, Futásfalván áthaladva Torján ért véget. Több mint 30-an vállalkoztak az igencsak friss téli időben a túrára, köztük négy gyerek.
{K1}
Kora reggel a dálnoki polgármesteri hivatalban, ahol vendégül látták őket, Lukács Botond bemutatta egy II. világháborús katona öltözetét és felszerelését, egy vitézi rendi kitüntetést, illetve Takács Áron beszélt a tulajdonában levő azonosító cédulákról, amelyek a háborúban elesettek azonosítását tették lehetővé.
A gyerekek is beléptek a történelembe, az elesettekre emlékezve
Fotó: Bodor Tünde
A háború áldozatainak szentelt emlékműnél koszorút helyezett el a csapat, a szervezők felidézték Dálnoki Veress Lajos életútját is, hiszen ő is a Don-kanyarban bevetett 2. magyar hadsereg parancsnoka volt, aki bár nem a faluban, hanem Sepsiszentgyörgyön született, felvette a Dálnoki előnevet. A 7 éves Lukács Zselyke verset mondott, a 11 éves Szabó Hunor pedig felolvasta egy katonának a Don-kanyarból hazaírott levelét.
Lukács Botond, a Hőseink Ösvényén túracsapat vezetője ismerteti Vitéz Kozma István életútját, érdemeit
Fotó: Bodor Tünde
A szántókon, falvakon átvezető út után a túra délután Torján ért véget, ahol altorjai Vitéz Kozma István altábornagy mellszobránál ismét elhelyezték a kegyelet koszorúját: a székely határvédelem magyar parancsnokát, több kitüntetés tulajdonosát az ÁVH végezte ki 1951 októberében.
Az emléktúra szervezői külön köszönik a dálnoki és a torjai polgármesteri hivatal vendéglátását, a kalács, a forró tea és a lélekmelegítő nagyon jól esett a túra résztvevőinek, akik a csípős télben együttérezhettek a Don-kanyarban éhező-fázó, otthonaik után sóvárgó katonákkal.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa Románia kérésére rendkívüli ülést tart az Oroszország által elkövetett román légtérsértés ügyében; Oana Țoiu román külügyminiszter a nemzetközi jogsértésekről és az Oroszország tettei által generált kockázatokról fog beszélni.
Nicușor Dan szerint a gyermeknap többet jelent egy örömteli pillanatnál, a társadalom elkötelezettségét jelenti egy olyan környezet megteremtése iránt, amelyben minden gyermek védelmet, odafigyelést, tiszteletet és bátorítást kap álmai követésére.
Egy felnőtt és két gyermek került kórházba hétfőn, miután négy személygépkocsi ütközött össze az 1-es országúton Felek (Avrig) Fenyőfalva (Bradu) felőli kijáratánál, Szeben megyében.
Előre tervezett karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt több településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő napokban – közölte az Electrica áramszolgáltató vállalat.
A World Vision Románia által megkérdezett tinédzserek közel negyede azt mondja, hogy a felnőttek ritkán vagy szinte soha nem hallgatják meg őket – derül ki szervezet gyermeknap alkalmából végzett felméréséből.
Az államfő szerint az eltávolítása hatással lehet a jogállamisági feltételekhez kötött uniós források lehívására is.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
A vízbefulladásos balesetek megelőzését, valamint a felelős magatartás erősítését célzó országos kampányt indít június 1. és augusztus 31. között az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Jelentős mennyiségű csapadékra és szélviharokra adtak ki figyelmeztetést hétfőn a meteorológusok; a riasztás 21 megyében – köztük a székelyföldiekben – érvényes a nap folyamán.
Ha Sulyok Tamás nem mond le köztársasági elnöki tisztéről, a Tisza párt módosítani fogja az alaptörvényt – mondta a miniszterelnök hétfőn Budapesten, a Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!