Pataky István

Pataky István

Üzenet Putyinnak

2022. június 30., 08:52

2022. június 30., 08:52

Az Ukrajna elleni agresszió kezdete óta Oroszország, valamint Vlagyimir Putyin elnök a mostani, madridi NATO-csúcstalálkozón kapta az első igazán fájó pofont. Míg az Európai Unió tagországainak olykor szánalmasan izzadságszagú, önsanyargató szankciói inkább az oroszoknak a Nyugat iránti gyűlöletét erősítették fel, addig Svédország és Finnország csatlakozási megállapodása az észak-atlanti katonai szövetséggel a lehető legérzékenyebben érinti Moszkvát. Akkor is így van, ha nem hallottunk Putyintól eget rengető fenyegetéseket a NATO bővítése miatt.

Az orosz vezetés először az ukránok ellenállásával kapcsolatban számította el magát, most pedig a békésnek, csendesnek, barátságosnak hitt skandinávok húzása lepte meg a Kremlt. Az EU-val szemben a NATO valóban ütni tudott. És még csak fegyver sem kellett hozzá.

Szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a finnek az 1300 kilométeres orosz határt és komoly tüzérséget, míg a svédek fejlett hadi ipart, modern tengeralattjárókat, harci repülőgépeket hozhatnak az észak-atlanti szövetségbe. Miközben az elmúlt húsz évben a legtöbb NATO-tagállam számára elsősorban a globális bevetés, illetve a terrorizmus elleni küzdelem jelentette a fő célt, Finnország a klasszikus nemzetvédelemre helyezte a hangsúlyt. Ez elemzők szerint azt is jelenti, hogy jelentős mennyiségű tüzérségi fegyverrel rendelkezik, ami az Oroszországgal szembeni hatékony elrettentést szolgálja. Svédország ugyanakkor több olyan nagy teljesítményre képes tengeralattjáró birtokában van, amely a Balti-tengeren bevethető, továbbá korszerű, negyedik generációs harci repülőgépekkel rendelkezik.

Az Infostart portál által idézett katonai szakértők úgy vélik, Stockholm három „erősségével” gazdagíthatja a NATO-t: a magasan kvalifikált tisztképzés hagyományával, a jól felszerelt haderejével, valamint jelentős hadiiparával. Akárcsak Finnország, Svédország is földrajzi helyzetével hozza a legtöbbet az észak-atlanti szövetségnek, csatlakozásával ugyanis jelentős mértékben egyszerűbb lesz a balti államok erősítése, védelme.

Az sem mellékes szempont, hogy nem működött az, amire Moszkva a leginkább számított: Ankara ellenállása Svédország csatlakozását illetően. A NATO, s elsősorban az Egyesült Államok taktikus hozzáállása, Stockholm gyors kompromisszumkészsége villámgyorsan teljesítette az elsősorban a fegyvervásárlási embargóra koncentráló török elvárásokat, így mindenki elégedett lehetett az egyeztetések után.

Svédország és Finnország évtizedeken keresztül a katonai szempontból semlegességi politika mintaképe volt. Putyinék éppenséggel a finn semlegesség modelljét látták volna elfogadhatónak a megtámadott Ukrajna esetében is. A finnek és a svédek most azt üzenték, ez a politika éppen az orosz fenyegetettség miatt idejétmúlt. A madridi csúcs azt üzeni, hogy Oroszország egy erős és – főleg – egységes ellenfélre talált a NATO-ban, miután kívülről szemlélve ez sokszor nem így tűnt. Ettől Putyin hadserege még nem fog kivonulni Ukrajnából, de a világrendet megbontó ambíciói mérséklődhetnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.