Makkay József

Makkay József

Eladták Európát?

2022. október 03., 10:02

2022. október 03., 10:02

Az emberek kapkodják a fejüket, mert ahányszor belépnek élelmiszert vásárolni az üzletekbe, minden alkalommal magasabb árakkal találkoznak. Sokak számára érthetetlen, hogy a Román Nemzeti Bank által közzétett éves inflációs adat jelenleg valamivel 15 százalék fölött van – ami a pénzintézet kelet-európai összehasonlítása szerint meghaladta a cseh, lengyel, lett és észtországi pénzromlást, és közelít a bolgár és magyar inflációhoz –, miközben azt érezzük, hogy a legtöbb termék ára jóval többe kerül.

És hogy ne csak megérzéseimre alapozzak, papírjaim között keresgélve a napokban ráakadtam egy másfél évvel ezelőtti élelmiszer-vásárlás nyugtájára, amiből kiderült a pőre valóság: a legtöbb élelmiszer szinte a duplájába kerül, talán a kenyér drágult a legtöbbet. De ha az építőiparban vagy a gazdaság más területein néz szét az ember, ott is hasonló jelenséggel találkozunk. Az elszabadult áraknak semmi nem tud féket szabni: az energiaárak robbanásával elindult öngerjesztő folyamat mindent maga alá gyűr, szemfüles gazdasági körök pedig kihasználják a lehetőséget.

Még gazdasági szakembereknek is nehéz belelátni a tőzsdéken uralkodó manipulációs folyamatokba, amelyeknek immár semmi köze nincs a piac önszabályozó képességéhez, inkább gazdasági kasztok gyors megtollasodásáról van szó, akik hatalmasat kaszálnak az orosz–ukrán háború oldalvizein. Erről szól elsősorban az energetikai ipar, ahol a különböző forrásokból előállított olcsó villamos energia árát ,,hozzáigazították” a földgázzal üzemelő erőművek többszörösen megdrágult végtermékéhez, így az összes villamos energia ára a csúcson horgonyzott le. A jelenség hatalmas profitot termel az atom-, a vízi- és a szénnel működő hőerőművek tulajdonosi köre számára.

Emlékszem, jó tíz évvel ezelőtt az Egyesült Államokból hazatérő iskolatársammal beszélgettem, akit elismert energetikai szakemberként arról kérdeztem, hogy a világsajtót bejáró amerikai palagáz-kitermelésnek milyen esélye van a jövedelmezőségre, hiszen a magas költségek miatt nagyságrenddel drágábban tudják értékesíteni, mint az európai vagy a szibériai földgázlelőhelyek termékét. Ismerősöm akkor annyit mondott, hogyha valami csoda nem történik, a palagáz kitermelése nem lehet jövedelmező üzlet az Egyesült Államokban sem.

Az orosz–ukrán háborúval, úgy tűnik, az „amerikai csoda” megtörtént, és az orosz földgáznál sokkal drágábban előállított amerikai fűtő- és ipari nyersanyagot tankerhajókon átutaztatva az Atlanti-óceánon akármilyen magas áron rá lehet sózni az európaiakra. Az Oroszországból immár egyre soványabban érkező földgázzal kapcsolatban felvetett brüsszeli ársapka érdekes módon még véletlenül sem merül fel az amerikai gázimporttal kapcsolatban, amelyet a Biden-kormányzat Európa megmentőjeként mutat be Washingtonban. Pedig a tavaly nyári európai földgázimport mintegy tízszeres áráért érkező amerikai cseppfolyósított földgáz barátok között is hatalmas érvágás az európai lakosság és ipar számára.

Norvégia, amely az Európai Uniónak ugyan nem tagja – így nem vállalja a közös teherviselést, ugyanakkor állampolgárai az EU-s tagság minden előnyét élvezik – gázszállítóként szintén Európa megmentőjeként tetszeleg a tavalyi ár többszöröséért értékesített földgázával. Sorolhatnánk néhány észak-afrikai vagy közel-keleti országot is, amelyek a brüsszeli bürokraták szűklátókörűségét kihasználva hatalmasat kaszálnak az európai lakosság nyomorúságából.

Nem kevés az olyan gazdasági szakértő, aki úgy látja, hogy az orosz–ukrán háború oldalvizein Európa nemzet-
államainak a meggyengítése és gazdasági tönkretétele a cél. Ez nem csak magyar szakemberek véleménye, hanem Németországban, Nagy-Britanniában vagy éppen Lengyelországban megjelenő gazdasági elemzésekből is ez derül ki. Ma már ott tartunk, hogy a világ egyik legnagyobb vegyipari kombinátja, a németországi BASF is kapuinak bezárását fontolgatja a megfizethetetlen nyersanyagárak miatt.

Ha az Európai Unió politikusai nem ébrednek fel, könnyen megeshet, hogy földrészünk üzleteiben a mostaninál sokkal drasztikusabb árcunámi söpör végig, és annyi lesz a szegény ember, mint a második világháború után. Amit a nemzeti bankok manipuláló inflációszámítása sem tud majd megváltoztatni.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.